وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

مکلیزین Meclizine

0

مکلزین چیست؟

مکلزین (Meclizine) یک آنتی هیستامین است که اثرات هیستامین طبیعی در بدن را کاهش می دهد٬ این دارو با مسدود کردن ماده خاصی در مغز، به کاهش و یا جلوگیری از استفراغ بر می آید.

مکلزین برای درمان و یا جلوگیری از تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری حرکت (motion sickness) استفاده می شود. مکلزین نیز برای درمان نشانه های سرگیجه (سرگیجه یا احساس چرخش) ناشی از یک بیماری که گوش داخلی را تحت تاثیر قرار استفاده می شود.

پیشگیری و درمان تهوع، استفراغ و سرگیجه ناشی از بیماری حرکت٬ همچنین برای سرگیجه ناشی از مشکلات گوش داخلی استفاده می شود. این نیز ممکن است برای شرایط دیگر استفاده می شود که توسط دکتر شما تعیین می شود.

مکلزین نیز ممکن است برای اهداف دیگری که در این راهنمای دارو ذکر نشده است استفاده شود.

اطلاعات دارویی:

نام ژنریک: مکلزین (Meclizine)

نام تجاری: Antivert, Bonine, D-Vert, Dramamine Less Drowsy, Medivert, Dramamine II, Driminate II, Meclicot, Ru-Vert-M, Meni-D, VertiCalm

کلاس درمانی: ضد تهوع و استفراغ

کلاس دارویی: آنتی هیستامین

کلاس شیمی: Piperazine

کاربرد در MS: سرگیجه | تهوع | استفراغ

ساختار شیمیایی :

Meclizine_structure

نکات مهم قبل از مصرف دارو

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص٬ پزشک خود را در جریان قرار دهید .

بیماری کبدی.
بیماری کلیوی.
آسم.
گلوکوم.
بزرگ شدن پروستات.
مشکلات ادراری.

این دارو برای افراد کمتر از ۱۲ سال تجویز نمی شود .

مصرف در دوران بارداری و شیردهی :

رده بندی بارداری : گروه B

انتظار نمی رود که این دارو بتواند به نوزاد متولد نشده (جنین) صدمه بزند٬ دکتر شما تعیین خواهد کرد که آیا این دارو بی خطر است و یا آیا میتواند به جنین آسیب برساند یا خیر٬ قبل از اینکه شما از مکلیزین استفاده نمایید با پزشک خود مشورت کنید .

هنوز معلوم نیست که آیا مکلیزین میتواند به شیر مادر عبور کند و به کودک شیرخوار آسیب برساند یا خیر٬ در هر صورت قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی با پزشک خود مشورت نمایید.

عوارض جانبی شایع:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ می توانید با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

سردرد؛
استفراغ؛
خشکی دهان.
احساس خستگی.
خواب آلودگی.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی  ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به خصوص داروهای زیر :

سیناکالست .
quinidine.
تربینافین.
بوپروپیون داروهای ضد افسردگی، دولوکستین ، فلوکستین، پاروکستین، یا سرترالین.

قبل از مصرف مکلزین با قرص خواب، داروهای درد مخدر، ریلکسرهای عضلانی، و یا داروهای اضطراب، افسردگی، یا تشنج با پزشک خود در جریان بگذارید .

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*