وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چرا خمیازه مسری است؟

0

 

» در پیچ و خم خميــازه «

آیا شما هم با دیدن فردی که خمیازه  می کشد یا حتی دیدن عکس خمیازه کشیدن یا شنیدن صدای آن، خمیازه تان می گیرد؟
تاکنون تحقیقات زیادی درباره علت اصلی مسری بودن خمیازه انجام شده است و محققان تا به امروز، عنوان می کردند که این مسری بودن، رابطه مستقیمی با تلقین فردی دارد.
این در حالی است که مطالعات جدید نشان می دهند که مسری بودن خمیازه، ربط چندانی به تلقین ندارد و درواقع، نوعی طول موج احساسی در بروز آن نقش دارد. خمیازه  کشیدن هایی که در اثر دیدن یا شنیدن خمیازه کشیدن دیگران اتفاق می افتند، ربطی به خستگی یا خواب آلودگی ندارند و ناخودآگاه هم بروز نمی کنند.

نتیجه یک تحقیق جدید آمریکایی نشان می دهد که مسری بودن خمیازه با افزایش سن، کاهش می یابد؛ بنابراین، فرضیه تلقینی بودن آن، تاحدی منتفی است. از طرف دیگر، افراد سالمند، کمتر از سایر افراد خمیازه می کشند یا کمتر با دیدن خمیازه کشیدن دیگران، خمیازه شان می گیرد.
با این حساب، فرضیه خستگی و خواب آلودگی برای مسری بودن خمیازه هم تا اندازه ای منتفی می شود. پژوهشگران دانشگاه داک با نشان دادن یک ویدئوی ۳ دقیقه ای از خمیازه کشیدن به ۳۲۸ نفر، متوجه شدند که افراد جوان، بیشتر از سالمندان تحت تاثیر این فیلم و خمیازه کشیدن قرار گرفتند.

این پژوهشگران اعلام کردند که نمی توانند به روشنی بگویند نقش تلقین یا امواج احساسی در مسری بودن خمیازه چقدر است و برای پی بردن به این مساله، نیاز به تحقیق و مطالعه بیشتری دارند. با این حال، آنها توانستند ثابت کنند که مسری بودن خمیازه برای افراد مبتلا به اوتیسم و اسکیزوفرنی، معنای چندانی ندارد و آنها مانند دیگران، تحت تاثیر خمیازه کشیدن طرف مقابل خود قرار نمی گیرند.

مجله پزشکی مدپلاس
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*