وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

پیاده‌روی برای سلامت قلب مفید است حتی نیم ساعت در روز

1

 

 سلامت قلب

 

 

دکتر اکبر نیک‌پژوه متخصص پیشگیری از بیماریها در ارتباط میان ورزش و تاثیر آن در کاهش استرس و بیماری‌های قلبی اظهار کرد : فعالیت منظم روزانه جسمی برای سلامت قلب و سلامت روانی بسیار مفید و حائز اهمیت است.

وی ادامه داد : افرادی که از لحاظ جسمانی فعال‌تر هستند، روحیه مثبت، اعتماد به نفس و توانایی بیشتری در رفع مشکلات روزانه خود دارند. حتی انجام ورزش‌های ساده‌ای مانند پیاده‌روی نیم‌ ساعته در طی روز برای سلامتی قلب مفید است و در رفع حس تنش و استرس به فرد کمک می‌کند.

دکتر اکبر نیک‌پژوه درباره تاثیر استرس در بروز بیماری‌های قلبی عنوان کرد: علاوه بر عوامل اصلی ابتلا به بیماری قلبی نظیر کلسترول و فشار خون بالا، عدم فعالیت جسمانی، استعمال سیگار و دیابت، استرس یا تنش عصبی نیز ممکن است یک عامل تاثیر‌گذار در بروز بیماری‌های قلبی باشد.

وی ادامه داد: بررسی اثر استرس بر روی سلامت قلب و ارزیابی کمیت استرس دشوار است چرا که افراد مختلف سطوح متفاوت استرس را دارا هستند و هم‌چنین پاسخ‌های مختلفی به استرس می‌دهد.

وی با بیان این که محققان اثبات کرده‌اند که استرس به روش‌های مختلفی می‌تواند بر روی سلامت قلبی فرد اثر بگذارد، گفت: بدن در شرایط استرس هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که موجب افزایش فشار خون می‌‌شود. هم چنین شرایط استرس‌ ممکن است ضربان قلب را نیز افزایش دهد و در نتیجه قلب به اکسیژن زیادی نیاز پیدا کند.

نیک‌پژوه افزود: در برخی افراد مبتلا به بیماری قلبی این افزایش نیاز به اکسیژن می‌تواند منجر به درد قفسه سینه (آنژین) شود.

وی با اشاره به این‌ که افراد مختلف در هنگام مواجه به استرس برای کاهش آن، روش‌های مختلفی نظیر پرخوری، استعمال سیگار و مصرف بیش از حد الکل را در پیش می‌گیرند که این خود باعث آسیب‌زدن به دستگاه قلبی و ریوی افراد می‌شود، عنوان کرد: باید در نظر داشت که هر انسان به شکل متناوب و یا در موقعیت‌های مختلف دچار استرس می‌شود. استرس ممکن است به شکل درد یا مشکل مقابله با عفونت‌های خفیفی نظیر سرما‌خوردگی، بی‌خوابی یا اضطراب احساس شود.

وی ضمن تاکید بر این‌ که فراگیری مدیریت استرس برای سلامتی مفید است، گفت: محققان روش مختلفی را برای کنترل استرس توصیه می‌کنند، اما لازم است تحقیقات بیشتری دراین باره صورت پذیرد.

نیک‌پژوه با اشاره به این که مدیریت استرس باید یکی از کانون‌های توجه و پراهمیت تغییرات سالم در شیوه‌‌های زندگی مثل سطح کنترل فشار خون، کاهش وزن در صورت نیاز، ورزش منظم و قطع استعمال دخانیات باشد، عنوان کرد: افسردگی ممکن است با استرس مرتبط باشد.

وی اضافه کرد: البته باید توجه داشت که احساس درجات اندکی از افسردگی و ناراحتی پس از حمله قلبی یا سکته مغزی طبیعی است.

این متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی ضمن توصیه به این‌ که اگر علائم افسردگی را در خود مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید، عنوان کرد: شاید در صورت نیاز روانپزشک برای شما درمان‌های دارویی و مشاوره را پیشنهاد کند که طی دوره کامل درمان ضروری است.

نیک‌پژوه درباره‌ ارتباط میان ورزش و استرس گفت: فعالیت منظم جسمی برای سلامت روانی بسیار مفید است. فعالیت جسمانی حتی به عنوان برنامه‌ درمانی برای مشکلات سلامت روانی مانند افسردگی در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: افرادی که از لحاظ جسمانی فعال‌تر هستند، روحیه مثبت، اعتماد به نفس و توانایی بیشتری در رفع مشکلات روزانه خود دارند حتی ورزش ساده‌ای مانند پیاده‌روی نیم‌ ساعته در طی روز برای سلامتی قلب مفید است و در رفع حس تنش و استرس به فرد کمک می‌کند.

ایسنا – دانشنامه پزشکی

You might also like
1 Comment
  1. کیان says

    با سلام خدمت دکتر جناب دکتر از شما به خاطر ارهنمایی های بسیار خوبتان ممنونم امیدوارم هر جاکه هستید در سلامت کامل باشید وبرای شما ارزوی موفقیت دارم

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*