وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

نارسایی کلیه عامل بیماریهای قلبی عروقی و مغز

0

 

 عوامل بیماریهای قلبی

 

 

یک پزشک فوق تخصص نفرولوژی با بیان این مطلب که نارسایی مزمن کلیه به تنهایی می تواند عاملی برای بیماریهای قلبی عروقی و مغز باشد و حیات افراد را تهديد كند.
هشدار داد : نارسایی مزمن کلیه به کاهش عملکرد کلیه ها گفته می شود که بیش از 3 ماه طول کشیده باشد.
دکتر انور محمدی افزود: نارسایی مزمن کلیه بیماری شایعی بوده که حدود 10 درصد از مردم جهان از آن رنج می برند.
به گفته وی چنانچه این بیماری پیشگیری نشود، منجر به نارسایی پیشرفته غیر قابل بازگشت کلیه خواهد شد.
شواهد نشان می دهد، شمار بسیاری از کسانی که کلیه آنها بطور مزمن آزرده شده از بیماری خود آگاه نیستند.
این فوق تخصص نفرولوژی در ادامه سن بالای 50 سال، دیابت، فشار خون بالا، سیگار، چاقي، سابقه خانوادگی فشار خون و دیابت، مصرف زیاد الکل و بیماری های اتو ایمیون را از جمله عوامل خطر بیماری نارسایی مزمن کلیه برشمرد و تصريح كرد: اين بيماري در مردان و سیاهپوستان نيز بيشتر ديده مي شود.
همچنين دیابت، فشارخون بالا، گلومرولونفریت، بیماری پلی سیستیک کلیه بالغین، بیماریهای اورولوژی و ارثی از مهمترین علل ایجاد بیماری نارسایی مزمن کلیه است.
دکتر محمدی در ادامه اذعان داشت: بیماری نارسایی مزمن کلیه در مراحل اولیه بدون علائم بالینی بوده و از مرحله سوم علائم آن ظاهر میشود.
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکی سنندج افزود: کم خونی، خستگی زودرس، تنگی نفس، کاهش اشتها، کاهش وزن، ورم اندامها، اختلالات استخوانی، تهوع، استفراغ و کاهش سطح هوشیاری از مهمترین علائم بیماری نارسایی مزمن کلیه است.
راههای تشخیص این بیماری از طریق انجام آزمایشات آلبومین ادرار، ساده ادرار و تعیین کارکرد کلیه ها با اندازه گیری کراتینین می باشد.
این پزشک فوق تخصص کلیه در پایان تنظیم فشارخون (کمتر از 80/130)، تنظیم میزان قند خون، درمان چربی خون بالا، رژیم غذایی کم پروتئین، درمان کم خونی، کاهش وزن و قطع سیگار را از مهمترین راههای پیشگیری از بیماری نارسایی مزمن کلیه برشمرد و تصریح کرد: درمان و کنترل علائم و عوارض ایجاد شده و درمان جایگزینی کلیه (همودیالیز، دیالیز صفاقی و پیوند کلیه) از راههای درمان این بیماری است.
مسئول واحد بیماریهای خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان هم از شناسایی 949 بیمار کلیوی در استان خبر داد.
لیلا قنبری افزود: از این تعداد 551 نفر بیمار پیوند کلیه دریافت کننده دارو از سطح داروخانه های منتخب استان، 378 نفر بیمار همودیالیز (دریافت کم خونی) بخش های دیالیز استان و 20 نفر نیز دیالیز صفاقی هستند.
وی در ادامه از راه اندازی بخش دیالیز صفاقی در بیمارستان توحید سنندج در نیمه اول سال آینده خبر داد و گفت: با راه اندازی این بخش بیماران مبتلا به نارسایی مزمن و پیش رونده کلیه کاندید انجام دیالیز صفاقی، می توانند از خدمات این بخش استفاده کنند.

دانشنامه پزشکی – نارسایی کلیه , بیماریهای قلبی عروقی

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*