وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

واژن و بیماری های آن را بشناسیم

0
در این مقاله به طور کلی به مبحث بیماری های واژن پرداخته شده و در مقالات دیگر به صورت جزئی تر بیماری های واژن را خواهیم شناخت.
اخطار : مطلب دارای تصویر نقاشی شده از واژن است (منبع تصویر : ویکیپدیا) . لطفا در دیدرس کودکان قرار ندهید .

واژن یا مهبل چیست؟

مَهبَل یا واژن یا زِهراه یا زهدان‌راه یا نیامه مجرایی به طول چندین سانتیمتر در بخش درونی در دستگاه تناسلی زنانه است که مدخلی به بخش بیرونی دستگاه تناسلی (فَرْج) دارد. مهبل در آمیزش جنسی و زایمان کاربرد دارد.

درطی فعالیت جنسی، درصورت تحریک اعصابی که در ورودی واژن (اطراف کلیتوریس) متمرکز هستند، لذت جنسی زنانه به وجود می‌آید. درطی برانگیختگی جنسی، به‌ویژه با تحریککلیتوریس، ماده خودروان‌کاری ترشح شده از سلول‌های دیواره‌های مهبل، از اصطکاک ایجادشده در اثر فعالیت‌های گوناگون جنسی می‌کاهد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند، بخش‌هایی از کلیتوریسبه درون فَرج و مهبل گسترش می‌یابند.

واژن با برانگیختگی، معمولاً به‌سرعت تا ۱۰ سانتی‌متر دراز می‌شود، اما می‌تواند در پاسخ به فشار، به دراز شدن ادامه دهد. هنگامی‌که زن کاملاً برانگیخته شد، چادر واژن (²⁄₃ انتهای واژن) در درازا و پهنا گسترش می‌یابد، درحالی‌که زهدان‌گردن (cervix) عقب می‌رود. دیواره‌های واژن از چین‌های کشسان نرم غشای مخاطی پوست تشکیل شده‌اند که با حمایت ماهیچه‌های لگنی به اندازه آلت تناسلی نر یا جسم دیگر قرارگرفته‌درآن کش می‌آیند یا جمع می‌شوند.

قطر سوراخ بیرونی آن در حدود ۲ سانتی متر است. طول آن بین ۹ و ۱۱ سانتی متر است و تحت زاویهٔ ۷۰ درجه نسبت به افق قرار دارد. درون آن به وسیله ماده‌ای لزج برای تساهل در ورود و خروج آلت تناسلی مردانه لیز و لغزنده می‌شود. همچنین خون عادت ماهانه از این مجرا خارج می‌گردد. ( به نقل از ویکیپدیا)

سلامت ناحیه واژن

سلامت ناحیه واژن تنها رابطه جنسی شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد بلکه تاثیر زیادی بر روی سلامت کلی بدن دارد. در این مقاله قصد داریم در مورد مشکلات شایع ناحیه واژن و روش های بهبود آن مواردی را بیان کنیم.

سلامت ناحیه واژن بخش مهمی از سلامت کلی هر زنی است. مشکلات واژن بر روی باروری، تمایل به رابطه جنسی و توانایی رسیدن به ارگاسم تاثیر می گذارد. وجود مشکلات واژن همچنین می تواند باعث ایجاد استرس گردد. نشانه ها و علایم مشکلات مربوط به واژن را باید بشناسید تا بتوانید به سلامت آن دست یابید.   واژن یک کانال بسته عضلانی است که از فرج تا گردن رحم  گسترده شده است. فاکتورهای مختلفی می تواند بر روی سلامت واژن اثر بگذارد. این فاکتورها شامل موارد زیر است:

 • رابطه جنسی: رابطه جنسی محافظت نشده می تواند باعث انتقال عفونت گردد. رابطه جنسی قوی می‌تواند باعث ایجاد آسیب به این ناحیه شود.
 • شرایط سلامتی یا درمان های خاص: شرایطی همچون اندومتریوز و بیماری التهابی لگن، ممکن است باعث ایجاد رابطه جنسی دردناکی شود. زخم  حاصل از عمل جراحی لگن و درمان سرطان نیز می تواند باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک شود. استفاده از برخی از آنتی بیوتیک ها خطر ابتلا به عفونت قارچی واژن را افزایش می دهد .
 • محصولات زنانه همچون داروهای پیشگیری از بارداری: موارد ضد بارداری مانند کاندوم، دیافراگم و محصولات از بین برنده اسپرم می تواند باعث تحریک ناحیه واژن شود. عفونت بعد از تولد نوازد یا استفاده  کردن از تامپون برای بیشتر از 8 ساعت می تواند خطر ابتلا به سندرم شوک سمی را افزایش دهد. این سندرم یک شرایط حاد و پچیده است .
 • بارداری و زایمان: اگر باردار هستید، قاعدگی تا زمان تولد نوزاد متوقف می شود. در طول دوران بارداری، ترشحات واژن اغلب افزایش پیدا می کند.
 • مشکلات روانی: اضطراب و افسردگی می تواند باعث ایجاد سطح پایینی از برانگیختگی شود و همین امر نیز منجر به درد در طول رابطه جنسی می شود.
 • سطح هورمون ها: تغییر در سطح هورمون ها می تواند بر روی واژن تاثیر بگذارد. به عنوان مثال، تولید استروژن بعد از یائسگی کاهش پیدا می کند. کمبود استروژن نیز می تواند بر روی مخاط واژن تاثیر بگذارد.
 • بیماری های واژن
  بیماری های واژن

شرایطی که ممکن است بر روی واژن تاثیر بگذارد عبارتند از:

 • مشکلات جنسی: این مشکلات ممکن است دائمی یا موقت باشد. درد در طول رابطه جنسی، ممکن است به خاطر اسپاسم عضلانی غیر ارادی دیواره واژن باشد.
 • بیماری های مقاربتی: عفونت های مختلفی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود،شامل کلامیدیا، سوزاک، زگیل تناسلی ، سیفلیس و تبخال تناسلی است. علائم ممکن است شامل ترشحات غیر طبیعی واژن یا زخم تناسلی باشد.
 • واژینیت: عفونت یا تغییری است که در تعادل طبیعی قارچی واژن و باکتری ها رخ می دهد و می تواند باعث ایجاد التهاب گردد. نشانه های این بیماری شامل ترشحات غیر طبیعی از واژن، بو ، خارش و درد است. انواع متداول واژینیت عبارتند از واژینوز باکتریال ، عفونت مخمر و تریکومونا.
 • سایر شرایط: کیست های واژن نیز می تواند در طول رابطه جنسی دردناک باشد. سرطان واژن که در ابتدا ممکن است با خونریزی از واژن بعد از رابطه جنسی همراه باشد، نیز احتمال دارد.

اگر شرایط زیر را داشتید حتما با پزشک خود مشورت نمایید:

 • تغییر در رنگ، بو و مقدار ترشحات واژن
 • قرمز شدن واژن، خارش و سوزش
 • خونریزی از واژن بین عادت های ماهیانه، بعد از رابطه جنسی یا بعد از یائسگی
 • توده یا برآمدگی در واژن

توصیه های مفید برای حفظ سلامت و بهداشت واژن: 

هر زمانی که ترشح از واژن داشتید یا دچار خارش شدید نیازی نیست به پزشک مراجعه کنید به خصوص اگر قبلا عفونت مخمری داشتید و نشانه های آن را تجربه کرده اید. با اینحال اگر نشانه ها و شرایط بهتر نشد ، می توانید با یک پزشک مشورت کنید. مراحل زیر را برای داشتن یک واژن سالم دنبال کنید:

زدودن موهای زائد ناحیه دستگاه تناسلی-ادراری . استفاده از موبرهای بهداشتی که در داروخانه موجود می باشد و در اسلام نیز به استفاده از ان توجه زیادی شده بسیار مناسب است و در از بین بردن میکروب و باکتری های مرده محیط بسیار کمک می کند .

•استفاده از لباس زیر – شورت – مناسب : هیچگاه از لباس زیر ارزان که از جنس مواد نا مناسب تهیه می شوند استفاده نکنید

•استفاده مرتب و دقیق از لباس زیر و شورت تمیز : اجازه ندهید شورت به ترشحات شما مرطوب شود . ترشحات که سبب رطوبت و لک روی شوت می شوند مواد آلوده و باکتری های مرده هستند که باعث تشدید بوی دستگاه تناسلی-ادراری می شوند.

•شستشوی مرتب و دقیق دستگاه تناسلی . خانمها بدلیل شکاف و شیارهای موجود در دستگاه تناسلی-ادراری باید درنظافت خود بویژه با آبگرم دقت کنند .

•استفاده از مواد معطر و خوشبو کننده توصیه نمی شود . چون سبب نابودی باکتری های مفید محیط دستگاه تناسلی-ادراری شده و این سبب بروز مشکلاتی در آینده برای شما می شود .

•سعی کنید محیط مدخل واژن را تمیز نگه دارید

•از نوار بهداشتی ارزان استفاده نکنید و در تهیه نوار بهداشتی نکات و علائم معتبر و استاندارد را رعایت کنید .

•در دوره پریودی خود حتما حداقل هر ۳ ساعت و حداکثر هر ۶ – ۱۲ ساعت نوار بهداشتی را تعویض کنید .

همچنین :

 • از لحاظ جنسی مسئولیت پذیر باشید: از کاندوم یا سایر موارد در صورت نیاز استفاده نمایید.
 • واکسن بزنید: واکسیناسیون می تواند شما را در برابر HPV محافظت کند. این یک عفونت حاد کبدی است که می تواند از طریق تماس جنسی منتشر شود.
 • تمرینات ورزشی مناسب داشته باشید: برخی از تمرینات ورزشی می تواند به شما کمک کند واژن سالم تری داشته باشید.
 • داروهای خود را بشناسید: در مورد عوارض جانبی داروها اطلاعاتی داشته باشید. بعد از تجویز دکتر میتوانید برای رفع عفونت واژن از مترونیدازول استفاده کنید . (صرفا عفونت باکتریایی)
 • مقدار مصرف الکل و سیگار را محدود کنید: مصرف بیش از حد الکل یا سیگار میتواند بر روی سلامت کلی شما تاثیر بگذارد.

 

اگرچه نمی توان به طور کلی جلوی  تمامی مشکلات را گرفت اما بررسی های منظم شما را مطمئن می سازد که مشکلی ندارید. در صورت بروز مشکل نیز می توان با درمان مناسب جلوی پیشرفت آن را گرفت.

 

در همین رابطه

جدول علائم و مشکلات واژن

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*