وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

عفونت ادراری

0

 

علایم عفونت ادراری

عفونت دستگاه ادراری (UTI) شامل کلیه ها، حالب ها ، مثانه، یا پیشابراه می باشد٬ درواقع ادرار قبل از اینکه از بدون خارج شود باید از دستگاه ادراری گذر نماید .

بیمارانی که تنها دچار عفونت مثانه شده اند ، سوزش ، تکرر و احساس فوریت ادرار دارند٬ این افراد در ناحیه زیر شکم خود احساس درد میکنند .

ادرار این افراد اغلب کدر ، بد بو و در حدود 30 درصد موارد خونی استو آزمایش ادرار می تواند عفونت ادراری را در این افراد نشان دهد؛ تب ابلا ، حالت تهوع و استفراغ و حساسیت در ناحیه پهلوها معمولا در گیری همزمان کلیه را نشان می دهد٬ با این وجود در فقدان این علایم نمی توان بطور مطمئن گفت که عفونت محدود به مثانه و پیشابراه است.

علایم عفونت کلیه ها اغلب به سرعت در مدت چند ساعت تا یک روز پیشرفت می کند و شامل تب بالا ، لرز ، تهوع ، استفراغ و اسهال است٬ علایم عفونت مثانه هم ممکن است وجود داشته باشد.

در کنار تب ، تند شدن ضربان قلب و حساسیت عضلات در لمس هم وجود دارد٬ در لمس عمقی پهلوها حساسیت واضحی دارند و ممکن است ادرار خونی شود٬ معمولا علایم در مدت 48 تا 72 ساعت به درمان پاسخ می دهند.

اگر شما هر یک از این نشانه ها را در خود دارید٬ شما ممکن است دارای عفونت ادراری باشید :

شما احساس درد یا سوزش هنگام ادرار دارید .
شما دارای درد در پایین تر از شکم خود می باشید .
ادرار ابری ، به نظر می رسد به رنگ صورتی یا قرمز، و یا بوی بد است.
شما دارای درد در یک طرف پشت خود در زیر دنده ها . این جایی است که کلیه های شما قرار دارد .
تب و لرز .
تهوع و استفراغ .

کلیه ها یک جفت از اندام های کوچک می باشد که در دو طرف ستون فقرات و در سطح کمر قرار دارند.

نقش کلیه ها از بین بردن مواد زائد و آب اضافی از خون و از بین بردن آنها را به عنوان ادرار می باشد٬ همچنین نقش مهمی در تنظیم فشار خون ایفا می کنند .

کلیه ها نیز به تغییرات در میزان قند خون و فشار خون بسیار حساس هستند . هر دو بیماری دیابت و فشار خون بالا می تواند باعث آسیب به این ارگان شوند.

عفونت در دستگاه ادراری فوقانی می تواند باعث تب، لرز، تهوع، استفراغ، و دیگر نشانه های شدید شود.

دستگاه ادراری تحتانی شامل مثانه و پیشابراه می باشد. عفونت در دستگاه ادراری می توانند بر مجرای خروجی مثانه ( اورتریت ) یا مثانه ( سیستیت ) تاثیر گذارد.

عفونت های ساده در دستگاه ادرار سالم رخ می دهد و به سایر نقاط بدن گسترش نمی یابند . آنها معمولا به آسانی قابل درمان هستند .

عفونت های پیچیده با ناهنجاری های آناتومیک ، می توانند به سایر نقاط بدن گسترش یابند و با بیماری های زمینه ای بدتر و به بسیاری از آنتی بیوتیک ها مقاوم می باشد. آنها سخت تر قابل درمان می باشند.

در ایالات متحده ، هر ساله بیش از ۷ میلیون نفر به عفونت های دستگاه ادراری مبتلا می شوند .

عفونت های دستگاه ادراری در بزرگسالان بسیار شایع تر نسبت به کودکان می باشد و در حدود 1٪ -2 ٪ از کودکان دچار عفونت های دستگاه ادراری می شوند . عفونت های دستگاه ادراری در کودکان جدی تر از بزرگسالان است و نباید نادیده گرفته شود.

عفونت دستگاه ادراری شایع ترین مشکل در کودکان می باشد که باعث خیس کردن رختخواب می شود .

عفونت ادراری در زنان بسیار بیشتر از مردان رخ میدهد٬ به طوری که حدود 40٪ از زنان و 12٪ از مردان دچار این مشکل می باشند و دلیل آن هنوز مشخص نیست اما تفاوت های آناتومیک بین جنس  (مجرای ادرار کوتاه تر در زنان ) ممکن است دلیل بر آن باشد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*