وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

ناخن هایی که در گوشت انگشتان پا فرو می روند

0

 

» خنجر کراتينی را غلاف کنيد «

فرو رفتن گوشه های ناخن پا در گوشت انگشتان اطراف یکی از آزاردهنده ترین مشکلات رایج است. همین مساله به ظاهر ساده باعث قرمزی، تورم، التهاب و دردناک شدن انگشتان پا شده و حتی گاهی به بروز عفونت منجر می شود.
این مشکل که با نام علمی «اونیکوکریپتوز» شناخته می شود در بیشتر موارد انگشت شست پا را درگیر می کند و بسیار دردناک است. عوامل زیادی مانند کوتاهی بیش از حد ناخن ها و پوشیدن کفش های تنگ در بروز این مشکل دخالت دارند.
البته در بعضی موارد نیز دلیل مشخصی برای فرورفتگی ناخن پا در انگشت وجود ندارد و باید از بروز آن پیشگیری کرد. در این مطلب روش هایی را برای پیشگیری، درمان و بهبود فرورفتگی ناخن در گوشت ارائه می کنیم.

وقتی ناخن در انگشت فرو می رود چه باید کرد؟

وقتی ناخن پا در انگشت فرو می رود می توان با روش های ساده ای درد و التهاب را تسکین داد اما در بعضی موارد نمی توان در منزل کاری کرد و حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود.
وقتی اولین علائم فرورفتگی ناخن در انگشت پا را مشاهده کردید خیلی زود داخل یک تشت حاوی آب گرم مقدار کمی ماده ضدعفونی کننده مانند بتادین بریزید و به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پاهایتان را در آب قرار دهید.
این کار باعث نرم شدن ناخن و پوست اطراف آن شده و به طور موقت التهاب و درد را تسکین می دهد. به آرامی لبه ناخن نرم شده را بلند کنید و بین گوشه ناخن و پوست انگشت یک تکه کوچک پنبه بگذارید تا از فرو رفتگی آن در پوست جلوگیری کند.
به مدت چند روز وقتی در منزل هستید از پوشیدن جوراب و کفش خودداری کنید و در بیرون از منزل کفش های راحت و گشاد بپوشید. اگر درد زیادی در انگشت پا احساس کردید و متوجه شدید که پوست اطرف انگشت قرمز و متورم شده بلافاصله به متخصص پوست مراجعه کنید.

ناخن ها را درست کوتاه کنید

یکی از عواملی که باعث فرو رفتگی ناخن پا در انگشت می شود کوتاه کردن نادرست آنهاست. توجه داشته باشید که گوشه ناخن ها را به صورت صاف کوتاه کنید نه به صورت گرد و هلالی شکل.
حواستان باشد از کوتاه کردن بیش از اندازه ناخن ها نیز خودداری کنید زیرا اولین عامل فرو رفتن در گوشت پا محسوب می شود. گوشه های ناخن را دستکاری نکنید. می توانید هر از گاهی گوشه ناخن ها را سوهان بکشید تا حالت تیزی آن از بین برود.
حداقل هر ۱۵ روز یک بار ناخن هایتان را بگیرید. بهتر است از ناخن گیرهای مناسب استفاده کنید و قیچی را فراموش کنید.

کفش هایتان را عوض کنید

یکی از عوامل مشکل فرورفتگی ناخن در انگشت پوشیدن کفش های تنگ و نوک تیز است. در این صورت ناخن به دلیل فشار وارده از کفش در گوشت فرو می رود و دردسرساز می شود. اگر زیاد پیاده می روید حتما از کفش های راحت با پاشنه های تخت یا سه سانتی استفاده کنید.
اگر اهل ورزش هستید حتما از کفش های ورزشی مخصوص همان رشته ورزشی استفاده کنید. انتخاب و خرید کفش را به اواخر روز موکول کنید زیرا در این ساعت ها پاها کمی متورم و حجیم هستند.

درمان فرورفتگی ناخن در مطب پزشک

به گفته دکتر همایون مژدهی آذر، متخصص پوست و مو چند روش برای مقابله با مشکل فرورفتگی ناخن در انگشت پا وجود دارد. پزشک متخصص گوشه های فرو رفته در پوست را در می آورد سپس کمپرسی کوچک به نام «مش» را بین شیار ناخن و انگشت قرار می دهد.
به این ترتیب قسمت های فرو رونده را تخریب کرده اجازه نمی دهد ناخنی از این منطقه در گوشت فرو رود. روش های دیگری نیز هستند که اگر روش های معمول مشکل را حل نکنند استفاده می شوند. فنلیزاسیون و استفاده از لیزر دو روش جراحی هستند که زیرنظر پزشک متخصص پوست انجام می شوند.
در این صورت پزشک بعد از بی حسی  موضعی بیمار، بخشی از ناخن را که وارد گوشت می شود بریده و ریشه آن را توسط ماده ای به نام فنول (اسیدکارولیک) یا لیزر می سوزاند و تخریب می کند.
فنلیزاسیون شیوه ای بدون درد و جراحت است و بعد از انجام آن نیازی به استراحت و دست کشیدن از کارهای روزمره نیست. البته بعد از این روش، ورزش کردن، پریدن و انجام کارهای سنگین سخت است.

در روش لیزر، برش به وسیله تیغ جراحی انجام می شود و نیاز به بخیه دارد و در کل عمل دردناکی است. افرادی که با این روش درمان می شوند نیاز به استراحت و مرخصی کاری دارند.
البته این روش ها خیلی رایج نیستند و می توان با استفاده از روش های درمانی کلاسیک از انجام این عمل ها جلوگیری کرد. در واقع، در بیشتر موارد مشکل فرورفتگی ناخن در انگشت پا با اصلاح شیوه کوتاه کردن ناخن ها و استفاده از کفش های مناسب برطرف می شود و نیازی به انجام این عمل ها نیست. توجه داشته باشید که فنلیزاسیون برای همه افراد توصیه نمی شود.
اگر فردی دچار بیماری ای باشد که روند ترمیم زخم و پوست را دچار اشکال می کند نباید از این روش ها استفاده کند؛ برای مثال این روش برای دیابتی ها توصیه نمی شود زیرا ترمیم پوست در این افراد نیاز به زمان بیشتری دارد. در نتیجه امکان دارد در این مدت طولانی مشکلات دیگری مانند عفونت ایجاد شود.
توجه داشته باشید اگر مشکل فرورفتگی ناخن در گوشت درمان نشود، امکان بروز عفونت در بافت های اطراف ناخن و حتی عفونت های شدید در پا و استخوان پا نیز وجود دارد، بنابراین بهتر است با رعایت نکته های ذکر شده از بروز این مشکل جلوگیری شود و در صورت بروز به سرعت برای درمان اقدام های لازم انجام شوند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*