وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

مشاوره ژنتیک به چه درد می‌خورد؟

0

 

هفته پيش که به مرکز تعيين جنسيت مراجعه کرديم، به اين موضوع فکر مي‌کردم که چرا اين همه آدم به مراکز يا کلينيک‌هاي ژنتيک مي‌آيند. آن کلينيک، اتاق‌ها و سالن‌هاي زيادي داشت و تا نوبت ما برسد، من قدم مي‌زدم و تابلوها را مي‌خواندم.

آن روز به علي گفتم:«خوب شد من به فکر مشاوره بارداري افتادم که تو…»، حرفم را قطع کرد و گفت: «برايم مهم نيست فرزندم پسر يا دختر باشد. مي‌خواهم بدانم در عصر مدرن امروز که ما زندگي مي‌کنيم، علم چه خدمت‌هايي را مي‌تواند بکند و حتي دلم مي‌خواهد اگر موافق باشي، سري هم به آن اتاق بزنيم.» مي‌‌دانيد کجا را مي‌گفت؟ مشاوره ژنتيک. حس کنجکاوي ما را به آنجا نيز کشاند.

خانم جواني براي مشاوره ژنتيک وقت گرفته بود. رفتم و طي يک طرح دوستي، کلي اطلاعات کسب کردم. او مي‌گفت:«همه فکر مي‌کنند آزمايش ژنتيک يا همان شمارش تعدادکروموزم‌ها به مفهوم مشاوره ژنتيک است، در حالي که اين‌طور نيست. در مشاوره از شما سوالاتي مي‌پرسند که در فاميل پدري‌‌ات فلان بيماري بوده يا نه و سپس متخصص ژنتيک شجره‌نامه ژنتيکي برايتان رسم مي‌کند و حدس مي‌زند فلان بيماري که مثلا در پسرعموي شوهرتان بوده، چگونه منتقل مي‌شود و درصد احتمال اينکه بچه شما مبتلا باشد، چه‌قدر است.»

مي‌گفت:«پارسال با روش خاصي به اسم IVE (لقاح خارج رحمي و قراردادن تخم تشکيل شده در رحم) براي خواهرش که مبتلا به هموفيلي است، جنين دختر گذاشتند و با مشاوره ژنتيک مي‌توان پيش از توليد يک بچه بيمار به طريقي از توليد آن جلوگيري کرد.» به او گفتم: «يعني ژن‌ها را دستکاري مي‌کنند؟»

گفت:«نه، ولي اگر ببينند احتمال توليد بچه بيمار در آينده بسيار زياد است، راهنمايي‌ات مي‌کنند و طي حاملگي و هفته‌هاي آغازين بارداري، آن را تشخيص خواهند داد و يا اگر به هيچ وجه قادر به داشتن جنين سالم نباشيد، پيشنهاد مي‌دهند که جنين يا تخمک اهدايي بگيريد. به هر حال يک عمر با نوزاد ناقص زندگي نکنيد و زجر نکشيد.
الان خواهرم دخترش به دنيا آمده. اگر پسر بود و مبتلا به هموفيلي بود، مي‌داني چه سرنوشتي داشت؟» او حتي براي بارداري دوم خود نيز مشاوره بارداري کرده بود.
راستي چه‌قدر سطح فرهنگ مردم بالا رفته است. من فکر مي‌کردم فقط خودم به فکر مشاوره پيش از بارداري افتاده‌ام.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*