وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان

0

مصرف مواد مخدر در جوامع امروزی در بین نوجوانان در حال رشد است و باعث ایجاد اختلالات جسمی و روانی در بین آن ها می شود استفاده از دارو ها بدون تجویز پزشک یا مواد دارویی غیر قانونی که جزو مواد مخدر محسوب می شوند در بین نوجوانان طرفداران زیادی پیدا کرده است.

استفاده از مواد مخدر در زندگی صدمات جبران ناپزیری بر جای می گذارد که ممکن است باعث به خطر انداختن سلامت و حتی تهدید کننده زندگی افراد مصرف کننده شود علاوه بر این سلامت روانی را به خطر می اندازند و باعث بوجود آمدن حوادث ، خود کشی ، برقراری رابطه جنسی و خشونت در بین نوجوانان شود و باعث افسردگی و سرخوردگی این چنین افراد می شود و در جایگاه اجتماعی خود دچار مشکل می شوند.

نوجوانانی که والدینشان نظارت کم یا ارتباط مناسبی با فرزندانشان ندارند احتمال اینکه مواد مخدر مصرف کنند بسیار بیشتر از افرادی است که رابطه خوبی با خانواده دارند و دوستیابی را زیر نظر والدین انجام می دهند.

طبق آماری که در آمریکا گرفته شد تقریبا 40 درصد از دانش آموزان دبیرستانی مشروب نوشیدند و همچنین نزدیک به 40 درصد نیز ماری جوانا مصرف کرده اند کشیدن سیگار نیز 25 درصد از این آمار را تشکیل می دهد.

سوء مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان می تواند تأثیر عمیقی بر روی زندگی آنها داشته باشد. والدین، سرپرستان و معلمان می توانند با صحبت کردن در مورد عواقب ناشی از استفاده مواد مخدر به پیشگیری از اعتیاد در میان نوجوانان کمک کنند.

این سؤال مطرح است که چرا نوجوانان مواد مخدر مصرف می کنند؟ باید پاسخ داد که عوامل مختلفی می توانند موجب ایجاد میل به مصرف مواد مخدر در نوجوانان گردند که یکی از آنها احساس نا امنی در این رده سنی است. باید توجه داشت که نوجوانان اغلب نسبت به پیامدهای خطرناک مصرف مواد مخدر آگاهی ندارند.

عوامل خطر زا جهت ایجاد اعتیاد و مصرف مواد مخدر در نوجوانان بطور معمول، عبارتند از:

 1. سابقه خانوادگی مصرف مواد مخدر.
 2. سابقه بیماری روانی و رفتاری در نوجوان، مانند: افسردگی، بیش فعالی و اضطراب.
 3. رفتار پرخاشگرانه.
 4. خاطره ای تلخ مانند: وقوع یک تصادف و یا قربانی بودن سوء استفاده جنسی در گذشته.
 5. اعتماد به نفس پایین و یا مهارت های اجتماعی ضعیف.
 6. احساس طرد شدگی اجتماعی.
 7. عدم حمایت والدین یا سرپرستان.
 8. افت تحصیلی.
 9. رابطه با همسالانی که مواد مخدر مصرف می کنند.
 10. در دسترس بودن مواد مخدر و اعتقاد بر اینکه مصرف آن خوشایند است.

در نظر داشته باشید که این عوامل طی یک دوره زمانی می توانند تغییر کنند  و لازم است والدین آنها را مرتب در نظر داشته باشند.

عواقب منفی مصرف مواد مخدر در نوجوانان عبارتند از:

 1. اختلال در راندن وسیله نقلیه، که منجر به آسیب جانی برای خود و همراهانش می گردد.
 2. فعالیت جنسی، نوجوانانی که دست به مصرف مواد مخدر می زنند؛ ممکن است به رفتارهای نا امن و پر خطر جنسی روی آورند.
 3. وابستگی به مواد مخدر.
 4. عدم تمرکز، استفاده از مواد مخدر؛ حافظه، انگیزه و توانایی یک نوجوان را تحت تأثیر قرار دهد.
 5. مشکلات جدی سلامت، به عنوان مثال: مصرف «اکستازی» می تواند باعث آسیب کبد و نارسایی قلبی شود.

باید توجه داشت که جلوگیری از استفاده مواد مخدر در میان جوانان می تواند، بسیار کارآمد باشد. برنامه های پیشگیری از مصرف مواد مخدر زمانی مؤثر واقع خواهند شد که پاسخگوی  نیازهای جامعه باشند. اجرای چنین برنامه هایی مقرون به صرفه است، چراکه به ازای هر یک دلار که صرف پیاده سازی برنامه های پیشگیری از مصرف مواد مخدر در میان جوانان می شود، می توان تا ده دلار در برابر هزینه های مبارزه و درمان صرفه جویی کرد.  راهکارهایی در این زمینه ارائه شده اند که عبارتند از:

خانواده ها:

شواهد نشان داده اند که برنامه آموزش مهارت های خانواده، مؤثرترین راه برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر در کودکان و نوجوانان بوده است. این برنامه ها والدین را قادر می سازند تا با مهارت کافی در مقام سرپرست کودک ، بر ارتباطات  او نظارت کرده و محدودیت های مناسب با سنش برای وی در نظر گرفته بگیرند.

مدارس:

مدارس می توانند زمینه ساز پیشگیری از مصرف مواد مخدر در کودکان و نوجوانان باشند. آنها با استفاده از برنامه های آموزشی مهارت های زندگی شخصی و اجتماعی، مهارت های ارتباطی، آموزش نحوه مقاومت در برابر مصرف، و همچنین ارائه اطلاعات در مورد اثرات کوتاه مدت مواد مخدر با برگزاری جلساتی توسط معلمان آموزش دیده؛ می توانند نقش مهمی در پیشگیری از مصرف مواد مخدر ایفاء کنند.

محل های کار: 

برای محل های کار سیاست های خاصی در برابر سوء مصرف مواد مخدر با ترویج سلامت کارکنان و کمک به افرادی که مشکل اعتیاد به مواد مخدر را دارند، توصیه شده است.

نظارت و ارزیابی:

پزشکان در این مرحله می توانند جهت بهبود نظارت و ارزیابی برنامه های پیشگیری از مصرف مواد مخدر، دستورالعمل های آموزشی و مفیدی ارائه دهند.

و اگر فرزند شما مبادرت به استفاده از مواد مخدر کرده است، بهترین و مهمترین راه این است که با او درباره آثار سوء مصرف مواد مخدر صحبت کنید و به وی اجازه دهید تا هیجانات خود را تخلیه کند.

 

 1. دیدگاه های نوجوان خود را بدانید و با او صحبت های طولانی مدت و خسته کننده نداشته باشید. به نظرات و سؤالات وی در مورد مصرف مواد مخدر گوش دهید. از نوجوان خود بخواهید که نظرات خود را ابراز دارد تا اینکه سؤال بپرسد.
 2. در مورد دلایلی که نباید مواد مخدر مصرف کرد، با او صحبت کنید. او را نترسانید. برای او توضیح دهید که چگونه مصرف مواد مخدر می تواند آینده او را ویران سازد.
 3. برنامه های تلویزیونی، رادیویی و یا موسیقی های مورد علاقه وی را برای پر کردن وقتش در نظر بگیرید.
 4. با او درباره مقاومت در برابر فشار همسالان برای مصرف مواد مخدر صحبت کنید.
 5. آماده بحث در مورد مواد مخدر با او باشید. اگر  شما مواد مخدر مصرف نمی کنید، برایش توضیح دهید که دلیلتان چیست و اگر استفاده می کرده اید، تجربیات خود را با او به اشتراک بگذارید.

از صحبت کردن درباره مواد مخدر با نوجوان خود نترسید. صحبت در مورد این موضوع، ایده مصرف را به ذهن او نمی آورد؛ بلکه آگاهی دادن به وی می تواند مسیر زندگی اش را از سقوط در باتلاق اعتیاد نجات دهد. نقطه نظرات او را در این زمینه بدانید و درک کنید، تا بفهمید که چه انتطاراتی باید از فرزندتان داشته باشید. به امید روزی که شاهد کمترین آسیب در سطح جامعه باشیم.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*