وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

نکاتی برای افزایش قد کودکان

0

 

 قد کودک

رشد قدی کودک تحت تاثیر عوامل مختلفی نظیر, عوامل ژنتیکی, محیطی و تغذیه ای می باشد که بطور قطع میشه گفت : عامل ژنتیک مهمترین و تاثیرگذارترین عامل رشد نهایی قد می باشد ولی تاثیرات محیطی بخصوص در جوامع پیشرفته امروزی با مشکلات و مسائل فرهنگی خاص این جوامع با توجه به اینکه نسبت به عوامل ژنتیک قابل کنترل تر هستند جای تامل بیشتری دارد.

هدف از ارائه این مقاله اشاره به مواردی است با رعایت آنها میتوان به کودکان فرصت بیشتری برای قد کشیدن داد.

1.خواب عمیق کودکان در ساعات اولیه شب (حدود ساعت 9 تا 10) منجر به ترشح منطقی هورمون ملاتونین هورمون تنظیم کننده خواب و متعاقب آن هورمون رشد میگردد بنابراین کودکانی که عادت به دیر خوابیدن دارند فرصتی مناسب برای رشد قدی مطلوب را از دست می دهند. حتی کودکانی که به دلیل مشکلات جسمی نظیر بزرگی لوزه ها محروم از خواب عمیق شبانه هستند تحت تاثیر این مشکل قرارمی گیرند.

2.مصرف بی رویه ترکیبات دارای کافیین مانند قهوه کاکائو و شکلات علاوه بر تاثیر برروی خواب کودکان زمینه ساز بلوغ زودرس و کوتاهی قد میگردد.

3. مصرف غذاهای آماده و کنسرو شده و انواع فست فودها نیز به دلیل تسریع فرآیند بلوغ تاثیر به سزایی در اختلال رشد قدی کودکان دارند که با پرهیز از مصرف آنها میتوان به رشد قدی کودکان کمک کرد.

4.استفاده بی رویه و کنترل نشده از تکنولوژیهای نوین نظیر بازیهای کامپیوتری،اینترنت وشبکه های ماهواره ای نیز منجر به تسریع فرآیند بلوغ و متعاقب آن کوتاهی قددرکودکان میگرد.

بنابر این با کنترل ونظارت بر نحوه استفاده کودکان از این امکانات میتوان به رشد قدی مطلوب تر آنان کمک کرد.

دکتر بهنام مقدادی در رابطه با کودکان مقالات متعددی دارند.

دانشنامه پزشکی مدپلاس – افزایش قد

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*