وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

مراقبت هاي دوران حاملگی که مادران باید بدانند

0

 

 مراقبت های دوران بارداری

 

 

به گفته ی متخصصان و محققان پزشکی بهترین سن برای بچه دار شدن بین 18 تا 35 سالگی است باتوجه به این نکته توصیه میشود درهرسنی که هستند بهتراست به محض اطلاع از حاملگی به پزشک ماما مراجعه نمایند.
علائم حاملگی
باید بدانید که اولین و معمولترین علامت حاملگی قطع قاعدگی (عادت ماهیانه ) است.ممکن است علائم دیگری مانند درد و حساسیت پستانها، تهوع،استفراغ ،تکرر ادرار و ضعف نیز به سراغ خانمهای باردار بیاید. البته عده ای همۀ این علائم و گروهی بخشی از این علائم را دارا می باشند .
ویار
یکی از علائم حاملگی ویاراست ویار به معنای حساس شدن خانم باردار نسبت به بعضی چیزهای اطرافش می باشد . مثلاً ممکن است از بعضی بوها شدیداً ناراحت شود و یا ازبرخی دیگر بسیار خوشش بیاید و یا از بعضی از غذاها متنفر شود و یا برعکس به خوردن بعضی مواد شدیداً تمایل پیدا کند. ویار غذایی رایجترین نوع ویارها در خانم باردار است .
مراقبت دوران حاملگی
یعنی مراقبتهایی که قبل از تولد نوزاد باید یک خانم حامله ازآن بهره مند شود این مراقبتها از همان اوائل حاملگی شروع میشوند و باعث پیشگیری از بسیاری از بیماریها و مشکلات دوران بارداری و زایمان می گردند ازاین رو به خانمها توصیه میشود با اولین شک به حاملگی به مراکز بهداشتی ،درمانی مراجعه نمایند و راهنماییها و دستورات لازم را دریافت دارند . مراقبتهای دوران بارداری شامل بهداشت فردی، ورزش سبک و رژیم غذایی می باشد .خانمها باید درهر حاملگی از مراقبتهای خاص دوران بارداری برخوردار شوند چون هر بارداری میتواند با بارداری قبل متفاوت باشد حاملگی در سنین زیر18 سال و بالای 35 سال خطرناک بوده و احتیاج به مراقبتهای ویژه ای دارد بیماری قند، فشارخون بیماریهای عفونی، مقاربتی ،سابقه بیماریهای ارثی همه میتوانند به طریقی روی حاملگی تأثیر بگذارند .
مراجعه به پزشک ، ماما
به مادران باردار توصیه میشود در 7 ماه اول حاملگی ماهی یکبار و درماه 8 دوبار و ماه نهم چهاربار ( درصورت بروز عارضه ای برای مادر بهتر است درماه 8 و 9 هر هفته یکبار مراجعه کنند .)
تست حاملگی
آزمایش ادرار ( گراویندکس )معمولاً 10 تا 15 روز پس از به تأخیر افتادن عادت ماهیانه خانمها مثبت خواهد شد آزمایش خون ( BHCG ) معمولاً روزهای اول بعد از تاخیر قاعدگی مثبت میشود .

دانشنامه پزشکی – بارداری – دوران بارداری

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*