وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

لتروزول Letrozole

0

لتروزول چیست؟

لتروزول (Letrozole) با نام تجاری فمارا (Femara) در درجه اول برای درمان سرطان پستان در زنان یائسه استفاده می شود٬ که اغلب برای زنانی که داروی تاموکسیفن (Nolvadex در، Soltamox) را به مدت 5 سال مصرف کرده اند تجویز می‌شود.
لتروزول یک مهار کننده آروماتاز است که سطح استروژن در زنان یائسه را کاهش می دهد، که ممکن است روند رشد انواع خاصی از تومورهای سینه را که از استروژن استفاده می‌کنند را کند نماید.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: لتروزول (Letrozole)

نام تجاری: فمارا (Femara)

کلاس درمانی: عامل ضد سرطان

کلاس دارویی: آروماتوز بازدارنده

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

پوکی استخوان.
کلسترول بالا.
بیماری کبد (به خصوص سیروز).

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه X

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی :

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

سرگیجه، خواب آلودگی، ضعف، احساس خستگی.
گرگرفتگی، گرما در صورت یا قفسه سینه .
سردرد؛
تهوع، یبوست.
درد استخوان، عضله و یا درد مفاصل.
بی حسی، سوزن سوزن شدن، ضعف، و یا سفتی در دست یا انگشتان دست.
درد در دست٬ بازو، مچ دست، ساعد، یا گسترش به شانه.
تعریق شبانه.
افزایش وزن.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به خصوص داروهای زیر:

تاموکسیفن٬ زیرا ممکن است باعث کاهش لتروزول شود.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*