وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

میکرودراپس شما را به گریه می اندازد

0

 

» چشم های خشکيده «

اسم اشک که می آید همه ما بی درنگ به یاد اشک هایی می‌افتیم که در غم و شادی از چشم ها جاری می‌شود تبلور احساسات ماست.
اما واقعیت این است که وظیفه اشک تنها به وظیفه احساس ها وهیجان های ما محدود نمی‌شود و این قطرات شفاف شورمزه محافظ سلامت چشم هایمان نیز هستند و با ضد عفونی کردن و مرطوب نگه داشتن چشم هایمان به سلامت بینایی ما کمک می‌کنند.
جالب است بدانید که اشک از ۳ لایه تشکیل شده است٬ یک لایه همان قسمت آبکی است که بخش قدامی چشم را مرطوب و شفاف نگه می‌دارد و دو بخش دیگرش لایه ترشحات مخاطی و لایه چربی است.
لایه بیرونی اشک همان لایه چربی است و وظیفه مهمش صاف و نرم نگه داشتن سطح پرده اشکی است و در ضمن از بخار شدن اشک هم جلوگیری می‌کند.
لایه آبکی٬ همان لایه میانی است که چشم ما را تمیز نگه می‌دارد. داخلی ترین لایه هم ترشحات مخاطی هستند که باعث می‌شود لایه آبی به طور یکنواخت روی سطح چشم گسترده شد و چشم همیشه مرطوب نگه داشته شود.

جالب است بدانید چشم های ما همیشه اشک آلود است و همواره مقداری اشک در چشم هایمان وجود دارد اما وقتی احساساتمان تحریک می شود چشم ها اشک بیشتری تولید می کنند و درا ین هنگام است که اشک ها از دیدگانمان روان می شوند و به این حالت به اصطلاح «گریستن» می گوییم.

چرا اشک می خشکد؟

آیا تاکنون فکر کرده اید اگر روزی چشمه اشکتان خشک شود چه اتفاقی می افتد؟ شاید بپرسید مگر ممکنا ست چشمها شک کسی خشک شود؟ دکتر عباد  هادیان، چشم پزشک می گوید: «گاهی انسداد مجاری اشک باعث نبود اشک و در نتیجه خشکی چشم می شود. در موارد نادری هم ممکن است فرد از هنگام تولد به طور مادرزادی غده اشکی نداشته باشد.
در برخی موارد هم یک بیماری مانند بیماری های روماتیسمی یا سوختگی با مواد باعث آسیب به کانال ترشح اشک می شوند یا اینکه غدد فرعی تولید اشک را از بین می برند.
شکستگی استخوان بینی هم در برخی موارد ممکن است باعث اختلال در دفع اشک شده به مجاری اشکی آسیب بزند.»

درمان خشکی چشم

نبود اشک به هر دلیلی که باشد باعث سوزش، قرمزی و احساس وجود جسم خارجی در چشم می شود و به گفته متخصصان چشم؛ این شرایط در دراز مدت می تواند باعث کدورت قرنیه و زخم و حتی آسیب های جدی قرینه شود؛ بنابراین باید برای درمانا ین عارضه به فکر چاره بود.
دکتر  هادیان توضیح می دهد که اگر فردی به طور مادرزادی غدد اشکی نداشته باشد کار خاصی نمی توان برای او انجام داد با این حال خیلی جای نگرانی نیست چراکه غدد فرعی تولید اشک این کمبود را با کار بیشتر خود جبران می کنند و اشک بیشتری تولید می کنند، اما اگر اشک تولیدی باز هم کم بود چشم پزشک راهکارهایی مانند استفاده از داروهای جایگزین اشک و در موارد شدید استفاده از عینک های خاص شبیه عینک غواصیب رای جلوگیری از تبخیر اشک را به فرد توصیه خواهد کرد.
در ضمن این افراد بهتر است تا حد امکان در محیط های خیلی خشک و گرم قرار نگیرند. وی می افزاید: «در مواردی که دلیل نبود یا کمبود اشک نقص مادرزادی نیست و آسیب به غدد اشکی باعث این عارضه در فرد شده است اغلب خیلی جای نگرانی نیست چراکه آسیب غدد اشکی به تدریج درمان می شوند و بار دیگر این غدد فعالیت عادی خود را از سر می گیرند اما برای این منظور باید علت زمینه ایا ین عارضه تشخیص داده شده و درمان شود؛ مثلا اگر فرد به دنبال بیماری دچار اختلال در ترشح غدد اشکی شده است باید ابتدا بیماری اصلی درمان شود.»
همان طور که اشاره شد گاهی مشکل در غدد اشکی نیست و این غدد کار خود را به درستی انجام می دهند اما انسداد مجاری اشکی مانع از خروج اشک می شوند درا ین شرایط اغلب با یک جراحی می توان این مجاری را باز کرده و مشکل برطرف خواهد شد.

اشک مصنوعی بخرید

جالب است بدانید، اشک مصنوعی هم در بازار وجود دارد، اشکی که به کمک افرادی می آید که به هر دلیل دچار خشکی چشم هستند و اشکشان تا حدودی خشکیده است.
این افراد برای رهایی از عوارض خشکی چشم می توانند از این قطره ها که به نام اشک مصنوعی در داروخانه به فروش می رسند استفاده کنند. قطره هایی که چشم پزشکان برای بازگرداندن نرمی و لغزندگی و رطوبت چشم به این افراد توصیه می کنند. قطره اشک مصنوعی میکرودراپس یکی از این محصولات است که بر پایه اسید هیالورونیک طبیعی تولید شده.
این قطره با هدف مرطوب کردن، لغزنده سازی و حفاظت از چشم ملتهب ساخته شده است. قطره جایگزین اشک میکرودراپس به عنوان یک سد نازک و شفاف از قرنیه محافظت می کند.
میکرودراپس دارای اسید هیالورونیک با وزن مولکولی بالاست که به این محصول، ویسکوزیته بالا، حالت الاستیک و اثر طولانی می دهد.
این قطره از مواد کاملا طبیعی ساخته شدها ست و هیچ عارضه ای ندارد و افراد می توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند. گفتنی است از این قطره می توان برای شستشوی گرد و غبار یا خروج جسم خارجی از چشم هم استفاده کرد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*