وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

نکات مهم برای داشتن دندان سالم

0

 

خیلی از پدر و مادرها از من می پرسند وقتی که فرزندشان دندانهایش را به هم می ساید، چه باید کرد.
دندان قروچه (بروخیسم)، عنوانیست برای ساییدن دندان و یا فشار دادن دندانها به فک ها.
بروخیسم معمولا به هنگام خواب، زیر فشار استرس، یا بهنگام درد رخ میدهد. بروخیسم معمولا در یک مقطع موقت اتفاق میفتد.

دلایل سائیدن دندان چیست؟

به طور معمول کودکان در جواب به درد،مانند، درد دندان درآوردن یا گوش درد, دندانهایشان را به هم می سایند. به علاوه، ردیف شدن بیجای دندانها و نها شود. استرس میتواند باعث ساییدن دند کودکانی که در شرایط پزشکی خاص، به طور مثال اختلالات دماغی، بسر میبرند یا از داروهای خاص استفاده می کنند، ممکن است شروع به ساییدن دندان کنند.

آثار بروخیسم چیست؟

دندان قروچه یا بروخیسم
دندان قروچه یا بروخیسم

بر اساس انجمن دندان پزشکان آمریکا، بیشتر اوقات بروخیسم بدون داشتن هیچ تاثیر منفی تشخیص داده نمیشود، ولی  در  موقع بازی باعث سر درد، گوش درد، یا درد فک میشود. در  موقع بازی، ساییدن  در شب، به مینای دندان ًدندان مخصوصا آسیب میزند، باعث خراشیدگی دندان، و  حساس شدن زیاد، و ایجاد درد در صورت و مشکلات در فک (به طور مثال درد مفصل گیجگاه) میشود. قابل توجه است که درد مفصل گیجگاه معمولا وقتی اتفاق میفتد که ساییدن دندان مزمن باشد.

بروخیسم چگونه تشخیص داده میشود؟

کودکان معمولا متوجه ساییدن دندان هایشان نمیشوند و پدر و مادر معمولا ان مشکل را تشخیص میدهند.
علامت هایی که باید به آن توجه کرد عبارتند از:

  • صدای ساییدن دندان وقتی که کودک خواب است
  • شکایت از درد صورت و فک, صبح وقتی که کودک بیدار میشود
  • درد به هنگام جویدن

 

اگر فکر میکنید که فرزندتان دندانهایش را به هم می ساید، به دندان پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید، تا فرزندتان را برای آسیب مینا، ساییدگی بیشتر از حد، و حساس شدن دندان معاینه کند.

چگونه بروخیسم درمان میشود؟

در اغلب مواقع، ساییدن از سرشان میفتد. با مراقبت نزدیک پدر و مادر و مراجعه به دندان پزشک اطفال، میتوان مشکلات ناشی از آن را به حد اقل رساند. در مواردی که، ساییدن باعث درد صورت یا فک، یا خسارت به دندان میشود، دندان پزشکتان، “نایت گارد”مخصوصی ممکن است تجویز کند.
این نایت گارد، به قالب دندان کودکتان ساخته میشود، و به هنگام خواب روی دندانها قرداده می شود.

تا چه وقت بروخیسم ادامه پیدا میکند؟

بروخیسم در دوران کودکی معمولا تا نوجوانی پایان میگیرد. معمولا وقتی که دندان های کودکی میفتد، آنها به ساییدن پایان میدهند. در مواقع بازی بروخیسم در طول نوجوانی ادامه پیدا میکند. اما اگر علت بروخیسم فشار و استرس باشد، تا هنگامی که استرس پایان یابد، ادامه پیدا خواهد کرد.

آیا میشود جلوی بروخیسم را گرفت؟

ساییدن دندان ها در موقع بازی واکنش طبیعی کودک به رشد است، در این موارد جلوی آن را نمیشود گرفت. در مواردی که بروخیسم به خاطر فشار است، صحبت کردن منظم برای کمک کردن به کودک در کنترل فشار موثر خواهد بود. با ویزیت مرتب به دندانپزشک متخصص، به سلامت دندان کودکتان و جلو گیری از مشکلات کمک خواهد کرد.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*