Search
معافیت روانی

معافیت روانپزشکی سربازی

معافیت پزشکی

معافیت سربازی در ایران سالهاست که در کانون توجه مشمولان قرار دارد . در بسیاری از موارد مانند واریکوسل با درجات بالا , ضعیف بودن چشم , جراحی رو مغز , فشار خون بالا و بسیاری موارد دیگر , تشخیص معافی آسان بوده و با آزمایشات فیزیکی و مشخص قابل تشخیص میباشد . ولی در مورد بیماری های روانپزشکی اینطور نیست . در این مطلب در مجله پزشکی مدپلاس سعی میکنیم این مسئله رو کمی شرح بدهیم .

بجز در موارد شدید که افراد عادی نیز میتوانند آثار مخرب بیماری را در بیمار مشاهده و لمس نمایند , در بسیاری از موارد به طور مثال در افسردگی ها و وسواس ها شما باید مدت طولانی را با بیمار سپری نموده تا متوجه عمق بیماری او شوید . گاها بیمار در نگاه اولیه کاملا سالم بوده و حتی جزو افراد موفق (به طور مثال در رشته تحصیلی خود) نیز میباشد .

متاسفانه در ایران و برای اثبات بیماری روانی جهت معافیت پزشکی  (در صورتی که نشانه های آن واضح نباشد) مشمول کار مشکلی را در پیش دارد .

ملاک معافیت روانی , سابقه مراجعات پزشکی و پرونده های روانی , سابقه بستری , سابقه خود کشی , سابقه تتو و خالکوبی!  و سابقه مصرف داروست . و در صورتی که افسردگی شما شدید نباشد ولی امکان تشدید در محل خدمت را داشته باشد متاسفانه در وهله اول نمیتوانید کاری صورت دهید و باید منتظر بروز علائم شدید بیماری و سپس اقدام برای معافیت حین خدمت باشید .

اما در مورد بند 8 ماده 33 آیین نامه معافیت پزشکی , همجنسگرایی و تراجنسی بودن در این بند گنجانده شده و در صورتی که مشمول دارای گرایشات همجنس گرایانه باشد  و یا دارای اختلال جنسیتی باشد باید طبق این بند اقدام کرده و مراحل معافیت را پشت سر بگذارد .

افراد شامل این بند (معافیت همجنسگرایی) راه دشواری را پیش رو داشته و ممکن است با توهین و تحقیر هایی در این راه روبرو شوند . ایشان مراحل عادی معافیت پزشکی را طی نموده و این روانشناس است که باید مشکل  را تایید نماید . دقت داشته باشید که افراد تراجنسی و یا همجنسگرا به هیچ وجه از بیان این مسئله احساس خجالت نکنند و حتما در پیگیری معافیت پزشکی کوشا باشند چون محیط نظامی در ایران (والبته در بسیاری از نقاط جهان!) به هیچ وجه مناسب این عزیزان نیست .

در ادامه بخش بیماری های روانی آیین نامه معافیت پزشکی سربازی در ایران را مرور میکنیم .

 

بیماری های روانی آیین نامه معافیت پزشکی

بخش پنجم: بيماريهاي روانپزشكي

ماده 33: مشمولان مبتلا به بيماريهاي روانپزشكي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا مي باشند از معافيت هاي مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.

بند 1- انوع پسيكوزها شامل ( اسكيزوافكتيو، اختلالات هذياني، پسیكوزهاي آتيپيك مزمن) معاف دائم.

بند 2- اختلالات خلقي.

الف) شديد در فاز مانيك يا فاز افسردگي اعم از حاد و يا مزمن معاف دائم.

ب) اختلال افسردگي اساسي معاف دائم.

ج) انواع اختلال خلقي افسردگي خفيف ( ديس تايمي و سايكلوتايمي) ، اختلال خلقي نوع دوم ( هيپومانيا) در صورتيكه با دارو تحت كنترل بوده و يا تهديد كننده خود و اطرافيان نباشد معاف از رزم.

بند 3- انواع اختلالات شخصيتي

الف) انواع سايكوپات و نوع مرزي و نوع اسكيزوئيد معاف دائم.

ب) انواع ديگر اختلال شخصيت در صورتيكه ناتوان كننده باشد معاف دائم.

ج) در صورتيكه ناتوان كننده نباشد معاف از رزم.

بند 4- انواع نوروزهاي شديد و مقاوم به درمان و مزاحم معاف دائم.

بند 5- انواع نقيصه هاي عقلاني و كند ذهني ها ( عقب ماندگي ها)

الف) با ضريب هوشي زير 60 معاف دائم.

ب) با ضريب هوشي بين 75-60 معاف از رزم.

بند 6- اختلالات تكلم و لكنت زبان در صورتي كه علت رواني یا نورولوژيك داشته باشد

الف) در صورت شديد بودن معاف دائم.

ب) در موارد خفيف خدمات غيررزمي.

بند 7- بيماريهاي رواني ناشي از جنگ و حوادث

الف) در صورتي كه استقرار يافته باشد به شرط ثبوت در مراكز درماني نظامي يا دانشگاهي توسط دو نفر روانپزشك معاف دائم.

ب) در صورت عدم استقرار خدمات غيررزمي.

بند 8- اختلال رفتار ( عدم تعادل عصبي و رواني) و كژخوئيها به طوري كه مغاير شئونات نظامي باشد همچنين انحرافات اخلاقي و جنسي مانند ترانس سكسواليسم معاف دائم.

بند 9- اختلالات كنترل تكانه معاف دائم.

تبصره: تيك هاي ( تكانه هاي ) ضعيف و گذرا مثل پلك زدن و غیره معاف از رزم.
16 thoughts on “معافیت روانپزشکی سربازی

 1. مجید

  سلام من وسواس فکری شدیدی دارم حدود یکسال با روانشناسی خوب شدم ولی حالا دوباره شروع شده به علاوه چشمامم ضعیفه انحرافات جنسی هم علایمشو دارم ولی تاحالا روم نشده با روانشناس درباره انحرافاتم حرفی بزنم حالا ایا امکانش هست بهم معافیت بدن؟

  Reply
  1. مدیر Post author

   دوست من بنده اطلاع دقیقی ندارم از اینکه “میدن یا نمیدن” ولی امیدوارم بقیه دوستانی که درگیر معافیت بودن بتونن راهنمایی کنن . گرچه تشخیص نهایی با متخصصان کمیسیون هستش . اگر میتونید به یک روانشناس معتمد شاغل در کمیسیون مراجعه کنید .

   Reply
 2. شهریار صفری

  بنده به علت اظطراب فراگیر و و وسواس فکری عملی و اختلال پانیک مهافیت داعم گرفتم تقریبا یک ماه میشه که کارتمم گرفتم .البته اینکه میگن باید سابقه بستری داشته باشی زیاد مهم نیست ولی من یک سال تحت نظر متخصص بودم ولی بستری نشدم اگه هم گیر دادن بهتون بگید که خودم نخواستم بستری بشم وگر نه دکتر بهم گفت .دوستان عزیز هر سوالی داشتین در مورد این نوع معافیت ایمیل بزنید تا جایی که بتونم کمکتون میکنم .

  Reply
 3. علی

  سلام..
  من مشکل اعصاب دارم و استرس شدید و فشار خونم میره بالا و تشنج میکنم..
  حین خدمت هستم و نمیتونم ادامه بدم
  باید چکار کنم
  ترو خدا جواب بدید

  Reply
 4. نیما

  با سلام من اختلال وسواس شدید دارم به طوری که واسم عذاب اور شده بیشتروقت خود رو صرف تمیز کردن خونه وشست وشوی دستام میکنم. و اصلا نمیتونم خودمو کنترل کنم و این باعث شده دچار افسردگی و اضطراب بشم به روانپزشک مراجعه کردم و قرص مصرف میکنم به نظر شما شامل معافیت میشم.با تشکر از سایت خوبتون.

  Reply
  1. مدیر Post author

   تشخیص معافی یا خدمت از صلاحیت بنده خارج هستش . ولی نکات مهم توی متن هستن . سوابق بسیار مهم هستش .

   Reply
 5. Erfan

  آیا اگر بایپولار یا همون اختلال دوقطبی تشخیص داده بشه معافیت میشه گرفت ؟؟ البته در کنارش اضطراب شدید و او سی دی (وسواس) و نشانه های سایکوتیک هم کنارش هست ولی اصلی ترین موضوع اختلال دو قطبی هستش که ۳ تا دکتر مختلف هم تاییدش کردند و قرص مدتیه مصرف میشه و پرونده پزشکی تشکیل شده. آیا برای معافیت اقدام بشه و اگر بشه امکان پذیره ؟؟؟ خیلی ممنون میشم پاسخ بدید

  Reply
  1. مدیر Post author

   سلام دوست من .
   ظاهرا روش کار رو میدونید , دکتر های کمیسیون ملاک های خودشون رو دارند برای تشخیص بیماری , پس حدس و گمان بیفایده ست . ولی مدارک و پرونده پزشکی و سوابق حتما میتونه کمک کنه برای تشخیص بیماری .
   موفق باشید .

   Reply
 6. عباس

  سلام ببخشید ایا سابقه خودکشی باعث معافیت دایم میشه؟ سال 88 تو شهر رشت دانشجو بودم که متاسفانه این کارو کردم که باعث سوختن خانه اجاره ای شد و من چند وقت بیمارستان بستری بودم. الان باید به نیرو انتظامی رشت مراجعه کنم و پروندمو بگیرم؟ اصلا میشه این کار رو کرد؟

  Reply
 7. Arv

  بیماری استرس و عصبی دارم به طوری که ممکنه یه لحظه اخلاقم عوض شه هر کی طرفم باشه رو تخریب کنم دستام لرزش شدید پیدا میکنن به طوری که خودم نمیتونم کنترلشون کنم سابقه خودکشی و افسردگی هم داره برا افسردگی پیش دکتر هم رفتم اینا ممکنه باعث معاف شدنم بشه ؟

  Reply
  1. مدیر Post author

   سلام وقت به خیر .
   همه چیز بستگی به تشخیص کمیسیون داره و بیماریتون باید در آیین نامه باشه . میتونید به یک رواشناس یا روانپزشک معتمد نظام وظیفه مراجعه کنید تا تشخیص بدن .

   Reply
 8. علی اکبر

  سلام من که تو خدمت دچار اختلال شخصیت مرزی شدم به علت تشدید بیماریم و نقص عضو شش ماه معاف موقت شدم الان هم حال روحيم خرابه و خودزنی کردم اگه این بار برم کمیسیون آیا معاف داءم میشوم شرایط رحیم خیلی خرابه فکر ادامه خدمت که میاد خودزنی میکنم

  Reply
 9. Saman

  سلام من بی خوابی مزمن دارم به طوری که نه شب و نه روز خوابم نمیبره با وجود خستگی زیاد داره روانیم میکنه الان دقیقا ۴۸ ساعته نخوابیدم..باوجود اینکه خوابم میاد اما مغزم فرمان خواب صادر نمیکنه آیا این معافیت داره،؟

  Reply
  1. مدیر Post author

   سلام .
   ببینید شما ابتدا باید دلیل بیخوابی و بیماری منجربه بیخوابی رو با مراجعه به پزشک پیدا کنید و بعد در آیین نامه معافیت پزشکی میزان معافیتش رو بسنجید .
   در هر صورت اگر در حین خدمت (دوره آموزشی) شما وضعیتی داشته باشید که نتونید به خدمت ادامه بدید حتما شما رو برای معاینه میفرستند و بنا به تشخیص پزشک عمل میکنند .

   Reply

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*