وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چرا جوانان به مواد مخدر روی می آورند؟

1

 

جامعه ای که در آن زندگی می کنیم از افراد تشکیل شده است. افرادی که چون سلول های تشکیل دهنده بدن انسان نقش ایفا می کنند بی شک سلامت جسمی ،روانی و رفتاری این افراد تضمین کننده سلامت جامعه است.لیکن متاسفانه آفاتی در این واحدهای تشکیل دهنده به وجود آمده است. یکی از این آفات اعتیاد است.آفتی که از آغاز باید مانع نفوذش شد و وقتی که نفوذ کرد باید با آن مقابله کرد.
در مقاله قبل بررسي مفهوم و تاریخچه اعتیاد، مراحل و علائم آن پرداختیم. در این مقاله به بررسی انواع اعتیاد،اینکه چرا جوانان به مواد مخدر روی می آورند؟ و شناخت شخصیت و طرز رفتار معتادین می پردازیم:

اعتیاد چیست؟

اعتیاد به معنای عادت کردن، خو گرفتن، خود را وقف عادتی نکوهیده کردن می باشد. ابتلای اسارت آمیز به مواد مخدرکه از نظر جسمی یا اجتماعی زیان آور شمرده می شود اعتیاد نام دارد.

انواع اعتیاد:

اعتیاد مجاز: اعتیاد در مصرف داروی مجاز نظیر خواب آور و آرام بخش ها که با دستور پزشک مصرف می گردد.
اعتیاد غیر مجاز: عبارت است از وابستگی افراد به مصرف همیشگی مواد و بهره گیری از عواملی که از نظر قوانین کش=وری یا بین المللی و یا شرع، غیر مجاز شناخته می شوند. ناپسند بودن از دیدگاه پزشکی، بهداشتی، روانی، اجتماعی،اقتصادی و سیاسی.

چرا جوانان به مواد مخدر روی می آورند؟

فرار از واقعیت ها: افراد جوان در اجتماعات بی بند و بار احساس ترس، وسواس، تشویش و بی کفایتی می نمایند. آنها معتقدند که مردم دنیا به آنها توجهی ندارند و مواد مخدر آماده است، که در آن حالت روانی آنها را از اجتماع دور سازد.

جستجو برای یک هیجان ارزان: جوانان امروز کنجکاو هستند و دنبال نشئه شدن می باشند و می خواهند یک هیجان ارزان قیمت را تجربه کنند و همین تجربه استفاده از مصرف مواد مخدر، زندگی آنان را تباه و نابود می سازد.

عدم اطلاع از خطرات مواد مخدر: جوان ها نمی دانند در چه راه پر خطری پا گذاشته اند. موقعی که آنها به حقیقت  تصمیم ً و خطرات زندگی برانداز مواد مخدر پی می برند. اکثرا به ترک مواد مخدر می گیرند.

عدم مسئولیت های اجتماعی در جوانی: بیشتر جوانان امروزه تأمین می باشند و احتیاجی به پول در آوردن ندارند احساس می کنند که هر وقت احتیاج به پول داشته باشند، توسط خانواده هایشان در اختیار آنها قرار خواهد گرفت. و در عین حال آنها را از یکسری ناملایمات و نا رسایی ها دور نگه داشته اند، و به آنها اجازه نمی دهند که بزرگ و بالغ شوند. به همین دلیل خیلی از جوانها با اولین مشکل بزرگی که در زندگیشان به وجود می آید به طرف مواد مخدرکشیده می شوند، چون راه مبارزه در زندگی به آنها آموخته شده است.

آزادی بیش از حد جوانان: در اجتماعات بی بند و بار پدر و مادر فرزندان خود را برای کاوش در تفریحات و لذایذ خود بدون هیچ گونه راهنمایی آزاد گذاشته اند. ارزش های معنوی رو به زوال است و پدرها از قوانین و روشهای سنتی خود در مورد انضباط فرزندان چشم پوشی میکنند. مجموع عوامل فوق باعث گرایش جوانان به مواد مخدر می گردد.

شناخت شخصیت و طرز رفتار معتادین:

معتادین از گروه های مختلف اجتماعی و اقتصادی هستند چون هم افراد مرفه معتادند و هم افراد فقیر معتاد می شوند هم افراد بیکار، هم آنهایی که پایگاه اجتماعی خوبی ندارند معتاد می شوند هم آنهایی که موقعیت اجتماعی جالبی دارند، بنابراین در این گونه مواقع افراد از هر طبقه اجتماعی و اقتصادی ممکن است معتاد شوند، حتی میمون در آزمایشگاه معتاد می شود. افراد معتاد یعنی کسانی که با  گرفتار شده اند اغلب به ارتکاب ًاین بیماری اجتماعی قبلا جرم می پردازند چون برای تامین مواد مورد نیاز خود به پول احتیاج دارند و این پول را باید اغلب از راه نامشروع تأمین کنند و به همین علت به ارتکاب جرم می پردازند. افراد معتاد به مقررات و قوانین اجتماعی بی توجهند و اغلب قانون شکنند، در مناطق جرم خیز و پر جمعیت و کثیف شهر زندگی می کنند محیط زندگیشان بیشتر غیر اخلاقی است. به هیچ کس و هیچ چیز وفا دار نیستند و تنها سعی آنها به دست آوردن مواد مورد نیازشان از هر طریق و با هر مشکلی که امکان پذیر می باشد است. بیشتر لذت طلب وخشن هستند حتی بعد از مصرف از هر کار و هر چیزی لذت می برند ولی در عین حال زودرنج وخشن هستند و از اطرافیان توقع زیادی دارند از لحاظ عاطفی در برابر هیچ کس و هیچ چیز احساس مسئولیت نمی کنند و همیشه همه ی مردم به ویژه اطرافیان خود را مسئول رفتار خویش می دانند همواره یک نوع مکانیسم دفاعی در برابر دیگران دارند و همیشه در حال اعتراض هستند.

مواد مخدر صنعتی
مواد مخدر صنعتی
انواع مواد مخدر و اثرات جسمی  و روانی آنها

اعتیاد یک نابسامانی اجتماعی است که آن را «بلای هستی سوز» نیز نامیده اند. زیرا ویرانگری حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی
می شود و سلامت جامعه رابه خطر می اندازد هر ساله این بلای خانمان سوز قربانیان بیشماری را به آغوش سرد خاک می نشاند. یکی از مهمترین گام هایی که آموزش و پرورش در پیشگیری از اعتیاد می تواند داشته باشد کمک به شناخت مواد مخدر است. برای مثال خانم مارگارت وودز در کالجی در ایرلند یک طرح پژوهشی انجام دادند. در این طرح آن ها همراه با برنامه ی آموزش (درسی) درس های شناخت مواد مخدر و تأثیرات آن ها بر زندگی فردی و اجتماعی و چگونگی خلاص شدن از شر آن ها را به دانش آموزان آموختند. ایشان در پایان پژوهش به این نتیجه رسیدند که آموزش های فوق تأثیر زیادی بر کاهش مصرف مواد مخدر داشته است. در این مقاله به بررسی انواع مواد مخدر می پردازیم تا با شناخت آنها و تاثیراتشان توانیم در آگاه سازی فرزندان این مرز و بوم موثر باشیم:

هر ماده ای که استفاده مکرر آن اعتیاد، وابستگی بیاورد و عدم استعمال به موقع آن موجب بروز آثار محرومیت شود را ماده مخدر می گویند مانند: کوکائین، تریاک، شیره تریاک، هروئین، حشیش، بنگ، چرس، شاهدانه و…

تریاک:

که از گل خشخاش تهیه می شود. در آب و هوای مختلف کشت می شود مانند آسیای جنوب شرقی و مثلث طلایی ایران و افغانستان و… تریاک یکی از قدیمی ترین مواد مخدری است. این ماده یا با وافور به طرز خاص کشیده می شود یا به صورت خوراکی مصرف می شود. کشیده و سوخته آن نیز مورد مصرف قرار می گیرد. امروز در همه کشورها به جز کشورهایی آسیایی و آفریقایی مورد استفاده قرار می گیرد. شیره تریاک که نوع اصل آن از جوشاندن سوخته تریاک به دست می آید و طریقه استفاده آن مشابه تریاک بوده. اما خیلی قوی تر از تریاک است و ۲ تا ۳ برابر تریاک ایجاد نئشگی می کند چون در معده سریع حل می شود و بیشتر به صورت خوراکی مصرف می شود.

مرفین:

که از تریاک گرفته می شود وبه دو صورت مایع وپودر مصرف می‌گردد و در سال ۱۸۰۵ تهیه شده است .
این ماده به علت اثر مخدری که دارد به نام یکی از خدایان یونان باستان “مرفینوس “که رب النوع خواب است نامگذاری شده است .مرفین بعد از استعمال در فاصله ی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه اثرات تخدیری خود را به سیستم عصبی به جای می گذارد.
مرفین که برای اولین بار در سال ۱۸۰۵ در پزشکی برای رهایی از درد و عملیات جراحی و دردهای بعد از عمل مورد استفاده قرار گرفت به تدریج به خارج از بیمارستان انتقال یافت ودر سال ۱۸۹۷ برای اولین بار به صورت گرد سفید رنگ مورد مصرف قرار گرفت و چون لذات روحی و شادمانی زائد الوصفی دارد افراد زیادی به آن گرایش پیدا کردند و مورد استفاده ی روز افزون قرار گرفت.

هروئین:

هروئین از مشتقات تریاک و مرفین وترکیبات شیمیایی ساخته می‌شود و اثرش ۳ تا ۵ برابر مرفین واز هر کیلو مرفین تقریبا ۹۰۰ گرم هروئین به دست می آید و به سه صورت است:

1. تزریق در رگ که معمولا به دست ها تزریق می شود ودر نهایت به کیسه ی خونی در رگ های ناحیه ی کشاله ران منتهی می شود.
2. دودی که بر روی زر ورق دود می شود.
3. دماغی که توسط بینی بالا کشیده می شود.

کوکائین:

کوکائین از گیاه مصنوعی گرفته می شود و اغلب در بیهوشی موضعی مصرف پزشکی دارد. اثرات جسمی  آن کم است. در حالی که از نظر روانی اثرش از هروئین بیشتر است
اما کسانی که به این ماده ی مخدر معتاد می شوند،معمولا سادیسم جنسی پیدا می کنند به همین دلیل خطرناکند.

ال.اس.دي (L.S.D):

ال.اس.دی که از انواع جدید مواد مخدر است در سال ۱۹۳۸ به دست یک محقق سوئیسی کشف و پس ازآن تبلیغ تجاری توجه جوانان را جلب نمود و مورد استفاده قرار گرفت. ال.اس.دی اعتیاد جسمانی ندارد ولی اثرات مغزی و روانی زیادی دارد به همین دلیل خیلی زیان بخش است و اعتیاد روانی می آورد و پس از استعمال اختلالاتی در حواس به وجود می آورد. فرد معتاد به نور حساسیت شدید دارد، رنگ ها را متفاوت می بیند، طعم و بوی به خصوصی را احساس و جسم خود را در حال تجزیه شدن می پندارد. بی اراده خنده یا گریه می کند و از حقایق تصورات واهی دارد.

آمفتامین ها:

که محرکند و اعتیادآور اغلب به وسیله پزشکان برای بیماران تجویز می گردد وچون سیستم مرکزعصبی را
تحریک می کند بیشتربه وسیله ی رانندگان بیابانی،کارگران شب کار و دانشجویان مصرف می شود. بدن در برابر مصرف آنها مقاوم می شود به همین دلیل معتاد ناگزیر می شود که بیشتر مصرف کند.

ماری جوانا و حشیش (بنگ):

هر دو از گیاه خودرو شاهدانه گرفته می شوند و اعتیاد جسمانی ندارند ولی اعتیاد روانی میآورند و به همین جهت مضرند و اثرات مغزی ناگواری دارند، اغلب بصورت سیگار مصرف می شوند. حالات ناشی از مصرف آنها عبارتند از خواب آرامش بخش، تشدید احساس، خنده های بی مورد، طولانی و لذت بخش بودن زمان و مکان، معمولا وقتی تاثیر دارو تمام می شود به معتاد حالت بدی دست می دهد و امکان ارتکاب جرم زیاد می شود و یا حداقل او را به مصرف مخدر قوی تر مانند هروئین وادار می کند بهمین دلیل باید گفت اینها هم اعتیاد آورند.

والیوم و لیبریوم:

اگر به مقدار زیاد وبه مدت طولانی مصرف شوند اعتیاد اورند و متاسفانه امروزه منع قانونی ندارد به همین جهت در جوامع صنعتی از جمله ایران رایج است.

متادون:

داروی مخدر دیگری است که در جنگ دوم جهانی در آلمان رواج یافت و مدت ها معتادین به هروئین نیز متادون مصرف می کردند. مهمترین ضرر متادون این است که معتادین با گذشت زمان مصرف آن را زیاد می کنند تا بتوانند تعادل خود را حفظ کنند. به همین دلیل وابستگی جسمی و روانی دارد و افراد حرفه ای روزی سه بار مصرف می کنند.

نعناع:

که سالیان طولانی است عده ای از قبایل: تاجیک، تاتار،ترکمن ها و ازبک ها به یک نوع نعناع اعتیاد دارند که به طور خاصی تهیه و مصرف می کنند.

ایبوقا:

در کشور گابن (آفریقا) می روید ریشه اش دارای مواد مخدر قوی و توهم زا است. عضلات را قوی می کند در مراسم مذهبی به تشریفات خاص به شکارچیان و جنگجویان خورانده می شود. جادوگران نیز در موارد خاص آن را مصرف می نمایند حرکات آنان پس از مصرف غیر عادی و برای هر بیننده حیرت آور است. در مقاله بعدی به درمان اعتیاد به مواد مخدر خواهیم پرداخت.

 

You might also like
1 Comment
  1. درسا says

    ممنون عالی بود

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*