وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

دکوراسیون بخش اطفال

0

» بازی طرح و رنگ در بيمارستان بچه ها «

شاید یکی از دغدغه های والدین بچه هایی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند، این است که آیا کودک آنها در محیط بیمارستان آرامش خواهد داشت؟
واقعیت این است که محیط و دکوراسیون بیمارستان در این موارد بسیار مهم است و باید بخش اطفال تا حد امکان برای کودکان تداعی کننده فضای خانه باشد تا آنها بتوانند راحت تر دوران بیماری خود را در بیمارستان بگذرانند.
بعضی از کودکان به علت بیماری مجبور هستند روزها، هفته ها و گاه ماه ها در بیمارستان بمانند و حداقل انتظار این است که در محیطی زیبا و سرشار از آرامش روزهای درد و ناراحتی خود را سپری کنند، اما دکوراسیون مناسب برای بخش اطفال بیمارستان ها باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

دکوراسیونی کودکانه

شناخت ویژگی های روحی و روانی کودکان در گروه های مختلف سنی، از طریق شناخت خط و رنگ، فضا و فرم به طراح کمک می کند تا محیطی را طراحی کند که کودکان بتوانند با آن ارتباط برقرار کرده، احساس آرامش داشته باشند.
در گرافیگ محیطی برای ایجاد ارتباط بصری با مخاطبان، طرح گرافیک باید پیام رسان باشد. به عبارت دیگر طرح باید پیامی را به مخاطب القا کند؛ مثلا طرحی از یک منظره آرامش بخش از دریا که القا کننده آرامش خواهد بود.
نکته بعدی این است که طرح باید زیبا باشد و وجود آن منجر به افزایش زیبایی محیط شود؛ به همین دلیل طرح باید رنگ های شاد و کودکانه داشته باشد. همچنین طراح باید به بعد عاطفی و روانی محیط توجه داشته باشد و محیط را به گونه ای طراحی کند که تاثیر مثبتی روی کودک داشته، برای او دلنشین باشد.
یکی از ابعاد دیگر این است که آن طرح باید باعث زیبایی محیط شود یعنی در آن طرح باید از رنگ های شاد و دلنواز استفاده کرد.

دکوراسیون بیمارستان کودکان
دکوراسیون بیمارستان کودکان

کودکان نیاز به تحرک و بازی دارند

امروزه کسی نمی تواند نقش محیط و تاثیرات آن را در هنر و رفتار کودکان نادیده بگیرد. بیمارستان کودکان یکی از محیط هایی است که باید به طراحی محیط آن توجه شود.
این محیط باید دارای طراحی خاص و فضای مناسب برای کودکان باشد. علاوه بر پرستاران، مربیان و روان شناسان کودک نیز باید در این محیط حضور داشته باشند و به کودکان از لحاظ روحی و روانی رسیدگی کنند.

یک بیمارستان مناسب بچه ها تنها با نیاز دارویی و پزشکی رو به رو نیست، بلکه نیازهای حرکتی، اجتماعی، تکاملی و احساسی بچه ها نیز باید در آن در نظر گرفته شود.
یکی از عوامل موثر در بهبودی کودکی که در بیمارستان بستری است، همراه بودن یکی از والدین با اوست؛ بنابراین فضای مناسب جهت استراحت و تفکر و عبادت والدین ضروری است.
حرکات و بازی های دسته جمعی بخشی از فعالیت های روزانه بچه ها است. در محیطی مانند بیمارستان باید اتاقی برای بازی طراحی شود که در آن وسایل بازی، مبلمان و راحتی نرم وجود داشته باشد.
کودکان معمولا به آسانی از نشستن و انتظار خسته می شوند؛ پس در یک بیمارستان کودکان اتاق انتظار و راهروها باید متنوع و شاد باشند تا کودکان تمایل داشته باشند در آن محیط بمانند و برایشان جالب باشد، بنابراین چشم انداز و مناظر سرگرم کننده و نقش و طرح ها و نقاشی های مناسب برای بیمارستان کودکان امری ضروری است.
این طراحی ها و نقاشی ها باید برای کودک در محیط بیمارستان جذاب و بسیار قابل فهم باشند؛ به همین دلیل بهتراست از تصاویر کودکانه برای طراحی محیط استفاده شود.

محیط اطراف ما باید دارای هماهنگی باشد؛ این هماهنگی و  هارمونی باید به گونه ای ایجاد شود که حد تعادل را داشته باشد زیرا در محیط بیمارستان بیماران از نظر روان شناسی، آداب و رسوم و زمینه های فرهنگی و قومی متفاوتی دارند.
دویدن و حرکت آزادانه یک نیاز اساسی برای کودکان است و به هیچ عنوان نباید این نیاز آنها را نادیده گرفت. حتی کودکان بیمار و بستری هم می تواند در تخت خود حرکات محدودی را انجام دهند و کمی تحرک و بازی داشته باشند.
از طرفی با ایجاد طرح ها و نقوش در کف راهروها می توانند بچه ها را به انجام حرکات ورزشی و بازی ترغیب کرد؛ مانند طرح شطرنج، طرح بازی معماگونه و رسیدن از نقطه ای به نقطه ای دیگر، خط یا شمارش اعداد و طرح فلش هایی که جهت را به تناوب نشان می دهند. با ایجاد تصاویر یا حرکت اشکال و شکل های ساده بر دیوارها نیز می توان به حرکت و سرگرمی کمک کرد.

رنگهای شاد در بیمارستان کودکان
رنگهای شاد در بیمارستان کودکان

اتاق بازی لازمه بخش کودکان

روان شناسان معتقدند که تخیل یکی از مهم ترین قسمت های زندگی کودک است و یکی از تفاوت های کودکان با بزرگسالان همین امر است. با به کارگیری صحیح خلاقیت کودکان می توان به تسریع بهبودی آنها کمک کرد. هنگامی که کودکی در بیمارستان بستری می شود وظیفه کادر بیمارستان است که علاوه بر بازگرداندن سلامت کودک به نیازها و رشد طبیعی او توجه داشته باشند.
لازمه زندگی مطلوب و طبیعی هر کودک ارتباط او با دیگر کودکان، نوجوانان و بزرگسالان، بازی کردن، یادگیری و آموزش است. بازی کردن یکی از مهم ترین ویژگی های رفتاری دوران خردسالی است که نقش مهمی در جریان رشد کودکان دارد.
این نیازها باید طی روز به طور ماهرانه با کاربرد روش های صحیح تشخیص و درمان برآورده شوند؛ همچنین برای بازی کودک وجود اتاق مخصوص بازی در بیمارستان کودکان امری اجتناب ناپذیر است.

در این اتاق باید قفسه های مخصوص اسباب بازی های متناسب با گروه های سنی مختلف در نظر گرفته شود. اسباب بازی می تواند یک حیوان یا عروسک پارچه ای، دوچرخه کوچک، بازی های فکری و… باشد.
وسایل اتاق بازی هم می تواند شامل وسایل پانسمان، ماسک پلاستیکی، گچ شکسته بندی و وسایل مربوط به گچ گرفتن دست و پای عروسک، دستکش های جراحی، گوشی معاینه واقعی و سرنگ های مختلف باشد.
همچنان که بچه ها با این وسایل بازی می کنند و به آنها دست می زنند مراقب اتاق کودک و یا پرستار هم می تواند طریقه کار با این وسایل را به او نشان بدهد.
یک کودک معمولا فکرهای بدی درباره بیماری اش می کند و همچنین فکر می کند که عاقبت این بیماری با بدن او چه خواهد کرد. برای کمک به او می توان اطلاعات مربوط به ساختمان بدن یا وظایف اعضا و اعمال هر عضو را با کمک تصاویر و با زبان ساده به او آموزش داد.
آموزش بهداشت به کودکان به خصوص زمانی که در بیمارستان هستند نیز بسیار واجب و ضروری است. می توان با تصاویر خلاصه و گویا به بچه ها آموزش داد؛ تصاویری که هم حالت طنز و کودکانه دارند و هم پیام های بهداشتی و سلامت را به او منتقل می کنند.

تجهیزاتی مناسب کودکان

همه عناصر می توانند تاثیر یکدیگر را تعدیل کرده و یا تغییر دهند. مهم ترین عامل در این راستا اشل های مقیاس است. از این رو وسایل و تجهیزات بیمارستان کودکان باید با اندازه کودکان متناسب باشد؛ به طور مثال صندلی چرخ دار، دستشویی و توالت، تلفن عمومی مخصوص کودکان و میز و صندلی ها باید در حد اندازه کودک انتخاب شود.
همچنین باید کوتاهی و بلندی وسایل و وزن آنها را در نظر گرفت. به کارگیری میزهای گرد و نیم دایره برای کودکان جهت بازی و غذا خوردن مناسب تر هستند.
لوازم کودکان در بیمارستان علاوه برکیفیت مناسب باید از نظر ظاهر زیبا و خوشایند باشد. در اتاق معاینه تزئینات و تصاویر ساده ای را باید در نظر گرفت تا کودکان در آنجا کمتر وحشت کنند. در قسمت فوقانی میز معاینه وسایل و اشکال متحرکی را باید نصب کرد که کودک آنها را تماشا کند و سرگرم باشد.
در فضای باز بیمارستان و محوطه چمن کاری نیز باید محیطی برای بازی و سرگرمی کودکان ایجاد کرد. قرار دادن آکواریوم و نصب نقاشی و تصاویر در سالن و راهروهای بیمارستان این محیط را برای کودک دلپذیر و مطبوع می کند.

بیمارستان کودکان
تجهیزات مناسب کودکان

بیمارستانی به رنگ رنگین کمان

چون بیماران کودکان هستند رنگ ها باید روشن، جذاب، آرام و تسکین دهنده باشند. رنگ تاثیر بسزایی در بهبودی بیماران دارد و طراح نباید سلیقه شخصی خود را در این محیط به کار ببرد.
البته این نکته را باید خاطر نشان کرد که رنگ ها و فرهنگ مردم در کشورها و ناحیه های مختلف تاثیر خود را روی محیط نیز می گذارند اما در بیمارستان کودکان چون مخاطبان آنجا کودکان بیمار هستند، گذشته از توجه به کودکانه بودن و شاد و جذاب بودن باید از رنگ هایی استفاده کرد که تسکین دهنده نیز باشند.
کودکان معمولا رنگ های شاد، پاستیلی و ملایم را نسبت به رنگ های تند ترجیح می دهند.

نکات لازم برای یک بیمارستان کودکان برای اینکه کودکان در محیط بیمارستان احساس آرامش و امنیت کنند بهتر است موارد زیر مورد توجه قرار گیرند:

کودکانی که برای مدت طولانی در بیمارستان بستری می شوند، ممکن است دچار کسالت شوند؛ بنابراین بهتر است از تختخواب های مجهز به محیط بازی استفاده شود، یعنی در اطراف تخت فضایی برای وسایل بازی طراحی شود.

یکی دیگر از راه هایی که از محدود شدن کودک در بستر جلوگیری می کند، انتقال کودک به وسیله تخت های کوچک یا برانکارد به اتاق بازی است، تا بتواند سایر کودکان را ببیند.

اتاق بازی در بیمارستان امری لازم است و باید همه بیمارستان های کودکان مجهز به اتاق بازی باشند.

در و دیوارها باید شیشه هایی داشته باشند تا کودک بتواند محیط خارج از اتاق و راهرو را ببیند.

استفاده از آینه های عمودی در راهروها که کودکان بیمار قادر باشند خود را ببینند و تغییرات ظاهری خود را مورد توجه قرار دهند.

استفاده از پنجره های عمودی با ایمنی مناسب جهت دیدن منظره بیرون بیمارستان بسیار مناسب است.

ایجاد نقوش بازی ها و حرکات و شمارش اعداد در کف راهروها

به کار بردن نقش و نگارهای مناسب برای دیوارها

ایجاد پیکتوگرام های شاد و کودکانه جهت راهنمایی کودکان و والدین آنها

بهتر است صندلی های چرخ دار یا چوب زیر بغل مخصوص کودکان کمی شکل و ظاهر فانتزی داشته باشند تا آنها با میل بیشتری از آن استفاده کنند.

قرار دادن بالن و آویزهایی با اشکال هندسی و حیوانات و… در سقف راهرو ها

استفاده از نقوش و اشکال مورد علاقه کودکان در راهروها و حاشیه کنار سقف

ایجاد نقوش هندسی و ساده روی میز اطلاعات

به کار بردن نقاشی هایی با موضوعات مورد علاقه کودکان، موضوعات پزشکی، بهداشتی و آموزشی در دیوارهای راهروها، سالن انتظار و….

ایجاد نقش های مناسب و زیبا روی روپوش پرستاران، پزشکان و بیماران

استفاده از پرده ها و ملحفه هایی با نقوش کودکانه

غفار ملک خسروی، روان شناس بالینی - اختصاصی مجله پزشکی مدپلاس
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*