وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

عوامل افزایش غلظت خون

15

غلظت خون چیست؟

اگر بخواهیم غلظت خون را تعریف کنیم میگوییم به بالا رفتن تعداد گلبولهای قرمز در خون که منجر به کاهش جریان خون در بدن و گاهی لخته شدن آن نیز میشود.
غلضت خون را میتوان از طریق آزمایش خون مشخص کرد و جالب است بدانید اکثر افراد به هنگام خون دادن و یا خونریزی قسمتی از بدنشان ٬ خون زلال و شفاف را دلیل بر رقیقی خون میدانند و خون تیره و کدر را دلیل بر غلظت آن میداند در حالی که این تفکر کاملا اشتباه و پوچ است و غلظت و رقت خون را تنها با آزمایش خون میتوان مشخص کرد .

برای آشنا شدن با غلظت خون ٬ عوارض ٬ علائم و روش های درمان آن در این مقاله با ما باشید .

هیچ گاه تیره بودن خون دلیل بر غلظت آن نیست، چون خونی که از فرد گرفته می شود از ورید است و خون وریدی به دلیل کمبود اکسیژن اغلب تیره است.

با انجام آزمایش خون (CBC) و سنجش میزان هموگلوبین، پزشک می تواند به عارضه غلظت خون پی ببرد. هرگاه میزان هموگلوبین خون (درصد گلبول قرمز خون) از حد معمول بالاتر برود، غلظت خون رخ می دهد.سن شیوع این عارضه بالای چهل سال بوده و در آقایان شایع‌تر است

برای درمان هم می توان چند کار از خون دادن تا حجامت و تا رژیم گیاهخواری . جالب است بدانید که مصرف چای سرخ و آویشن یعنی دو نوشیدنی گرمی که ما به مدت یکسال در تخت طاووس درست می کردیم و می خوردیم و به همه مردم هم می دادیم که بخورند باعث کاهش غلظت خون می شود و اینکه در ممکو هم کم و بیش از این نوشیدنی ها می خوریم .

وقتی خون سیاه و غلیظ است علتش زیاد بودن گلبولهای قرمز است

1- افراد سیگاری خونشان غلیظ تر است .

2- هر فلتی ديگري هم كه باعث كاهش اكسيژن‌رساني به بافت‌ها بشود،

3- افرادي كه در ارتفاعات بلند زندگي مي‌كنند

4- افرادي كه به بيماري‌هاي مختلف ريوي مبتلا هستند باعث تحريك واكنش‌هاي جبراني بدن و تحريك توليد گلبول‌هاي قرمز مي‌شود

5- کسانی که خروپف مي‌كنند و قطع مكررتنفس در هنگام خواب هم از علل افزايش غلظت خون محسوب مي‌شود.

6- برخي اختلالات ژنتيكي هم مي‌توانند باعث بروز غلظت خون بالا شوند.

7- بيماري‌هاي كليه هم در بالا رفتن غلظت خون، مي‌توانند نقش داشته باشند. كليه‌ها هورموني به نام اريتروپويتين توليد مي‌كنند كه باعث افزايش سرعت تكثير سلول‌هاي خون‌ساز مي‌شود.

8- برخي از تومورهاي كليوي از طريق توليد بيش از حد اين هورمون غلظت خون و تعداد سلول‌هاي قرمز خون را بيش از اندازه افزايش مي‌دهند

9- كيست‌هاي كليوي و حتي برخي از التهابات كليه از اين جمله‌اند اما شايد مهم‌ترين علت كليوي، تنگ شدن شريان كليه باشد.

10- بيماراني كه تحت پيوند كليه قرار مي‌گيرند هم ممكن است به دلايل مختلف دچار افزايش غلظت شوند.

11- تومورهاي كبد تومورهاي مغز و تومورهاي غده فوق‌ كليه از اين گروهند. حتي برخي معتقدند كه امكان بروز اين بيماري در تومورهاي رحم هم وجود دارد.

12- درمان با هورمون‌هاي مردانه و مصرف داروهايي كه داراي هورمون‌هاي جنسي مرد هستند نيز مي‌تواند غلظت خون را افزايش دهد. ورزشكاراني كه از داروهاي نيروزا و غيرقانوني استفاده مي‌كنند در خطر ابتلا به اين بيماري قرار دارند چون بسياري از داروهايي دوپينيگ حاوي چنين تركيباتي هستند.

13- استرس و تنش های عصبی هم عامل بروز غلظت خون هستند. استرس و فشارهای روانی سبب افزایش ترشح آدرنالین و در نتیجه بروز انقباضات عروقی می‌شوند، بدین ترتیب پلاسمای خون به خارج عروق نشت کرده و نسبت آن به گلبول قرمز کاهش می‌یابد.

14- تعریق و اسهال‌های شدید از علل بروز غلظت خون موقتی هستند.

15- گاهی هيچ عامل خاصي براي ابتلا به بيماري پيدا نمي‌شود.

16- بخشی از علت ابتلا به مشکل غلظت خون، زمینه های ارثی و مادرزادی است (5 تا 10 درصد موارد). ولی بیشترین علت ابتلا به غلظت خون ، وجود بیماری های ریوی و قلبی است که باعث کاهش اکسیژن در بدن می شوند.

17- زمانی که اکسیژن کافی به بدن نرسد، برای جبران این کمبود، گلبول قرمز بیشتری در بدن ساخته می شود و این امر باعث افزایش غلظت خون در رگ ها می شود.

نشانه های بالا بودن غلظت خون
وقتي كه خون غليظ مي‌شود، ديگر نمي‌تواند به راحتي درون عروق بدن جريان داشته باشد و اين امر باعث كاهش خون‌رساني به قسمت‌هاي مختلف مي‌شود.

افراد مبتلا به غلظت بالاي خون دچار كاهش خون‌رساني به مغز هستند و بنابراين خواب‌آلودگي دارند. سرگيجه، سردرد، اختلالات بينايي و حتي و وزوز گوش از ديگر علائمي است كه در پي ابتلا به اين بيماري در فرد ايجاد مي‌شود. در برخي بيماران به علت سكون و كند شدن جريان خون، خون در عروق لخته مي‌شود. اين لخته شدن خون در عروق گاهي خطرات جاني ناگواري را براي فرد در پي دارد. كبود شدن بدن، گلگون و سرخ بودن صورت، خون دماغ و يا خون‌ريزي گوارشي هم به علت غلظت خون بالا‌ ايجاد مي‌شود. در بسياري از اين بيماران فشارخون بالاتر از حد عادي و معمول است. در ضمن، بالا رفتن غلظت خون باعث مي‌شود كه سطح اسيد اوريك خون بالا برود. اين مسأله باعث مي‌شود كه فرد مستعد ابتلا به نقرس و سنگ كليه شود. به دلايل مختلف اين افراد مستعد ابتلا به زخم معده هم هستند. در ضمن برخي معتقدند اگر چه به احتمال كم، اما اين افراد در خطر ابتلا به برخي از بدخيمي‌هاي خوني در سنين بالا قرار دارند.

درمان بالا بودن غلظت خون :

در مردان مبتلا به اين بيماري بايد كاري كرد كه هموگلوبين كمتر از 14 و در زنان كمتر از 12 باشد.

· مصرف مایعات زیاد مصرف حداقل روزی هشت لیوان مایعات

· خوردن آلبالو و آب لیموی ترش برای رفع غلظت خون مفید است. مصرف موز نیز برای صاف کردن خون مفید است.

میوه‌ها و سبزی‌ها، به‌ علت دارا بودن ویتامین C و فیبرهای محلول و نامحلول، باعث کاهش غلظت خون، کاهش میزان فیبرینوژن (پروتئینی که تبدیل به لخته خون می شود) و کاهش فشار خون می شوند.

· افرادی که گیاه خوارند ، نه تنها احتمال ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ را از خود دور کرده‌اند، بلکه دارای خون رقیق‌تر و فشارخون و فیبرونوژن پایین‌تری نسبت به افراد هم‌ سن و سال خود هستند.

· برای کاهش لخته شدن خون از روغن جامد ، روغن نارگیل ، چربی‌های حیوانی، گوشت قرمز ، دل، قلوه، مغز ، پیه ‌گاو و گوسفند به مقدار خیلی کم مصرف کنید و به جای آن از لبنیات کم چرب، ماهی، سبزی و میوه ی فروان استفاده کنید

· بهترين درمان اهداي منظم خون است. اين كار به قدري تكرار مي‌شود كه بدن فرد دچار فقر آهن شود و به علت كمبود آهن ديگر قادر به ادامه خون‌رساني بيش از حد نباشد. پس از رسيدن به اين مرحله، اهداي خون هر سه ماه يك بار تكرار مي‌شود.

· تجويز داروهايي نظير آسپرين و غيره احتمال لخته شدن خون را كاهش مي‌دهند. حتي گاهي براي كنترل مناسب بيماري نياز به استفاده از برخي داروهاي شيمي درماني است.

· در گذشته هم از رو‌ش‌هاي پزشكي هسته‌اي و درمان با مواد راديواكتيو و از جمله فسفر راديواكتيو براي درمان اين بيماري استفاده مي‌شده. اگر چه هم اكنون امكان انجام چنين درمان‌هايي در كشور ما نيز وجود دارد اما به علت وجود انتخاب‌هاي درماني مناسب‌تر، كمتر از آن استفاده مي‌شود.‌‌

· نوشیدن آب کافی، غلظت خون در حد متعادل باقی می ماند و مشکلاتی مانند لخته شدن خون که عاملی در بروز سکته قلبی است، بروز نمی کند، زیرا کم آبی باعث افزایش غلظت خون شده و گردش خون را دچار اشکال می کند.

 

راههای مقابله با غلظت خون

در شرایط مختلف

 

· آب لیموی ترش

· موز، زنجبیل، زیره و جعفری

· پیاز خام سفید شیرین (افراد دارای غلظت خون و انسداد عروقی نباید در مصرف پیاز پخته زیاده‌روی کنند)

· آلو به صورت ناشتا، خون را تصفیه می‌کند.

· آویشن، موجب کاهش غلظت خون می‌شود.

· اکلیل الملک (ناخنک)، موجب جلوگیری از لخته خون می‌شود.

· انار، انگور و بید، به عنوان پالایش خون استفاده می‌شود.

· توت سیاه، تمشک، تمبر هندی و پاپریکا (فلفل قرمز آمریکایی)، خون را رقیق می‌کند.

· خیار سبز، خرما، خرفه، چوبه، چغندر، جین سینگ و ترشک (رومکس)، خون را تصفیه می‌کند.

· چای سرخ جلوگیری کننده از غلظت خون می‌باشد.

· کدو مسمایی، سیر، چوب چینی، موجب رقیق شدن خون می‌شود.

· زیتون، دارواش (کشمش کولی) و دم اسب، جلوگیری از سفتی عروق می‌کنند.

· هندوانه، والک، گیلاس، کلم، کاسنی، غوره، عناب، یونجه، شنبلیله، شبدر، سیاه دانه، ریواس و زالزالک، زرشک و زغال اخته موجب تصفیه خون می‌شوند.

· هویج، سیب و کرفس موجب باز شدن عروق می‌شود.

· هلو، نعناع، مرزه، ماش و شلیل باعث کاهش غلظت خون می‌شود

پلی سیتمی (polycythaemia) و اریتروسیتوز (erythrocytosis) را برای نشان دادن افزایش تعداد گلبول های قرمز خون به کار می برند.

 

تعداد گلبول های قرمز خون بر اساس سن و جنس افراد متفاوت است. آقایان گلبول های قرمز بیشتری از خانم ها دارند و نوزادان تازه متولد شده اغلب گلبول قرمز بیشتری از بزرگسالان دارند.

با کمبود اکسیژن در بدن، هورمونی به نام اریتروپویتین از کلیه ترشح می شود که این هورمون، مغز استخوان را برای ساخت بیشتر گلبول قرمز تحریک می کند تا بتواند کمبود اکسیژن رسانی به بافت های بدن را با افزایش گلبول قرمز جبران کند.

اغلب افراد ساکن در مکان هایی نظیر کوهستان و ارتفاعات و یا مکان های دچار آلودگی هوا، به دلیل کمبود اکسیژن ، دچار بیماری غلظت خون می شوند.

یکی دیگر از علل مهم غلظت خون، کشیدن سیگار است. با مصرف سیگار، اکسیژن رسانی به خون کم شده و غلظت خون ثانویه ایجاد می شود.

بیماری مغز استخوان، تومورهای بدخیم کلیوی و کبدی در بزرگسالان، تومورهای مخچه ای در کودکان، فیبروم های رحمی در زنان، کیست های متعدد کلیه، سنگ کلیه و انسداد مجاری ادراری نیز می توانند غلظت خون را سبب شوند.

علائم غلظت خون چیست؟

سرخ شدن صورت

تیرگی رنگ لب به ویژه هنگام انجام فعالیت های ورزشی

اختلالات تنفسی مثل تنگی نفس

اختلالات هوشیاری،‌ منگی و ‌خواب آلودگی

اختلالات بینایی مثل تاری دید

ضعف و بی حالی

سردردهای غیرطبیعی

خارش بدن به ویژه بعد از دوش گرفتن با آب گرم

برجستگی وریدهای چشم

عوارض غلظت خون

غلظت خون در بدن باعث کند شدن حرکت خون در قلب و رگ ها می شود که با گرفتگی اندام هایی نظیر دست و پا، موجب سکته مغزی یا قلبی خواهد شد.

You might also like
15 Comments
 1. ملیحه says

  سلام چن ماه قبل دچار کبودی کوچیکی رو پام سدم الان به چن نقطه دیگه هم سرایت کرده ،ازمایش خون دادم فقط گفتن هموگلوبین خونت بالاست ولی رو پام هیچ فرقی نکردن وباخوردن شیرینی متورم تر میشن ممنون میشم راهنمایی کنین

 2. فرزین says

  سلام ببخشید گلبولهای قرمز خطرناک هستن اگه 18 باشه مرسی اگه راهنمایی کنید

 3. سحر says

  سلام من هموگولوبین خونم 15.5ایا زیاده؟
  چیکار کنم تا کم شه؟
  میخام حامله بشم آیا خطرناکه؟

  1. مدیر says

   سلام .
   دوست عزیز هموگلوبین شما خیلی زیاد نیست و کمتر از مرز هستین ولی نزدیکین . میتونه کمتر بشه و اگر بشه بهتره .
   ببینید برای کاهشش باید علتش مشخص بشه . که عوامل زمینه ای هستش یا تغذیه یا غیره . پس آزمایشتون رو ابتدا به یک دکتر عمومی نشون بدین و راهنمایی بگیرین . از طریق اینترنت و بدون اطلاعات کافی نمیشه توصیه ای کرد .

 4. بهزاد says

  سلام من آمبلی ریه داشتم خونم غلیظ بود الان صورتم تیره وو زیر چشام گود شده درمانش چیه

 5. رمضان says

  سلام من آزمايش دادم mcv 113 , mch 38 .58 گلبول قرمز و هموگلبوبين خيلي بالاست چكار كنم مايعات مي خورم ترشي مي خورم چكار كنم

 6. امیر says

  سلام خسته نباشید غلظت خون دارم 15:5 آیا خطر دارد

 7. ارمیتا says

  سلام آیا عادت ماهیانه برغلظت خون تاثیرداردایا باعث کاهش غلظت خون میشود؟

 8. amir says

  با سلام آیا هموگولوبین 17.4 زیاد هست؟من کمی درد در قسمت کلیه دارم آیا بیما ی کلیوی هست؟

 9. با سلام . آیا مصرف قرص توپیرامات باعث افزایش غلظت خون می شود ؟ says

  ممنون مطالبتون بسیار مفید بود

 10. فرناز says

  با سلام
  در مورد رقیق شدن خون با پی تی 5 امکان دارد صحبت بفرمایین و چه باید کرد؟!!!

 11. رستمی says

  باسلام مطالبتان در رابطه با غلظت خون عالیبود . آیا هموگلبون 16.9 غلظت خون بالا بشمار می آید.

  1. مصطفی says

   در زنان٬ بله غلظت خون بالایی به شمار میره
   ولی در مردان تا حداکثر ۱۷ طبیعیه

 12. ظفر says

  با سلام
  جنسیت مرد !
  آیا غلظت خون در سن 27 سالگی می تواند از علائم بروز تومورهای کلیوی و کبدی باشد؟
  هموگلوبين 18.5
  HCT 56%
  RBC 6.60

  با تشکر

 13. saeed says

  سپاس فراوان…مطالبتون عالیه

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*