وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

تحقیق جدید : نوشابه‌ رژیمی باعث افزایش وزن می‌شود

0

شکر مصنوعی : آری یا خیر . شکر مصنوعی همان ماده ایست که نوشابه های رژیمی را با آن شیرین میکنند و ادعا میشود که نوشابه های رژیمی باعث چاقی نخواهد شد . خوب ظاهرا این ادعا درست نیست .

با توجه به قدرت و نفوذ شرکت های نوشابه سازی مثل پپسی و کوکاکولا , محصولاتی مثل نوشابه رژیمی با تبلیغات زیاد به سرعت در دنیا محبوب شدند و آمار مصرف بالایی دارند . ولی در مدت اخیر مردم تا حدودی نسبت به مصرف این نوشابه ها دودل شده اند . 

پیشتر، خیلی از افراد به طور بی ملاحظه از شکرهای مصنوعی استفاده می کردند چون فکر می کردند که کالری ناچیزی دارد و مثل شکر طبیعی مثل چاقی و دیابت را ندارند.

ولی اخیراً مردم نسبت ساختار این مواد شیرین کننده مصنوعی کنجکاو شده اند که همین منجر به مطالعاتی شده که نشان می دهد مصرف شکرهای مصنوعی می تواند باعث چاقی بخصوص در ناحیه شکم شود.

انجمن دیابت آمریکا و انجمن قلب آمریکا هر دو در بیانه ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد نسبت به شکر مصنوعی برگ سبز نشان دادند و مردم نیز آن را خریدند. ولی یک گروه پژوهشگر بین المللی خواست از این مسئله مطمئن شود.

مگان آزاد (Meghan Azad) از موسسه دانشگاهی منیتو بای کانادا و محققان دیگر بر روی شکر مصنوعی و تاثیرات بلندمدت آن مطالعه کردند.

نتایج این تحقیقات که در ژورنال پزشکی کانادا به چاپ رسیده نشان می دهد که شکرهای مصنوعی نه تنها در کم کردن وزن تأثیری ندارند، بلکه افرادی که مرتب از نوشابه هایی که در آنها شکر مصنوعی استفاده شده می نوشند، شاخص توده بدنی اشان افزایش یافته و در خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی قرار می گیرند. به عبارتی نوشابه های رژیمی باعث چاقی میشوند .

گروه پژوهشی بیش از ۴۰۰ هزار نفر را که مصرف کنندگان دائمی شکرهای مصنوعی هستند در طول چند سال مورد مطالعه قرار دادند.

آنهایی که از شکرهای مصنوعی در قالب نوشابه های رژیمی استفاه می کردند، بیشتر در معرض افزایش  وزن یا حتی سکته بودند. 

با دخل و تصرف از voa
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*