وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چرا آکنه بیشتر سراغ خانم ها می آید؟

0

جوش های آکنه که بیشتر از آن ها با عنوان جوش های غرور یاد می شود در میان خانم ها نسبت به آقایان شیوع بیشتری دارد، از آن جایی که عموما بانوان به  سلامت پوست بیشتر اهمیت می دهند،آکنه و جوش های این چنینی می تواند یکی از بدترین اختلالات پوستی برای آن ها به حساب آید.
بنابراین قصد داریم در این صبح گرم بهاری به سراغ دلایل بروز آکنه و جوش در زنان پرداخته و برای درمان و پیشگیری از آن کمک کوچکی را به شما بازدیدکننده گرامی ارائه دهیم.

خانم دکتر مهشاد معصومی متخصص زیبایی پوست با اشاره به این که پایین آمدن فعالیت تخمدان و یا ابتلا به بیماری تنبلی تخمدان از عوامل مهم و اصلی ایجاد آکنه در خانم ها می باشد در زمینه سایر دلایل بروز جوش های آکنه تصریح می کند: یکی از علل شایع بروز آکنه‌ها که اغلب زنان به آن مبتلا می‌شوند کاهش ترشح هورمون‌های بدن  است،  شایان ذکر است رشد موهای زاید در نواحی از بدن از جمله زیر چانه، میان سینه، کشاله ران و اطراف ناف فاکتورهای موثری در کاهش ترشحات بدن به حساب می آیند.

دکتر معصومی در ادامه صحبت های خود خاطر نشان کرد: چاقی‌های بالا تنه از جمله اطراف شکم و پهلوها در افرادی که به تنبلی تخمدان مبتلا هستند مشاهده می‌شود، علاوه بر این نامنظمی قاعدگی به صورت قطع قاعدگی، طولانی شدن آن، قاعدگی شدید نیز از نشانه های تنبلی تخمدان یا اختلال در ترشح هورمون‌ها هستند.

این متخصص در ادامه در تشریح روش های درمان و پیشگیری از بیماری تنبلی تخمدان و کاهش میزان ترشحات بدن  همان گونه که پیش از این درشکرگزاری نیز به تاثیر قرص های ضد بارداری بر درمان آکنه اشاره کرده بودیم پرداخت و  و اذعان کرد:
برای معالجه این اختلالات معمولا قرص‌های هورمونی مانند قرص‌های ضد بارداری تجویز می‌شود، البته این قرص‌ها به صورت آنتی بیوتیک عمل نمی‌کنند بلکه تنها منجر به برگشت تعادل در هورمون‌های بدن انسان می‌شوند.
اما نباید فراموش کنیم که استفاده از قرص ضد بارداری تنها روش درمان تنبلی تخمدان و آکنه نیست چرا که عموما باکتری‌های روی پوست این بیماران میزان فعالیت بالاتری دارد  به همیل علت علاوه بر تجویز داروهای موضعی از داروهای سیستماتیک نیز توصیه می‌شوند.

ممکن است نام کپسول رو آکوتان را برای درمان آکنه بسیار قوی شنیده و تمایل به مصرف آن داشته باشید اما توصیه می کنیم از استعمال آن خودداری کنید چرا که این دارو عوارض قابل توجهی برای بدن انسان دارد و به همین علت است که امروزه توسط پزشکان تجویز نمی شود.
دکتر مهشاد معصومی در پایان به عوارض این دارو پرداخت و یادآور شد: با توجه به اثر آن بر بارداری توصیه می‌شود این دارو برای درمان آکنه تجویز نشده و افرادی که آن را مصرف کرده‌اند پس از قطع آن به مدت 1 سال از بارداری دوری کنند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*