وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

پیشگیری و درمان سرطان پوست

0

یکی از شایع ترین سرطان ها در ایالات متحده آمریکا سرطان پوست است ملانوم که به علت قرار گرفتن در برابر نور خورشید و پرتو ماوراء بنفش در بدن ایجاد سرطان می کند.برای جلو گیری از مبتلا شدن به سرطان پوست ما به شما توصیه می کنیم که از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید دوری کنید و از برنزه کردن خود در برابر نور خورشید خود داری کنید.

راه هایی برای جلو گیری از ابتلا به بیماری سرطان پوست:

قرار گرفتن در سایه، به ویژه در ساعات ظهر.

پوشیدن لباس های آستین بلند که بدنتان را در برابر آفتاب شدید حفظ کند

استفاده از عینک های مفافظ در برابر اشعه UVA و UVB

استفاده از کرم های ضد آفتاب استاندارد
اجتناب از برنزه شدن در محیط داخلی.
کسانی که مراقبت کنند از پوستشان و به نکات بالا عمل کنند احتمال بیمار شدنشان به شدت کاهش می یابد.

علائم و نشانه های سرطان پوست چیست؟

بیشتر کارسینوم های سلول های بازال، کم علامت هستند. کارسینوم سلول سنگفرشی نیز ممکن است دردناک باشد. هر دو فرم سرطان پوست ممکن است به صورت یک توده که درد و خونریزی دارد ظاهر شوند. این نوع سرطان ها به صورت یک برجستگی شروع شده و پس از ترومای جزئی خونریزی می کنند. هر دو نوع سرطان پوست ممکن است دارای توده ای لبه دار با زخم های مرکزی باشند.

علائم و نشانه های کارسینوم سلول بازال عبارتند از:

 • ظاهر شدن یک برآمدگی صورتی، قرمز، مرواریدی و یا شفاف
 • توده و یا ضایعات پوستی با مرزهای بلند که مرکزشان فرو رفته است
 • پلاک های قرمز رنگ پوست که ممکن است پوسته یا خارش داشته باشند، اما معمولا دردناک نیستند
 • یک منطقه سفید، زرد یا مومی شکل با مرز تعریف شده که ممکن است شبیه یک اسکار باشد

علائم و نشانه های کارسینوم سلول سنگفرشی عبارتند از:

 • تکه های قرمز پایدار و ضخیم با مرزهای نامنظم که ممکن است به راحتی خونریزی کنند
 • زخم باز که بهبودی اش هفته های طول می کشد
 • توده ای که سطح خشن دارد
 • رشدی مانند زگیل

کراتوز اکتینیک که کراتوز خورشیدی نیز نامیده می شود، ضایعاتی پوسته پوسته و ترد ناشی از آسیب نور ماوراء بنفش است که اغلب در ناحیه صورت، پوست سر و پشت دست ها مشاهده می شود. این بیماری تقریبا پیش سرطانی در نظر گرفته می شود. زیرا در صورت عدم درمان، تا 10٪ از موارد ابتلا به آن ممکن است به کارسینوم سلول های سنگفرشی تبدیل شود.

چه زمانی یک خال خطرناک است یا خطر بالایی برای تبدیل شدن به سرطان پوست را دارد؟

مول معمولا تقریبا بی ضرر است و به ندرت به سرطان پوست تبدیل می شود. اما اگر  مول به سرطان تبدیل شود، معمولا منجر به ایجاد ملانوما می شود. یک مرحله پیش سرطانی وجود دارد که به نام خال دیسپلاستیک نامیده می شود و تا حدودی نامنظم تر از خال معمولی است. علامت اولیه ملانوما تغییر مول است:

 • نامتقارن شدن
 • داشتن مرز نامنظم
 • تغییر در رنگ
 • افزایش قطر
 • یا سایر تغییرات

ممکن است نشان دهنده سرطان باشد. مول هرگز کارسینوم سلول سنگفرشی یا کارسینوم سلول بازال نمی شود.

شایع ترین مکان هایی که سرطان پوست در آن جا ایجاد می شود کدامند؟

سرطان پوست معمولا در مناطقی از پوست که در طول سال ها به طور مرتب در معرض نور خورشید قرار گرفته اند، مانند روی صورت و بینی، گوش ها، پشت گردن و ناحیه پوست سر در افراد طاس ایجاد می شود. مکان هایی که در معرض نور خورشید قرار ندارند مانند پشت، قفسه سینه یا اندام ها دیگر، با احتمال کمتری به سرطان مبتلا می شوند. با این حال، سرطان پوست ممکن است در هر نقطه از پوست رخ دهد.

چگونه پزشکان سرطان پوست را تشخیص می دهند؟

معاینه فیزیکی توسط یک متخصص راه قطعی تشخیص سرطان پوست است. در بسیاری از موارد ظاهر ضایعات به تنهایی برای تشخیص کافی است.

بیوپسی پوست نیز معمولا برای تأیید سوء ظن به سرطان پوست استفاده می شود. این کار با برداشتن بخشی از تومور پس از تزریق بی حسی موضعی مانند لیدوکایین انجام می شود. در این روند بخش کوچکی از تومور برداشته می شود و برای معاینه توسط متخصص آسیب شناسی بررسی می شود. آسیب شناس این نمونه را  زیر میکروسکوپ بافتی بررسی می کند و بر اساس ویژگی های بافت، تومور را تشخیص می دهد.

مراحل مختلف سرطان پوست چیست؟

هیچ سیستم مرحله بندی خاصی برای کارسینوم سلول بازال وجود ندارد. اگر قطر تومور گسترده تر از 2 سانتیمتر باشد (قطری حدود ¾ اینچ داشته باشد)، احتمالا یک تومور جدی است. سرطان سلول بازال در گوش ها، بینی و پلک صرف نظر از اندازه شان می توانند جدی باشند.

سیستم مرحله بندی برای کارسینوم سلول سنگفرشی وجود دارد. تومورهای بزرگ که ضخیم تر از 2 میلی متر هستند، در ساختار عصبی پوست نفوذ می کنند، در گوش رخ می دهند و برخی از ویژگی های نگران کننده را در زیر میکروسکوپ نشان می دهند بیشتر جدی هستند. اگر تومور در یک فاصله از تومور اولیه متاستاز شود، احتمال دارد که سرطان دارای یک تومور خطرناک باشد.

درمان سرطان پوست چیست؟

چند روش موثر برای درمان سرطان پوست وجود دارد. انتخاب درمان بستگی به محل و اندازه تومور، ویژگی های میکروسکوپی سرطان و سلامت عمومی بیمار دارد.

داروهای موضعی: در مورد کارسینوم سلول های بازال سطحی، می توان از بعضی از کرم ها، ژل ها و محلول ها از جمله ایمیکویمود (آلدارا)، که با تحریک سیستم ایمنی بدن باعث تولید اینترفرون می شود که به سرطان حمله می کند و فلوئورواوراسیل که یک داروی شیمی درمانی است، استفاده کرد. برخی از بیماران عوارض جانبی خاصی را پس از استفاده از این درمان های موضعی تجربه نمی کنند. اما برخی ممکن است قرمزی، التهاب و تحریک را شاهد باشند. یک نقص داروهای موضعی این است که هیچ بافتی برای بررسی وجود ندارد تا مشخص شود که آیا تومور به طور کامل برداشته شده است یا خیر.

تخریب توسط (EDC): در این روش ناحیه تومور با بی حسی موضعی بی حس شده و به صورت مکرر با وسیله تیز (curette) خراشیده می شود و سپس لبه آن با سوزن الکتریکی کوتریزه می شود. مزیت این روش این است که سریع، آسان و نسبتا ارزان است. معایب آن این است که زخم ایجاد شده اغلب ناخوشایند است و میزان عود مجدد بیماری 15٪ است.

جراحی: ناحیه اطراف تومور با بی حسی موضعی بی حس می شود. سپس یک بخش برآمده بافت از جمله تومور برداشته می شود و سپس لبه های زخم با بخیه بسته می شود. برای زخم های بسیار بزرگ پیوند پوست لازم است. مزایای استفاده از این روش درمان این است که میزان بهبودی بیش از 90٪ است. ضمن این که نمونه جراحی می تواند مورد بررسی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که کل تومور با موفقیت برداشته شده است یا خیر. این روش پیچیده تر و گران قیمت تر از EDC است.

جراحی میکروسکوپی Mohs: در این روش بافت با بی حسی موضعی بی حس شده و جراح تومور قابل مشاهده را همراه با یک حاشیه کوچک از بافت طبیعی بر می دارد. بافت حاشیه پوست بلافاصله زیر یک میکروسکوپ ارزیابی می شود و مناطقی که تومور در آن باقی مانده است مجددا حذف می شوند و حاشیه ها دوباره بررسی می شوند. این چرخه ادامه می یابد تا زمانی که دیگر توموری دیده نشود. این گزینه پیچیده تر و گران تر از درمان ها دیگر است.

پرتو درمانی: در این روش از دوز بالای تابش اشعه برای درمان استفاده می شود. معمولا برای درمان سرطان پوست به 10 الی 15 جلسه پرتو درمانی نیاز است. این نوع درمان در افرادی که نامزد هیچ کدام از روش جراحی نیستند مفید است. مزیت پرتودرمانی این است که برشی روی پوست در کار نیست. معایب این روش نیز این است که سطح درمان شده را نمی توان آزمایش کرد تا اطمینان حاصل شود که کل تومور از بین رفته رفته است یا خیر. به همین دلیل است که معمولا برای بیماران مسن از این روش استفاده می شود.

انواع دیگر درمان سرطان پوست عبارتند از:

 • سرما درمانی که در آن بافت منجمد می شود.
 • درمان فتودینامیک (PDT) که در آن از دارو و نور آبی برای از بین بردن بافت سرطانی استفاده می شود.
 • جراحی لیزر برای تبخیر (برداشتن) لایه بالایی پوست و از بین بردن ضایعات
 • داروهای خوراکی vismodegib و sonidegib

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*