وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

پورفیمر porfimer

0

پورفیمر چیست؟

پورفیمر (porfimer) با نام تجاری فوتوفرین (Photofrin) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که از رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.
این دارو برای تسکین علائم سرطان مری در بیماران خاص و درمان نوع خاصی از سرطان ریه در بیماران خاص٬ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
این دارو نیز برای درمان مشکل مری خاص (مری بارت) در ترکیب با نور لیزر درمانی در بیماران خاص استفاده می شود.
پورفیمر به همراه “فتودینامیک” در نور لیزر درمانی به منظور کاهش حجم تومور در ریه ها یا مری (لوله ای که دهان و معده شما متصل) استفاده می شود .

اطلاعات دارویی:

نام علمی: پورفیمر (porfimer)

نام‌های تجاری: فوتوفرین (Photofrin)

کلاس درمانی: عامل آنتی نئوپلاستیک

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

پورفیری (یک اختلال آنزیم ژنتیکی که باعث علائم موثر بر پوست و یا سیستم عصبی می‌شود).
فیستول (گذرگاه غیر طبیعی) در گلو و یا مری.
خونریزی مری.
بیماری قلبی.
بیماری کبد و کلیه.
سابقه سکته مغزی یا لخته خون.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه C

تا کنون مشخص نشده که آیا این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا خیر٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
هنوز معلوم نیست که این دارو بتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

تب، لرز، پوست رنگ پریده، سرفه، درد قفسه سینه، سرفه کردن همراه با خلط یا خون.
خس خس، نفس نفس زدن، اضطراب، عرق کردن، ضربان قلب سریع یا ناهموار.
درد در قفسه سینه و یا سمت چپ، درد در پشت جناغ، درد هنگام تنفس، احساس تنگی نفس (حتی زمانی که دراز کشیده اید).
کم آبی بدن – احساس تشنگی زیاد، عرق کردن زیاد و یا پوست گرم و خشک.
نشانه های سکته مغزی – بی حسی ناگهانی و یا ضعف (به خصوص در یک طرف بدن)، سردرد ناگهانی شدید، لکنت زبان، مشکلات بینایی و یا عدم تعادل.

عوارض جانبی شایع:

افزایش حساسیت چشم به نور.
تهوع، استفراغ، درد معده.
یبوست.
کمر درد.
مشکلات خواب (بی خوابی).
گلودرد، سرفه خفیف.

تداخلات دارویی :

این دارو می تواند پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس کند و این اثر زمانی افزایش میابد که شما با استفاده از این دارو از برخی داروهای دیگر از جمله: آنتی بیوتیک ها، داروهای قلب یا فشار خون، برخی داروهای ضد سایکوز، یا داروهای کنترل تهوع و استفراغ شدید (مانند Compazine یا Phenergan).

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید.

عوامل نور (به عنوان مثال، تتراسایکلین، مانند داکسی سیکلین. سولفونامیدها، مانند سولفامتوکسازول، فنوتیازینها، مانند کلرپرومازین، سولفونیل اوره، مانند glyburide. دیورتیک های تیازیدی، مانند هیدروکلروتیازید، گریزئوفولوین، آنتی بیوتیک فلوروکینولون، مانند سیپروفلوکساسین)

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*