وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

پانکراتین Pancreatin

0

پانکراتین چیست؟

پانکراتین (Pancreatin) ترکیبی از آنزیم های گوارشی (پروتئین) است٬ این آنزیم ها بطور معمول توسط لوزالمعده تولید و برای هضم چربی ها، پروتئین ها، و قندهای مهم می‌باشند.
پانکراتین به جای آنزیم های گوارشی زمانی استفاده می شود که بدن به اندازه کافی از داشتن این آنزیم‌ها بهره مند نمی‌باشد.
شرایط بیماری و پزشکی خاص می توانید باعث کاهش یا عدم این آنزیم ها شود٬ مانند: فیبروز کیستیک، پانکراتیت، سرطان لوزالمعده، و یا عمل جراحی پانکراس.
پانکراتین نیز ممکن است برای درمان یک بیماری به نام استئاتوره (مدفوع چرب٬ شل) مورد استفاده قرار گیرد.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: پانکراتین (Pancreatin)

نام‌های تجاری: Creon, Palcaps, Pancreaze, Pancrelipase, Pangestyme EC, Panocaps, Pertzye, Ultracaps, Ultresa, Viokace, Zenpep

کلاس درمانی: جایگزین آنزیم

کلاس دارویی: آنزیم

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

نقرس.
آسم.
هر گونه آلرژی.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه C

مشخص نشده که این دارو بتواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

تهوع شدید، استفراغ، یا اسهال.
درد معده شدید.
مفاصل متورم و دردناک.

عوارض جانبی شایع:

تهوع، درد معده خفیف.
اسهال.
بثورات پوستی خفیف.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید.

[ در دسترس نمی‌باشد ]

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*