وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

علت گرفتگی بینی در بارداری چیست؟

0

 

» چه بايد بکنیم؟‌ «

«رنيت» يا گرفتگي بيني، التهاب غيرعفوني مخاط بيني اســت كه به صــورت فيزيولوژيــك در دوران بارداري ديده مي شــود. معمولا اين عارضه در شش هفته آخر بارداري، حداكثر شدت را دارد و دو هفته پس از زايمان بهبود مي يابد.

اگــر فرد در اثر عوامل آلرژي زا (حساسيت زا) دچار رنيت شود، به آن «رنيت حساســيتي» يا «آلرژيــك» مي گوييم. علت رنيت  بارداري، عفوني يا آلرژيك نيست.
گرفتگي بيني ممكن است با آبريزش بيني يا ترشحات پشت حلق، خارش بيني يا عطسه همراه باشد. علت به وجــود آمدن اين مشــكل به دليــل تاثير هورمون هاي مترشحه از جفت و استروژن و به مقدار كمتر پروژســترون بر مخاط (لايه پوشاننده) بيني است كه باعث فعال  شــدن غدد مخاطي مي شود و ماده زمينه اي مخاط را بالا مي برد.
اســتروژن باعث ورم مخاط بيني و اطراف عروق مخاطي مي شــود و پروژســترون بر عضلات صاف ديــواره عروق مخاط بيني اثر مي گذارد و آن را شــل مي كند.
با توجه به اينكــه در بارداري افزايش حجــم و جريان خون در عروق وجود دارد، احتقان عروقي در مخاط بيني به وجود مي آيد. گرفتگي بيني به دليل احســاس تنگي نفس باعث درجاتــي از بيقراري و اســترس در زن باردار و مانع خواب راحت  وي مي شود.

علت گرفتگی بینی در بارداری
علت گرفتگی بینی در بارداری

درمان:

» بايد با نرمال ســالين مرتب مخاط بيني را مرطوب نگه داشــت تا احتمال ورم و خونريزي كم شود.
» روزانه مخاط بيني بايد  دو بار كاملا شست وشو داده شود. ورزش، انقباض عروق بيني و احتقان حاصل از رنيت را كم مي كند.
» اســتفاده از وســايلی كه به صورت ديلاتور خارجي بيني اثر مي كنند و به خصوص براي احتقان شــبانه مفيد هســتند.
» درمورد رنيت بــارداري به قطره يا اسپري بيني كورتون نيازي نيست.

دکتر لادن سیفی - دانشنامه پزشکی مدپلاس
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*