وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چرا کودکان نباید بلافاصله قبل از خواب از وسایل دیجیتالی استفاده کنند؟

0

اصرار بچه ها ممکن است شما را وسوسه کند اجازه دهید تا دیروقت با گوشی بازی کنند یا پای تلویزیون به خواب بروند و شما هم ساعتی از آرامش را تجربه کنید , اما بر اساس تحقیقات دانشگاه  Penn State College استفاده از وسایل دیجیتالی قبل از خواب باعث مشکلات خواب و ناهنجاریهای تغذیه ای در کودکان میشود .

محققان بعد از بررسی ارتباط تکنولوژی و کیفیت خواب در کودکان دریافتند که استفاده از تکنولوژی قبل از خواب باعث کمبود خواب , اختلال خواب , سختی بیشتر در هنگام بیدار شدن (خستگی برطرف نشده پس از خواب) میشود .

در کودکانی که قبل از خواب تلویزیون تماشا میکنند یا از گوشی استفاده میکنند (استفاده طولانی) علاوه بر موارد بالا شاخص BMI بالاتر هم مشاهده شده . منظور از شاخص BMI میزان چربی نسبت به وزن و قد میباشد .

کاتلین فولر دانشجوی پزشکی دخیل در تحقیق میگوید : نتایج تحقیق که در ژورنال Global Pediatric Health  چاپ شده یک چرخه معیوب و مضر از استفاده تکنولوژی قبل از خواب که منجر به خواب با کیفیت بد شده و عامل افزایش چاقی میگردد را نشان میدهد .

خستگی صبح که ناشی از کیفیت پایین خواب شب قبل بوده باعث میشود فرد در طول روز سطح پایین تری از انرژی را تجربه کند و برای جبران این انرژی گاهی به پرخوری و بدخوری روی بیاورد . البته خواب با کیفیت پایین به تنهایی و بدون پرخوری هم میتواند یکی از عوامل افزایش چربی و استرس باشد .

در تحقیقات گذشته رابطه بین استفاده از تکنولوژی و خواب کمتر , تمرکز پایین تر و افزایش شاخص BMI در بزرگسالان ثابت شده بود .

این محقق (فولر) میگوید به دلیل حیاتی بودن خواب برای رشد مغزی کودکان به این تحقیق علاقه مند شده و تصمیم گرفته ارتباط بین استفاده از گوشی و تلویزیون بلافاصله قبل از خواب را با کیفیت خواب و سایر جنبه های سلامت کودکان بررسی کند .

شرایط تحقیق

محققان از 234 کودک با سن بین 8 تا 17 سال در رابطه با کیفیت خواب و عادات استفاده از گوشی و تلویزیون و همچنین کیفیت تغذیه آنها تحقیق کردند , همچنین محققان در این تحقیق مشخصا استفاده از تکنولوژی را به استفاده از گوشی همراه , کامپیوتر ,تماشای تلویزیون و بازی های ویدئویی تقسیم کردند .

اختلال خواب و چاقی با استفاده از گوشی و لپتاپ در کودکان
اختلال خواب و چاقی با استفاده از گوشی و لپتاپ در کودکان

نتایج تحقیق

کودکانی که بلافاصله قبل از خواب تلویزیون تماشا کرده بودند و یا بازی ویدئویی انجام داده بودند به طور میانگین دارای 30 دقیقه خواب کمتر از کودکان معمولی بودند .

کودکانی که از کامپیوتر یا گوشی همراه بلافاصله قبل از خواب استفاده کردند به طور میانگین دارای یک ساعت خواب کمتر از کودکان معمولی بودند .

همچنین ارتباطی بین استفاده از هر چهار تکنولوژی و استفاده از گوشی همراه در نیمه شب دیده شد که به این معنیست به طور مثال تماشای تلویزیون بلافاصله قبل از خواب در برخی کودکان باعث شده فرد در طول شب بیدار شود و برای چک کردن یا پیام دادن به کسی از گوشی همراه استفاده کند .

در آخر

این نتایج , توصیه های آکادمی آمریکایی اطفال یا AAP  را تایید میکند . AAP  توصیه میکند پدر و مادر برای استفاده از تکنولوژی حد و مرز مشخص کنند مثل کنار گذاشتن گوشی در زمان صرف غذا و بیرون نگه داشتن گوشی همراه از اتاق خواب .

AAP به متخصصین کودکان هم توصیه میکند والدین را تشویق کنند که استفاده از تکنولوژی را متعادل نمایند زیرا این کار باعث افزایش کیفیت رشد کودک از نظر سلامت ذهنی و سلامت غذایی خواهد شد .

 

 

Caitlyn Fuller, Eric Lehman, Steven Hicks, Marsha B. Novick. Bedtime Use of Technology and Associated Sleep Problems in ChildrenGlobal Pediatric Health, 2017; 4: 2333794X1773697 DOI:
live.psu.edu
sciencedaily.com
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*