وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

پرتوزوماب Pertuzumab

0

پرتوزوماب چیست؟

پرتوزوماب (Pertuzumab) با نام تجاری پرژتا (Perjeta) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که از رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.
این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان پستان است که به مناطق دیگر بدن پخش شده است٬ پرتوزوماب در ترکیب با داروهای دیگر استفاده می شود.
پرتوزوماب یک آنتی بادی مونوکلونال است که با هدف قرار دادن سلول های سرطانی خاص و متوقف کردن آنها از رشد و تولید مثل آنها جلوگیری می کند.
این دارو همراه با دیگر داروهای سرطان (traztuzumab و docetaxel) در درمان سرطان پستان HER2 مثبت استفاده می شود.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: پرتوزوماب (Pertuzumab)

نام تجاری: پرژتا (Perjeta)

کلاس دارویی: مهار کننده های HER2

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

بیماری های قلبی، نارسایی احتقانی قلب، اختلال ریتم قلب.
فشار خون بالا درمان نشده یا کنترل نشده (فشار خون بالا).
اگر شما به تازگی حمله قلبی داشته اید.
اگر شما تا کنون تحت پرتو درمانی قرا گرفته اید (در ناحیه سینه).

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه D

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائص یا مرگ در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی:

تنگی نفس (حتی با فعالیت خفیف)، تورم، افزایش وزن سریع؛
تب، لثه ها متورم، زخم های دردناک دهان، درد در هنگام بلع، زخم پوست، علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا، سرفه، تنفس مشکل.
کبودی آسان یا خونریزی (خونریزی بینی، خونریزی لثه).
پوست رنگ پریده، ضربان قلب سریع، مشکلات تمرکز.
حالت تهوع، اسهال.
ریزش مو موقت.
احساس خستگی.
بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست و یا پا.
بثورات خفیف یا خارش.

تداخلات دارویی:

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید.

[ تداخلات دارویی در حال حاظر در دسترس نمیباشد ]

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*