وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

قرصی وجود دارد که ریه را پاک کند؟

7

بسیاری از تبلیغات ماهواره ای این روز ها تبدیل شده اند به منبع تفریحی برای ایرانیان‌!
یک روز در این شبکه ها تبلیغ قرص هایی را می بینیم که فقط از نقاطی که می خواهیم وزن و چربی کم می کنند!
یا قرص هایی که با خوردنشان در هر سنی می توانیم قد بکشیم !
هر کسی که کمی با اصول پزشکی آشنا باشد٬ می فهمید این تبلیغات دروغ بوده و کاملا به دنبال سودجویی و کلاهبرداری هستند.
حال هم چند وقتی است که پای قرص های پاک کننده و تصفیه ریه در این شبکه ها به میان آمده است و به خصوص دارویی به نام « PowerClean » که تبلیغات بسیاری در مورد آمن صورت گرفته است.

طبق تبلیغات این شبکه ها افراد سیگاری یا غیر سیگاری ساکن در شهر های آلوده می توانند با مصرف آن ریه های خود را از آلودگی های هوا و دخانیات پاک کنند!
اما آیا واقعا این قرص ها تاثیر می گذارنند٬ یا مثل سایر آگهی های اغراق شده منبع درآمدی برای افراد فریبکار هستند؟
با هم نظر دو نفر از برترین متخصصان ریه ایران را در این مورد می خوانیم.

باید از مواد به کار رفته در این دارو اطلاع پیدا کرد

دکتر حمید سهراب پور ( فوق تخصص بیماری های ریوی ) : من در مورد این قرص های تبلیغ شده اطلاعی ندارم٬ بنابراین نمی توانم در مورد آنها نظر بدهم; برای این کار لازم است از نام علمی و مواد به کار رفته در این داروها آگاهی پیدا کرد.
به طور کلی داروهایی وجود دارند تحت عنوان «پاک کننده ریه» که از مشتقات «ان استیل سیستئین» هستند و توسط پزشکان به کار برده می شوند.
این داروها عمدتا خلط آور بوده و در افراد سیگاری و … تا حدودی رسوباتی که در ریه جمع شده است را به صورت خلط پاک می کنند٬ اما اینکه عوارض ناشی از سیگار و … را از بین ببرند خیر٬ اصلا این طور نیست.
این داروها فقط در حد یک داروی خلط آور هستند.
لازم بذکر است که بهترین راه برای پاکسازی ریه٬ نکشیدن سیگار٬ استشناق هوای پاک٬ و ورزش ملایم در هوای پاک و دور ماندن از موارد آلودگی است.

تا به حال چنین دارویی تولید نشده است!

دکتر ارداکیانی ( فوق تخصص بیماری های ریه ) : متاسفانه تا کنون چنین دارویی که بتواند ریه ها را پاک کند٬ تولید نشده است.
اگر این دارو تولید شود و چنین کارایی داشته باشد٬ بسیار خوب است اما متاسفانه مواردی که الان تبلیغ می شود جز شیادی و کلاهبرداری چیز دیگری نیست.
تنها روشی که جلوی عوارض سیگار را می گیرد٬ قطع مصرف سیگار است.
یعنی به غیر از این هیچ راهی برای پاکسازی ریه ها وجود ندارد٬ حتی شستشوی ریه که برخی ها پیشنهاد می کنند و مصرف دارو ها نیز نمی تواند باعث پاکسازی ریه شود.
ترک سیگار می تواند منجر به جلوگیری از عوارض بیشتر سیگار شود٬ اما به یاد داشته باشید که عوارضی که تا کنون ایجاد شده از بین نمی روند.
تنها اگر به مدت ۱۰ سال سیگار ترک شود به تدریج عوارض آن کمتر ظهور می کنند.
علاوه بر ترک سیگار توصیه می شود افراد در زمان آلودگی هوا بیرون نروند و در فضای آلوده ورزش نکنند; به خصوص زمانی که آلودگی هوا به حد بحرانی می رسد و برای مثال نمی توان برج میلاد را دید.
روی تاثیر قرص های مختلف مکمل مثل سلنیوم٬ زینک٬ روی و … در جلوگیری از سرطان تحقیقات بسیاری انجام شده است و مشخص شده که این قرص ها مفید هستند٬ اما هیچ کدام جلوی عوارض ریوی را نمی گیرند.

از ۳ نوع دارو می توان استفاده کرد

برای ترک سیگار داروهای به خصوصی وجود دارد.
اول از همه باید بدانید که ترک سیگار یک اعتیاد است و مانند هر ترک دیگری با اضطراب همراه است٬ بنابراین در این روند می توان از داروهای مخصوص ضد اضطراب و داروهای جایگذین نیکوتین استفاده کرد زیرا اعتیاد به سیگار وابسته به نیکوتین است.
این داروها به فرد کمک می کنند تا از لحاظ فیزیکی تحمل درد را داشته باشد.
جایگذین های نیکوتین به اشکال مختلف از جمله اسپری٬ آدامس٬ چسب روی پوست و … موجود هستند که انتخاب نوع و میزان مصرف آنها بستگی دارد به میزان نیکوتین دریافتی و تعداد سیگار هایی که فرد در روز می کشیده است.
برخی داروها نیز گیرنده های نیکوتینی در بدن را مهار می کنند.
پس در این پروسه می توان از ۳ دارو استفاده کرد.

برای ترک سیگار به این مراکز مراجعه کنید

ترک سیگار
ترک سیگار

نکته مهم اینکه ترک اعتیاد باید توسط مراکز مخصوص ترک سیگار صورت بگیرد.
مراکز ترک اعتیاد فعال در زمینه ترک مواد مخدر و محرک تخصص شان ترک سیگار نست; ترک سیگار احتیاج به روان درمانی و داروهای خاص خود دارد و باید تحت نظر مراکز مجاز باشد.
در ایران چند مطب خصوصی و چند درمانگاه دولتی مانند کلینیک شهرداری تهران و کلینیک ترک سیگار بیمارستان مسیح دانشوری٬ این کار را انجام می دهند.
لازم بذکر است که محصولات کمک کننده در زمینه ترک سیگار و جایگذین های نیکوتین باید تحت نظر متخصص مصرف شوند٬ چون هر یک روش مصرف خاص خود را دارند.
اگر هم افراد نگران هزینه روند ترک سیگار هستند٬ بهتر است یکی دو بار به کلینیک های بزرگ دولتی که در بالا نام برده شد٬ مراجعه کنند تا روش کار را یاد بگیرند٬ زیرا هزینه ها در مراکز دولتی بسیار پایین است.
دیده شده کسانی که می گویند ما خودمان بدون استفاده از روش های روان درمانی و دارویی سیگار را ترک می کنیم٬ در عرضیکسال از هر ۱۰۰ نفرشان فقط ۶ نفر روی ترک سیگار باقی می مانند.
پس حتما باید از روش های کمکی استفاده شود.
جالب است بدانید سیگار های الکترونیکی کاملا بدون ضرر نیستند٬ اما به طور حتم ضررشان کمتر از سیگار است.

اختصاصی - دانشنامه پزشکی
You might also like
7 Comments
 1. Nobody says

  سلام.من ۱۰ساله سیگار میکشم.روزی۱۰تا.جدیدا ریه ام مثل وقتایی که سرما میخورم شده و همش انگار پر چرک یا خلطه.تصمیم گرفتم شستشوی ریه انجام بدم و سیگار ترک کنم ولی با این مطالب کاملا ناامید شدم جون میفرمائید ریه ترمیم نمیشه.ممکنه بفرمائید چیکار باید بکنم؟

  1. مدیر says

   سلام . حتما راه درمانی برای شما وجود داره . شک نکنید . به پزشک مراجعه کنید . و مهمتر از اون ترک کنید و ورزش رو شروع کنید .

 2. رام says

  سلام.خسته نباشی من مدتی هست که نفس تنگی دارم از قرص ملوکاست استفاده میکنم ولی فقط حدوده دوروز خوبم بعدش دوباره نفسم میگیره و نمیتونم نفس بکشم دارویی میشناسین که ریه مو کامل پاکسازی کنه

  1. مهدی says

   سلام
   ازقرص های فلوموسیل جوشان استفاده کنید

 3. مهدی says

  سلام من مدتی هست ریم خراب شده شب وقتی خوابم نفسم میگیره نمیتوانم بخوابم میخواستم اگه دارویی هست بهم معرفی کنیدقرصی شربتی ممنون میشم

 4. مینا says

  سلام مینا هستم بیماری لوپوس دارم چندوقته ریه هام درگیرش.ه موقعه خواب نفسم میگیره سرفه های خلط دار میکنم میخواستم ببینم چه دارویی باید استفاده کنم

 5. moein says

  سلام و تشکر خدمت مسئولین برای ساخت این نوع دارو . فقط میخواستم بدونم مصرف این قرص باید به چه صورت باشد و عوارضی نیز دارد یا خیر ؟ لطفا مراتب را به آدرس ایمیل مربوط اعلام نمایید . با تشکر

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*