معافیت روانی

معافیت روانپزشکی سربازی

معافیت پزشکی سربازی در ایران سالهاست که در کانون توجه مشمولان قرار دارد . در بسیاری از موارد مانند واریکوسل با درجات بالا , ضعیف بودن چشم , جراحی رو مغز , فشار خون بالا و بسیاری موارد دیگر , تشخیص معافی آسان بوده و با آزمایشات فیزیکی و مشخص قابل تشخیص میباشد . ولی در مورد بیماری های روانپزشکی اینطور نیست .

بجز در موارد شدید که افراد عادی نیز میتوانند آثار مخرب بیماری را در بیمار مشاهده و لمس نمایند , در بسیاری از موارد به طور مثال در افسردگی ها و وسواس ها شما باید مدت طولانی را با بیمار سپری نموده تا متوجه عمق بیماری او شوید . گاها بیمار در نگاه اولیه کاملا سالم بوده و حتی جزو افراد موفق (به طور مثال در رشته تحصیلی خود) نیز میباشد .

متاسفانه در ایران و برای اثبات بیماری روانی جهت معافیت پزشکی  (در صورتی که نشانه های آن واضح نباشد) مشمول کار مشکلی را در پیش دارد .

ملاک معافیت روانی , سابقه مراجعات پزشکی و پرونده های روانی , سابقه بستری , سابقه خود کشی , سابقه تتو و خالکوبی! , و سابقه مصرف داروست . و در صورتی که افسردگی شما شدید نباشد ولی امکان تشدید در محل خدمت را داشته باشد متاسفانه در وهله اول نمیتوانید کاری صورت دهید و باید منتظر بروز علائم شدید بیماری و سپس اقدام برای معافیت حین خدمت باشید .

اما در مورد بند 8 ماده 33 آیین نامه معافیت پزشکی , همجنسگرایی و ترا جنسی بودن در این بند گنجانده شده و در صورتی که مشمول دارای گرایشات همجنس گرایانه باشد  و یا دارای اختلال جنسیتی باشد باید طبق این بند اقدام کرده و مراحل معافیت را پشت سر بگذارد .

افراد شامل این بند راه دشواری را پیش رو داشته و ممکن است با توهین و تحقیر هایی در این راه روبرو شوند . ایشان مراحل عادی معافیت پزشکی را طی نموده و این روانشناس است که باید مشکل  را تایید نماید . دقت داشته باشد که افراد تراجنسی و یا همجسگرا به هیچ وجه از ابراز این مسئله احساس خجالت نکنند و حتما در پیگیری معافیت پزشکی کوشا باشند چون محیط نظامی در ایران به هیچ وجه مناسب این عزیزان نیست .

در ادامه بخش بیماری های روانی آیین نامه معافیت پزشکی سربازی در ایران را مرور میکنیم .

 

 

بخش پنجم: بيماريهاي روانپزشكي

ماده 33: مشمولان مبتلا به بيماريهاي روانپزشكي با توجه به نوع بيماري كه به آن مبتلا مي باشند از معافيت هاي مندرج در هر بند به شرح زير استفاده خواهند نمود.

بند 1- انوع پسيكوزها شامل ( اسكيزوافكتيو، اختلالات هذياني، پسیكوزهاي آتيپيك مزمن) معاف دائم.

بند 2- اختلالات خلقي.

الف) شديد در فاز مانيك يا فاز افسردگي اعم از حاد و يا مزمن معاف دائم.

ب) اختلال افسردگي اساسي معاف دائم.

ج) انواع اختلال خلقي افسردگي خفيف ( ديس تايمي و سايكلوتايمي) ، اختلال خلقي نوع دوم ( هيپومانيا) در صورتيكه با دارو تحت كنترل بوده و يا تهديد كننده خود و اطرافيان نباشد معاف از رزم.

بند 3- انواع اختلالات شخصيتي

الف) انواع سايكوپات و نوع مرزي و نوع اسكيزوئيد معاف دائم.

ب) انواع ديگر اختلال شخصيت در صورتيكه ناتوان كننده باشد معاف دائم.

ج) در صورتيكه ناتوان كننده نباشد معاف از رزم.

بند 4- انواع نوروزهاي شديد و مقاوم به درمان و مزاحم معاف دائم.

بند 5- انواع نقيصه هاي عقلاني و كند ذهني ها ( عقب ماندگي ها)

الف) با ضريب هوشي زير 60 معاف دائم.

ب) با ضريب هوشي بين 75-60 معاف از رزم.

بند 6- اختلالات تكلم و لكنت زبان در صورتي كه علت رواني یا نورولوژيك داشته باشد

الف) در صورت شديد بودن معاف دائم.

ب) در موارد خفيف خدمات غيررزمي.

بند 7- بيماريهاي رواني ناشي از جنگ و حوادث

الف) در صورتي كه استقرار يافته باشد به شرط ثبوت در مراكز درماني نظامي يا دانشگاهي توسط دو نفر روانپزشك معاف دائم.

ب) در صورت عدم استقرار خدمات غيررزمي.

بند 8- اختلال رفتار ( عدم تعادل عصبي و رواني) و كژخوئيها به طوري كه مغاير شئونات نظامي باشد همچنين انحرافات اخلاقي و جنسي مانند ترانس سكسواليسم معاف دائم.

بند 9- اختلالات كنترل تكانه معاف دائم.

تبصره: تيك هاي ( تكانه هاي ) ضعيف و گذرا مثل پلك زدن و غیره معاف از رزم.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*