وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

مصرف طولانی مدت استاتین برای پیشگیری از حمله قلبی

0

 

داروهای خانواده استاتین از شایعترین داروهای مورد استفاده در جهان است. نمونه رایج آن آتورواستاتین است. تاثیر این داروها در کاهش کلسترول خون بیشتر به جهت کم کردن ریسک ابتلا به تنگی عروق کرونر و در نتیجه کم کردن احتمال بروز سکته قلبی صورت میگیرد. از این دارها بطور شایعی در همه بیمارانی که یکبار سکته قلبی یا مغزی کرده اند استفاد میشود.

 

ولی به بسیاری از افراد که سابقه ای از بیماری قلبی ندارند ولی سطح کلسترول خون آنها بالا است استاتین داده میشود تا از بروز بیماری قلبی پیشگیری شود. حالا در مقاله ای که در مجله Journal of the American College of Cardiology منتشر شده توضیح داده میشود که آیا در این دسته از بیماران واقعا باید از استاتین ها استفاده کرد. آیا مصرف طولانی مدت استاتین ها که میدانیم میتوانند موجب مشکلات عضلانی یا بروز دیابت شوند عاقلانه است.

 

محققان به این دسته از افراد پیشنهاد میکنند که با کمک پزشک خود و راهنمای ارزیابی ریسک risk assessment guidance که به توسط انجمن قلب امریکا ارائه شده ریسک بروز تنگی عروق را در خود بررسی کنند و اگر این ریسک بالا است از استاتین استفاده نمایند. در این راهنما براساس متغیرهایی مانند سن، جنس، نژاد، سطح کلسترول خون، فشار خون، وجود دیابت و استفاده از سیگار احتمال بروز سکته قلبی و یا مغزی محاسبه میشود.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*