Search
خواب راحت

هوای نفس هایتان را داشته باشيد

آپنه خواب - Sleep apnea

افراد مبتلا به آپنه خواب (قطع موقتی تنفس هنگام خواب) با کاهش اکسیژن رسانی به مغز در طول خواب و تجربه از خواب پریدن های ممتد در طول شب، مواجه هستند.
از این رو، امکان ایجاد اختلال در عملکرد مغز و ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل درا ین گروها زا فراد، بیشتر از سایرین خواهد بود. البته، اختلال تنفس و آپنه خواب،ب ه طور مستقیمب اعث زوال عقلن می شود،ب لکه خطر
ابتلا به این بیماری روانی را افزایش می دهد.

پژوهشگران ایسلندی بر این باورند که کاهش اکسیژن  رسانی به مغز در طول خواب و نامناسب بودن شکل چرخش اکسیژن در عروق خونی می تواند میزان «میکروا نفارکت» ها را در مغز افزایش دهد.میکرو انفارکت ها، ناهنجاری های کوچکی در بافت مغز هستند که افزایش و وسعت آنها می تواند روند ابتلا به زوال عقل را سرعت ببخشد.
یک چهارم مردانی که از آپنه خواب و اختلال اکسیژن رسانی به مغز در طول خواب رنج می برند ۴ برابر بیشتر از سایر مردان در معرض ، افزایش میکرو انفارکت ها و ابتلا به زوال عقل قرار خواهند داشت.
از این رو، به تمام افراد مبتلا به چاقی و آپنه خواب توصیه می شود که علاوه بر کاهش وزن، هرچه سریع تر برای درمان آپنه خود اقدام کنند تا شانس ابتلا به زوال عقل را در خود پایین بیاورند.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*