وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

ویروس زیکا, تراژدی جمجمه های کوچک |علائم و پیشگیری

0

ویروس زیکا: همه مواردی که باید بدانید .

سازمان بهداشت جهانی (WHO ) می گوید ویروس زیکا  به طور انفجاری در حال گسترش در آمریکاست. از آنجایی که این ویروس با نقص هنگام تولد در نوزادان و زنان باردار مرتبط است، CDC به زنان باردار هشدار داده است که از سفر به کشورهایی که ویروس زیکا در آن‌ها  مشاهده شده، خودداری کنند. ویروس زیکا در درجه اول توسط پشه منتقل می شود ، اگرچه انتقال از طریق روابط جنسی نیز در برخی از موارد گزارش شده است. خوب حالا سوال اینجاست که ویروس زیکا چیست ؟ چگونه می توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد؟ در این مقاله قصد داریم به این سوالات بپردازیم.

ویروس زیکا چیست؟  افراد چگونه  گرفتار این ویروس می شوند؟

ویروس زیکا برای اولین بار در سال 1947 و در اوگاندا شناسایی شد. این ویروس توسط نوعی پشه منتقل شده بود که حامل تب دانگ، تب زرد و ویروس چیکونگونیا است. پشه یک فرد آلوده را نیش می زند و سپس ویروس را با نیش زدن به سایر افراد نیز منتقل می نماید. تا سال 2007 این بیماری در خارج از آفریقا شیوع پیدا نکرده بود اما در نهایت به اقیانوس آرام جنوبی نیز گسترش یافت.

مدیر عامل CDC، تام فریدن، به خبرنگاران گفت که در مواردی ممکن است این ویروس از طریق رابطه جنسی یا انتقال خون نیز منتقل شود. در اوایل ماه فوریه، نمونه ای مشکوک به ویروس زیکا که از طریق رابطه جنسی منتشر و توسعه یافته بود در دالاس کانتی گزارش شد. دانشمندان برزیلی ویروس را در بزاق و ادرار  افراد آلوده پیدا کرده بودند اما برای تایید این موضوع به اطلاعات بیشتری نیاز هست.

نشانه ها و علایم ویروس زیکا چیست؟

این بیماری می تواند باعث ایجاد تب، جوش یا خارش، درد مفاصل و ورم ملتحمه شود. اما بیشتر افراد در مورد  اینکه به این بیماری مبتلا هستند چیزی نمی دانند. امش آدالجا سخنگوی بیماری های عفونی جامعه امریکا در این مورد می گوید : تقریبا یک  مورد از 5 نفری که حامل ویروس هستند نشانه های موجود را نشان می دهند. اکثریت قریب به اتفاق افراد هیچ نشانه ای ندارند. ویروس به ندرت باعث ایجاد عوارض پیچیده می شود. این بیماری تا به اکنون به عنوان یک بیماری عفونی شدید و حاد در نظر گرفته نمی شد.

در موارد نادر، ویروس زیکا با سندروم گیلن  باره مرتبط بوده است.گیلن باره اختلالی است که باعث ایجاد فلج نسبیی یا کامل می شود و بیشتر اوقات موقتی است . افزایش این بیماری در مناطقی همچون پلینزی فرانسه و برزیل که اپیدمی زیکا در آن ها رخ داده، مشاهده شده است اما مطالعات و تحقیقات انجام شده رابطه مستقیمی بین این دو مورد پیدا نکرده است . فریدن در این باره می گوید: یک مورد از بیماری گیلن باره که ممکن است به ویروس زیکا مرتبط باشد به CDC گزارش شده است.  اما  ایجاد رابطه در یک مورد شخصی بسیار چالش بر انگیز است  زیرا گیلن باره ممکن است به دنبال آنفلونزا یا عفونت های دیگر نیز ایجاد شود.

آیا زیکا شبیه سایر بیماری های منتقله توسط پشه همچون تب دانگ، چیکونگونیا یا نیل غربی است ؟

تمامی این موارد ممکن است انواع  علایم شبیه آنفلونزا را در بیمار ایجاد کنند که محدوده شدت آن ها نیز  متفاوت است و می تواند از چند روز تا چند هفته طول بکشد. همانند ویروس زیکا، تعداد اندکی از افراد مبتلا به تب دانگ یا ویروس نیل غربی نشانه هایی را از خود بروز می دهند.

ویروس زیکا چگونه درمان می شود؟

درمانی برای این ویروس وجود ندارد اما آدالجا معتقد است بیشتر افرادی که نشانه هایی دارند را می توان به خوبی با داروهای درد درمان کرد. دوره این بیماری بین یک هفته یا بیشتر است.

بچه با میکروسوفالی
بچه با میکروسوفالی

ارتباط بین زیکا، میکروسفالی و بارداری چیست؟

زیکا به موارد میکروسفالی در نوزادان متولد شده از زنان باردار آلوده گره خورده و مرتبط  است. میکروسفالی مانع رشد جمجمه کودک می شود. برخی از اوقات این بیماری صدمات شدید و کشنده به مغز وارد می کند و می تواند منجر به سقط جنین یا زایمان بچه مرده شود. هرچند رابطه علت ومعلولی با ویروس زیکا به طور قعطی منتشر نشده است.  زمانی که این بیماری برای اولین بار در ماه می در برزیل منتشر شد، باعث ایجاد وحشت در میان افراد گردید. بیش از 4000 کودک در برزیل  با میکروسفالی به دنیا آمدند. برزیل و برخی از کشورهای دیگر به زنان باردار توصیه کردند که بارداری خود را به تعویق بیندازند. هرچند دلایل بسیاری باعث ایجاد میکروسفالی در کودکان می شود  که برخی از آنها شامل عفونت در دوران بارداری، مشکلات ژنتیکی و قرار گرفتن در معرض مواد سمی در دوران بارداری است. فریدن معتقد است ارتباط بین دو مورد با انجام تحقیقات بیشتر در حال روشن شدن است. در ماه ژانویه CDC اعلام کرد که نمونه ارائه شده توسط مقامات بهداشتی برزیل از دو حاملگی با سقط جنین و دو کودک با بیماری میکروسفالی که بعد از تولد جان خود را از دست داده بودند،بررسی شده است. در دو کودک، ویروس زیکا در مغز وجود داشت. در چهار مورد بررسی شده، آزمایشات ژنتیکی نشان داد که ویروس  همان  نژاد ویروس زیکای منتشر شده در برزیل بود. هر چهار مادر  وجود تب و خارش سازگار با ویروس زیکا را در طول بارداری گزارش کرده اند. در ماه ژانویه، سازمان بهداشت جهانی نقص هنگام تولد مرتبط با ویروس زیکا را اعلام کرد. این اعلان عمومی سرعت تحقیقات در مورد ارتباط مشکوک بین ویروس زیکا  و موارد میکروسفالی در نوزادان زنان باردار آلوده را سرعت خواهد بخشید.

چه کشورهایی در لیست هشدار CDC برای زنان باردار قرار دارند؟

CDC به زنان بارداری که در هر کدام از سه ماهه حاملگی خود قرار دارند، سفر به بیش از سی کشور و منطقه را ممنوع اعلام کرده است. این لیست ،کشورها و مناطقی را تحت پوشش خود قرار می دهد که انتقال ویروس زیکا در حال گسترش است:

 • ساموا
 • آروبا
 • باربادوس
 • بولیوی
 • بونیر
 • برزیل
 • کیپ ورد
 • کاستا ریکا
 • کلمبیا
 • جمهوری دومینیکن
 • کوراسائو
 • اکوادور
 • السوادور
 • گویان فرانسه
 • گواتمالا
 • گویان
 • هائیتی
 • هندوراس
 • جامائیکا
 • مارتینیک
 • مکزیک
 • نیکاراگوئه
 • پاناما
 • پاراگوئه
 • پورتوریکو
 • سنت مارتین
 • ساموآ
 • سورینام
 • تونگا
 • جزایر ویرجین ایالات متحده
 • ونزوئلا

زنان بارداری که مجبور به سفر بوده و نیز زنانی که به فکر بارداری هستند ، باید قبل از هر اقدامی با پزشک خود مشورت کنند و به شدت مراحلی را برای جلوگیری از نیش زدگی توسط پشه دنبال نمایند. اسکات ویور ، مدیرعامل موسسه عفونت و مصونیت در انسان، به شدت در مورد سفر زنان باردار به این مناطق نگران است.  او می گوید: سفر به این مناطق به خصوص در سه ماهه اول یا اوایل سه ماهه دوم بارداری، بسیار خطرناک است. اگرچه هنوز ارتباط بین ویروس زیکا و ابتلا به میکروسفالی به طور روشن مشخص نشده است اما احتمال درگیر بودن زیکا در آن وجود دارد و  من به زنان باردار توصیه می کنم از سفر به چنین مناطقی پرهیز کنند.

اگر فردی باردار باشد  و به این مناطق سفر کند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر شما نیز باردار بودید و در عین حال به این مناطق سفر کرده اید باید قبل از انجام هر کاری با پزشک خود مشورت نمایید.او می تواند سلامت کلی کودک و نشانه های ویروس را بررسی نماید. اگر نشانه یا علامتی داشتید، سایر بیماری ها همچون تب دانگ یا چیکونگونیا  را می توان رد کرد . زنان بارداری که به این نواحی سفر کرده اند حتی اگر علامت یا نشانه ای نیز نداشته باشند باید بعد از بازگشت تحت بررسی و آزمایش دو الی 4 هفته ای قرار بگیرند. در حالی که هیچ آزمون تجاری در دسترس، برای ویروس زیکا وجود ندارد، یک آزمایش خون ساده می تواند انجام شود. بررسی مایع آمنیوتیک نیز می تواند انجام شود هرچند حساس بودن این بررسی به ویروس زیکا هنوز مشخص نیست. زنان بارداری که مبتلا به ویروس زیکا هستند باید سونوگرافی را هر سه الی چهار هفته یکبار انجام دهند تا رشد جنین بررسی شود.

بچه مبتلا به ویروس زیکا
بچه مبتلا به ویروس زیکا

آیا در معرض شیوع خطر در آمریکا هستیم؟؟

کارشناسان ورود ویروس زیکا به آمریکا را پیش بینی کرده بودند زیرا امکان حمل این ویروس توسط مسافران وجود داشت. ریو دو ژانیرو، دومین شهر بزرگ  برزیل، در ماه آگوست سال 2016 میزبان المپیک تابستانی خواهد بود که افراد زیادی از سراسر جهان در آنجا گرد هم جمع می شوند . ویور معتقد است تجربه یک شیوع بزرگ بعید است. ارین استیپلز، متخصص اپیدمولوژی نیز موافق است. او می گوید : ما قادر نیستیم  مقدار شیوع ویروس زیکا در آمریکا را پیش بینی کنیم. با اینحال، شیوع چیکونگونیا و تب دانگ در ایالت متحده، نشان می دهد که شیوع ویروس زیکا در سرزمین اصلی ایالات متحده ممکن است نسبتا کوچک و محلی باشد. با توجه به دفتر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی در آمریکا، پشه Aedes که ویروس زیکا را منتشر می کند در هر کشوری از آمریکای جنوبی، مرکزی و شمالی یافت می شود. سازمان بهداشت جهانی در 28 ژانویه اعلام کرد که ویروس به سرعت در حال گسترش در آمریکاست. این آژانس پیش بینی می کند که در حدود سه الی چهار میلیون نفر از مردم آمریکا به این ویروس آلوده شوند.تاکنون، پزشکان حداقل 35 مورد  را در  مسافرانی که از سفر کارائیب و آمریکای مرکزی و جنوبی برگشته بودند را  پیدا کردند.

چه اقدامات حفاظتی می توان انجام داد؟

اگر می خواهید به نواحی آلوده سفر کنید، با استفاده از پشه بند یا سایر موارد از نیش زدگی توسط پشه جلوگیری نمایید. همچنین در طول روز از پیراهن های استین بلند و جوراب های بلند استفاده کنید. سعی کنید این موارد را در داخل منزل نیز رعایت کنید. باید خودتان را در طول روز و در هر مکانی مراقبت نمایید. حتی افرادی که خودشان از وجود ویروس زیکا مطلع نیستند نیز می توانند آن را منتشر کنند. ویور به افرادی که از مناطق آلوده بازگشته اند توصیه می کند، در مورد نیش پشه بسیار هوشیار باشند. CDC نیز به مردانی که در مناطق آلوده زندگی می کنند یا به آن سفر داشته اند توصیه می کند از رابطه جنسی خودداری کنند یا اینکه از کاندوم استفاده نمایند.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*