وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

فولوسترانت Fulvestrant

0

فولوسترانت چیست؟

فولوسترانت (Fulvestrant) با نام تجاری فاسلودکس (Faslodex) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که از رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.
فولوسترانت برای درمان انواع خاصی از سرطان پیشرفته سینه در زنان یائسه که به خوبی به داروهای دیگر (به عنوان مثال، داروهای ضد استروژن) یا درمان پاسخ نداده اند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
فولوسترانت یک آنتاگونیست گیرنده استروژن است که با مسدود کردن استروژن از رشد تومورهایی که نیاز به استروژن دارند جلوگیری می‌کند.
این دارو از طبقه داروهای ضد استروژن است که با مسدود کردن اقدامات استروژن در بدن کار می کند.
انواع خاصی از سرطان پستان برای رشد و تکثیر در بدن نیاز به استروژن دارند.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: فولوسترانت (Fulvestrant)

نام تجاری: فاسلودکس (Faslodex)

کلاس دارویی: آنتاگونیست گیرنده استروژن

کلاس درمانی: ضد سرطان

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

بیماری کبد.
یک اختلال خونریزی یا لخته شدن خون.
ترومبوسیتوپنی (سطح پایین پلاکت در خون).

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه D

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی شایع:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

سردرد، درد پشت.
درد استخوان، درد مفاصل، درد عضلانی.
استفراغ، از دست دادن اشتها، یبوست.
ضعف، احساس خستگی.
سرفه، تنفس مشکل.
درد در دستها و پاها.
گرگرفتگی.
درد در قسمتی که دارو تزریق شده است.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به ویژه داروهای زیر:

یک رقیق کننده خون مانند وارفارین.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*