وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

0

 

یکی از نکات مهم در رسیدن به بینی مورد علاقه تان مراقبت های بعد از جراحی ست زیرا در این دوران زخم های ناشی از عمل باید روند بهبود را به طور مناسب طی کند.  این مسئله بدون مراقبت های کافی و جز با عمل کردن به توصیه های پزشک دست یافتنی نیست . میخواهید بدانید چطور بینی را مثل یک نوزاد تر و خشک کنید؟ پس با ما باشید

هفته اول بعد از عمل جراحی بینی – هفته عذاب!

بعد از خروج از اتاق عمل و در ساعات اولیه بعد از جراحی بدلیل جراحت های ناشی از تیغ جراحی بینی مسلما مقداری خونریزی خواهد داشت .البته پانسمانی که برای بینی گذاشته شده قابل تعویض بوده و این خونریزی چندان ادامه نخواهد داشت . در اکثر مواقع پس از عمل کبودی هایی زیر چشم ایجاد شده که با گذاشتن کیسه یخ به تدریج بهبود پیدا میکند. گلودرد نیز در بعضی مواقع باعث آزار بیمار میشود که ناشی از اثر لوله بیهوشی در طول جراحیست . بینی بیمار در این شرایط دارای ورم بوده و در چند روز بعد نیز ایم ورم افزایش میابد که کاملا طبعیست و این ورم در طول زمان کاهش پیدا میکند .

بزای کاهش سریعتر کبودی دور چشم میتوانید در روز های اول همچنان از کیسه یخ استفاده کنید فقط مواظب باشید به بینی فشاری وارد نشود . برای تهیه کیسه یخ هم میتوانید خودتان چند قطعه یخ را توی کیسه فریزر ریخته و دو کیسه را بهم گره بزنید و یا کیسه ها را بطور آماده خریداری بفرمایید .

در بعضی موارد پانسمانی درون بینی قرار داده میشود که روز دوم تا چهارم این پانسمان بیرون آورده خواهد شد . در انتهای عمل جراحی، روی بینی بیمار قالبی از جنس پلیمر سبک (قبلا از گچ استفاده می‌شد) گذاشته می‌شود . این قالب معمولا بعد از یک هفته برداشته خواهد شد و برای شکل دهی به بینی استفاده میشود .در روز برداشتن قالب توصیه میشود بیمار استحمام کرده تا قالب شل گردد و راحتتر جدا شود .

بخیه هایی که زده میشوند معمولا زیر تیغه بینی قرار دارند که یا بصورت جذبی بوده و یا در هفته اول کشیده میشوند .در مواردی که بیمار عمل انحراف بینی نیز انجام داده باشد ورقه‌هایی از جنس سیلیکون، به طور موقت در دو طرف تیغه بینی گذاشته می‌شود تا از چسبندگی و بازگشت انحراف بینی جلوگیری شود . و ای ورقه ها بین هفته اول تا سوم بیرون آورده میشود ..

 

باید بدانید که در هفته چند روز اول شما قادر به تنفس از راه بینی نخواهید بود و احتمالا دچار خشکی گلو میشوید پس باید از نوشیدنی های ولرم استفاده کرده واز تردد در هوای آلوده اجتناب بورزید . خشک شدن و جمع شدن ترشحات بینی که طی چند هفته اول رخ میدهد هم عاملی برای سخت شدن تنفس است که میتوان با محلول سرم نمکی نرمال و با استفاده از سرنگ 20 سی سی بدون سوزن محلول را در بینی پمپاژ کرده و بینی را تمیز نمود .

 تاثیر چسب روی بینی  

معمولا چسب ها را میتوان حتی یک هفته بعد از عمل برداشت و این کاملا به نظر جراح بینی شما بستگی دارد . ولی گاهی تا چند ماه این چسب باقی میماند (با تعویض مرتب) . چسب برای بهتر چسبیدن پوست به استخوان استفاده میشود و همچنین جهت کاهش تورم نیز مفید است . بعد از برداشتن چسب ها بینی ممکن است دچار تورم مضاعف شود که کاملا طبیعی بوده و کاهش خواهد یافت .

تورم

بینی شما بعد از جراحی هنوز به ساختار جدید عادت نکرده و پوست شما هنوز بخوبی روی استخوان سوار نشده پس خیلی ازعوامل میتوانند پوست را تحریک کرده و متورم کنند .حتی میتواند  شما را به اشتباه بیندازد که جراح کار خاصی انجام نداده چون بینی من شکل سابقش را حفظ کرده! در این دوران بینی حساس بوده و حتی ممکناست به غذاهای خاصی هم واکنش نشان داده و متورم گردد . یا حتی بعد از خواب و زمان بیداری این ورم به اوج خود برسد . پس باید صبور باشید و در روزهای اول شکل  بینی را قضاوت نکنید . همچنین سعی کنید با فشار بینی را خالی نکنید و یا زیاد در معرض آفتا ب قرار نگیرید .

سعی کنید فعالیت سنگین نیز نکنید و ورزش های سبک مانند پیاده روی و نرمش را هم از هفته دوم یا سوم انجام دهید . برای این عمل معمولا یک هفته مرخصی کافیست و تا آنموقع کبودی چشم ها خوابیده و تنفس شما بهتر میشود . در هفته های اول پس از عمل ممکن است بینی بدلیل استفاده از چسب ملتهب شود و جوش بزند که با استفاده از داروهای مناسب براحتی رفع میشود در این باره حتما بادکتر پوست مشورت کنید . اب کرفس برای کاهش ورم توصیه شده ولی باعث کاهش فشار میشود پس در نوشیدن افراط نکنید .

 

چطور بخوابیم؟

سعی کنید طاقباز بخوابید و از لباس های دکمه دار و زیپ دار استفاده کنید همچنین موقع خواب بوسیله بالش یک مقدار بالا تنه را بالاتر از پایین تنه قرار دهید تا صورت شما کمتر ورم کند . در روز های اول بدلیل تنفس از دهان خواب خوبی نخواهید داشت .

 

سعی کنید از گریه یا خنده شدید و عطسه با دهان بسته اجتناب کنید و در هنگام مسواک زدن لب بالا را دستکاری نکنید .بمدت یکماه از عینک استفاده نکنید و یا عینک را با چسب ضد حساسیت به پیشانی بچسبانید تا به بینی هیچ فشاری وارد نشود .استفاده از لنزهای تماسی چشم، از فردای روز عمل مانعی ندارد. استفاده از مواد آرایشی اشکالی ندارد. شاید به دلیل اثر چسب‌های بینی، برخی از بیماران تصور کنند که بینی‌شان بیش از اندازه بالا رفته است، اما پس از برداشتن چسب‌ها نوک بینی به‌تدریج در وضعیت طبیعی خود قرار می‌گیرد. حدود ۷۰ درصد ورم و تغییرات، در شش هفته نخست پس از عمل برطرف می‌شود، ۱۰ درصد ظرف ده ماه، ۱۰ درصد طی بیست ماه و باقی ورم به‌تدریج ظرف چهار تا ده سال فروکش می‌کند. معمولاً نوک بینی آخرین جایی است که ورم آن از بین می‌رود.

چی بخوریم؟ چی نخوریم؟

غذاهای شور و با ادویه جات فراوان را کنار بگذارید و بیشتر به غذاهایی مانند سوپ و غذا های نرم رو بیاورید . همچنین از مصرف غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارند مانند کباب و استیک بپرهیزید و حتما آنها را در مخلوط کن نرم کرده و سپس استفاده کنید . مایعات را بطور فراوان استفاده کرده وچای وقهوه داغ را کاملا کنار بگذارید .(لازم است بگوییم سیگار و قلیان نکشید؟!!)

حتی اگر عمل نکردید هم سراغ دود نروید!

در دوران عمل از مصرف آسپرین یا ایبوپروفن  خودداری بفرمایید چون خون را رقیق کرده و احتمال خونریزی را افزایش میدهند .

با بینی جدید خود به تفاهم برسید!

شما سالها با بینی قدیمی سر کرده اید و به آن عادت داشتید پس باید به بینی جدید نیز فرصت دهید و عجله نکنید . ممکن است در روزهای اول که ورم بینی هنوز نخوابیده شما فکر کنید بینی دلخواهتان نیست و به باقی اجزای صورت نمی آید و یا بینی قبلی را بیشتر دوست داشتید ولی این زمان اصلا زمان مناسبی برای قضاوت نیست . به بینی و خودتان فرصت دهید تا به تفاهم برسید! به نکات مثبت تکیه کنید و بدانید تاکید زیاد روی زیبایی بینی (به دکتر بیچاره!) باعث میشود بینی مصنوعی از آب در بیاید چون همه اجزای صورت باید بهم بیایند و بینی بی عیب وجود ندارد . بعد از یکسال میتوان قضاوت درستی روی بینی داشت و عیب هایش را دید .

برای  داشتن بینی خوب :

هزینه بیشتر الزاما بینی بهتری برای شما به ارمغان نمیاورد .با چشمان باز و به دور از تعصب نمونه های عمل شده را بررسی کنید

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*