وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

متوکاربامول-Methocarbamol

0

متوکاربامول چیست؟
متوکاربامول یک داروی شل کننده عضلانی می‌باشد که با مسدود کردن ایمپالس های عصبی (حس درد) که به مغز فرستاده می‌شود کار می کند و هیچ اثر مستقیمی بر روی عضلات نمی‌گذارد.
متوکاربامول همراه با استراحت و درمان فیزیکی برای تسکین درد عضلانی و ناراحتی های ناشی از شرایط عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد.
متوکاربامول نیز ممکن است برای اهداف دیگری که در این راهنمای دارویی ذکر نشده استفاده شود.

توضیحات دارو :
نام عمومی: متوکاربامول / methocarbamol
نام تجاری: Robaxin
فرمول مولکولی: C11H15NO5
کلاس درمانی: شل کننده عضلانی اسکلتی
کلاس دارویی: عمل کننده مرکزی

نکات قبل از استفاده:
برخی شرایط بیماری و درمانی ممکن است با قرص متوکاربامول تداخل ایجاد کنند٬ در صورتی که شما دارای یکی از شرایط زیر می‌باشید٬ پزشک یا دارو ساز خود را در جریان قرار دهید
اگر شما باردار هستید، یا قصد باردار شدن دارید
اگر شما در حال شیردهی به نوزاد خود می‌باشید
اگر شما در حال مصرف هرگونه نسخه دارویی اعم از داروهای شیمایی، گیاهی و یا مکمل غذایی هستید.
اگر شما به داروها، غذاها، یا مواد خاصی آلرژی دارید
اگر شما دارای مشکلات کبدی یا بیماری میاستنی گراویس هستید

مصرف در دوران بارداری و شیردهی
این دارو در گروه بارداری نوع C قرار گرفته و بدین معنی می‌باشد که مشخص نشده که آیا متوکاربامول می‌تواند به جنین آسیب برساند یا خیر.
در مورد شیردهی با توجه به تحقیقات ارائه شده تا کنون معلوم نیست که آیا این دارو می‌تواند به شیر مادر عبور می کند و یا آیا می تواند به کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر.
در هر حال اگه شما باردار یا در دوران شیردهی هستید می‌بایست قبل از مصرف این دارو پزشک خود را در جریان قرار دهید و با او صحبت نمایید .

اطلاعات ایمنی مهم:
قرص متوکاربامول ممکن است باعث خواب آلودگی، سرگیجه، سبکی سر، تاری دید شود. این اثرات ممکن است بدتر شود اگر شما به همراه این دارو از داروهای مسکن٬ مخدر و یا الکل استفاده نمایید.
در هنگام رانندگی و دیگر کارهای ناامن٬ داروی متوکاربامول با احتیاط استفاده شود.
استفاده از الکل یا داروهایی که ممکن است باعث خواب آلودگی شما شوند (به عنوان مثال، داروی خواب، ارامش عضلانی٬ داروهای سرماخوردگی ) چرا که ممکن است به اثرات آنها اضافه کنید و باعث اتفاقات ناگوار پزشکی شود به همین دلیل قبل از تجویز این دارو با پزشک خود درباره بیماری ها و داروهایی که مصرف می‌کنید (مخصوصا داروهایی که باعث گیجی می‌شوند) صحیت نمایید
قرص متوکاربامول ممکن است باعث بی رنگی در ادرار شود٬ این مورد طبیعی است و دلیلی برای نگرانی نمی‌باشد.
استفاده از قرص متوکاربامول با احتیاط در افراد مسن مصرف شود چرا که ممکن است به اثرات این دارو حساس تر باشند.
قرص متوکاربامول در کودکان کمتر از 16 باید با احتیاط شدید استفاده می شود؛ ایمنی و اثربخشی این دارو تا کنون در این کودکان تایید نشده است.

درد عضلانی-متوکاربامول
درد عضلانی-متوکاربامول

عوارض جانبی متوکاربامول
در صورتی که پس از مصرف در فرد بیمار علائمی همچون نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به متوکاربامول مانند: کهیر، اشکال در تنفس. تورم صورت، لبها، زبان یا گلو مشاهد کردید حتما به اورژانس تماس گرفته و بیمار را به پزشک برسانید.

در صورتی که هر یک از عوارض جانبی جدی زیر را در فرد بیمار مشاهد کردید می‌بایست سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید:
تب، لرز، علائم آنفولانزا
ضربان قلب آهسته
تشنج
یرقان (زردی پوست و چشم)

عوارض جانبی شایع عبارتند از:
سرگیجه، خواب آلودگی.
سردرد، گیجی، مشکلات حافظه، از دست دادن تعادل و هماهنگی.
تهوع، استفراغ، ناراحتی معده.
گرگرفتگی (گرمی، قرمزی، خارش پوست).
تاری دید، دوبینی، قرمزی چشم؛
مشکلات خواب (بی خوابی)؛
گرفتن بینی؛

تداخلات دارویی:
برخی از داروها ممکن با داروی متوکاربامول تداخل ایجاد کنند٬ اگر شما در حال مصرف هر داروی دیگری، به ویژه هر یک از موارد زیر هستید قبل از استفاده به پزشک خود اطلاع دهید:
Anticholinesterases (به عنوان مثال، نئوستیگمین)
oxybate سدیم (GHB)
داروهای دیگر که شما را خواب آلود می‌کنند (مانند داروهای سرماخوردگی یا آلرژی، آرام بخش ها، داروهای ضد درد مخدر، قرص های خواب آور، داروهای ارامش عضلانی، داروهای ضد تشنج، داروهای افسردگی و اضطراب).

استفاده از متوکاربامول با هر یک از داروهای زیر معمولا توصیه نمی شود، اما ممکن است در برخی از موارد بنا به تشخیص پزشک شما مورد نیاز باشد٬ در صورتی هر یک از داروهای زیر را استفاده می‌کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید .

Adinazolam, Alfentanil, Alprazolam, Amobarbital, Anileridine, Aprobarbital, Bromazepam, Brotizolam, Buprenorphine, Butabarbital, Butalbital, Carisoprodol, Chloral Hydrate, Chlordiazepoxide, Chlorzoxazone, Clobazam, Clonazepam, Clorazepate, Codeine Dantrolene, Diazepam, Estazolam, Ethchlorvynol, Fentanyl, Flunitrazepam, Flurazepam, Halazepam, Hydrocodone, Hydromorphone, Ketazolam, Levorphanol, Lorazepam, Lormetazepam, Medazepam, Meperidine, Mephenesin, Mephobarbital, Meprobamate, Metaxalone, Methadone, Methocarbamol, Methohexital, Midazolam, Morphine, Morphine Sulfate Liposome, Nitrazepam, Nordazepam, Oxazepam, Oxycodone, Pentobarbital, Phenobarbital, Prazepam, Primidone, Propoxyphene, Quazepam, Remifentanil, Secobarbital, Sodium Oxybate, Sufentanil, Suvorexant, Tapentadol, Temazepam, Thiopental, Triazolam

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*