وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چرا چاقی در دختران باعث کوتاهی قد می شود ؟

0

در دختران نوجوان همراه با چاقی٬ اختلالاتی در قاعدگی و سندرم پلی کیستیک تخم دان به وجود می آید٬ این مسئله باعث زودتر از موعد بالغ شدن دختر ها می شود و رشد کودک را با مشکل روبرو کرده و نهایتا سبب کوتاهی قد این افراد می شود.
آیا راهی برای غلبه بر این مشکل وجود دارد ؟
در این مقاله به بررسی های علل کوتاهی قد و چاقی در دختران می پردازیم٬ با ما همراه باشید .

کودک تپل٬ لزوما سالم تر نیست

ما در این باره به شما توضیح می دهیم .
اگر بدانید که با رفتار ها و تغذیه نا مناسب تان در آینده برای کودکتان چه مشکلاتی را به ارمغان می آورید٬ هرگز برای چاق تر شدن او تلاش نمی کنید.
با توجه به پیشرفت هایی که در زندگی امروزه به وجود آمده تحرک مردم بسیار کم شده است.
اگر به دقت به زندگی روزمره نگاه کنیم می بینیم که صبح مقابل درب خانه سوار ماشین می شویم ٬ برای بالا رفتن یا پایین آمدن از پله سوار آسانسور می شویم و در محل کار پشت میز می نشینیم که معمولا یک کامپیوتر روی آن میز وجود دارد که کارهایمان را با آن انجام میدهیم و شب دوباره همان مسیر را بر می گردیم.
در خانه هم پای تلویزیون می نشینیم و برای کار هایمان از کنترل استفاده می کنیم .
این بی تحرکی باعث شده که کم کم وزن افراد جامعه بالا برود و اضافه وزن در کل جامعه زیاد شود .

آنهایی که تحرک ندارند

ما جامعه جوانی داریم و مسئاله چاقی در کودکان و نوجوانان ما خیلی دیده می شود.
از طریفی با توجه به تغییر عادات غذایی که به خاطر همین پیشرفت ها به وجود آمده٬ کالری زیادی به بدن ما می رساند زیرا بیشتر غذاهایی که این گروه سنی میخورند چرب و پر از نشاسته هستند٬ مخصوصا فست فود ها و تنقلاتی مثل چیپس و پفک.
این خوراکی ها کالری زیادی به بدن می رسانند٬ اما این بی تحرکی نیازی به آن همه کالری و انرژی در بدن ندارد در نتیجه توازن به هم می خورد و انرژی که دریافت شده به صورت چربی ذخیره می شود و در نهایت منجر به چاقی و اضافه وزن می شود و باعث می شود مشکلاتی مثل فشار خون از سن پایین شروع و در طولانی مدت عوارض آن گریبان گیر فرد شود.

بچه ها هم دیابت می گیرند

چاقی بیش از اندازه موجب انباشته شدن چربی در اعضای بدن به ویژه در عروق که سبب کاهش گردش خون در بافت های مهم و حیاتی مثل قلب٬ مغز و کلیه می شود و همه این اعضا را با نارسایی مواجه می کند.
متاسفانه دیابت نوع ۲ که در سال های گذشته تنها در میان افراد چاق بالای ۴۰ سال دیده می شود اخیرا در میان کودکان چاق روبه گسترش که اگر این افراد پاسخ مناسبی نسبت به این مسئاله نداشته باشند دچار عوارض مزمن دیابت می شوند که میتواند روی کلیه٬ چشم٬ قلب و عروق شان هم تاثیر بگذارد .

چاقی پوکی می آورد

پوکی استخوان هم از دیگر بیماری هایی است که کودکان چاق مستعد ابتلا به آن هستند٬ از آنجایی چاقی دوران کودکی٬ فرایند رشد استخوان ها را دچار اشکال میکند احتمال خطر ابتلا به پوکی استخوان را نیز افزایش می دهد.

دخترانی که قد کوتاه می شوند

دختران چاق زودتر به بلوغ می رسند و این پدیده یکی از علل کوتاهی قد در دختران است.
در دختران نوجوان همراه با چاقی٬ اختلالاتی در قاعدگی و سندرم پلی کیستیک تخم دان به وجود می آید٬ این مسئله باعث زودتر از موعد بالغ شدن دختر ها می شود و رشد کودک را با مشکل روبرو کرده و نهایتا سبب کوتاهی قد این افراد می شود.
در بسیاری از این موارد هم این اختلالات باعث به وجود آمدن موهای زاید در بدن دختران نوجوان می شود.
امروزه این مسئاله تبدیل به یک بیماری شده که گریبان خانم های جوان جامعه ما را گرفته است .
اختلالاتی که در قاعدگی به وجود می آیند و کیست هایی که گفته می شود باروری بسیاری از خانم های چاق را با مشکل مواجه می کمند و در مواردی هم خانم چاق باید قید بچه دار شدن را برای همیشه بزند .

مشکلات خاص مردان چاق

چاقی در مردان معمولا روی غدد تاثیر نمی گذارد ولی ممکن است این چاقی روی قفسه سینه فشار آورد و فرد چاق دچار اختلالات تنفسی و نهایت موجب کاهش عملکرد جنسی شود.
گاهی نیز افزایش بافت چربی در مردان ممکن است باعث تبدیل هورمون مردانه به هورمون های زنانه شود که به دنبال آن سینه مردان بزرگ تر می شود و حالتی زنانه به خود می گیرد.
این بزرگی سینه گاهی به شکل تورم و گاهی یک بافت چربی است.
کم کاری تیروئید نیز ممکن است سبب چاقی شود ولی این بیماری به راحتی قابل درمان است .
در سال های اخیر چاقی ناشی از کم کاری تیروئید بسیار کم گزارش شده است .

منبع: اختصاصی - دانشنامه پزشکی
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*