وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چطور با فرزندمان درباره بلوغ صحبت كنيم؟

0

 

دوره بلوغ با برخی تغييرات رفتاری در نوجوان همراه است. مثلا نوجوان ترجيح می دهد بيشتر وقتش را با دوستانش بگذراند، از خانواده اندكی فاصله می گيرد و تمايل به اجتماعی شدن دارد.

تمايلات جنسی و علاقه به نوعی برقراری ارتباط با جنس مخالف در او پيدا می شود. در اين دوره جنس مخالفش را می شناسد و می خواهد برای او جذابيت های خاصی داشته باشد.
علايق و نگرش های جديدی پيدا می كند. ممكن است به حوزه هايی مانند ادبيات، ورزش و موضوعاتی كه قبلا خيلی به آنها توجه نداشته علاقه پيدا كند.
به اخلاقيات توجه می كند، تفكرش انتزاعی می شود و به مفاهيمی كه در پس ظاهر موضوعات وجود دارد بيشتر فكر می كند.
به نظر می رسد در دوره بلوغ بايد تغييرات جسمی  و روانی به نحوی با هم هماهنگ باشند. ايجاد تغييرات جسمی بلوغ در كودكی كه هنوز از نظر فكری و شناختی برای دوره نوجوانی و بلوغ آمادگی پيدا نكرده ممكن استمشکلاتی برای او و خانواده‌اش ایجاد کند.

به عنوان مثال یک کودک ۷ ساله که هنوز به رشد شناختی و اجتماعی خاصی نرسيده، هنوز تفكرش حالت انتزاعی پيدا نكرده است، خيلی از استدلال هايش رشد كافی پيدا نكرده و از نظر فكری آمادگی بلوغ را ندارد اگر از نظر جسمی  تغييراتی در او رخ دهد اين عدم تطابق ممكن است مشكلاتی را به وجود بياورد.

از طرفی چون خانواده هنوز آمادگی پذيرش اين موضوع را ندارد، انتظار دارد بلوغ فرزندش چند سال ديگر اتفاق بيفتد و می داند فرزندش از نظر فكری و شناختی هنوز آمادگی اين تغييرات را ندارد و ممكن است دچار نگرانی شود.
در اين شرايط لازم است برای به تاخير انداختن تغييرات فيزيولوژيك از متخصصان غدد كمك گرفت. همچنين مادر اگر فكر می كند فرزندش از نظر شناختی در وضعيتی است كه آمادگی لازم را دارد بايد اطلاعاتی درباره بلوغ به فرزندش بدهد.
ارائه اين اطلاعات حتما بايد به صورتي باشد كه اول از فرزندش سوال كند و ببيند چقدر در اين زمينه اطلاعات دارد، بعد اگر اين اطلاعات صحيح است آن را تاييد و اگر غلط است اصلاح كند.
بهتر است اين اطلاعات از طريق پدر و مادر و توسط جنس موافق به فرزندان داده شود يعنی مادر با دختر و پدر با پسر در اين باره صحبت كند.

اگر پدر و مادر به دليل ترس، اضطراب، خجالت يا اين كه فكر می كند با صحبت كردن درباره اين مسايل حرمت بين او و فرزندش از بين می رود، اطلاعات لازم را به فرزندش ندهد ممكن است او از جاهای ديگر اطلاعات به دست بياورد.
در اينصورت احتمال دارد اطلاعات غلط يا خيلی زياد باشد و ايجاد نگرانی كند. بنابراين بهتر است والدين پيشقدم شوند و اطلاعات و توضيحاتی درباره جنس مخالف، رفتارهای جنسی و علايم بلوغ به فرزندشان بدهند.

بلوغ تغييرات گسترده‌ای در حوزه جسمی٬ روانی و رفتاری در بچه های ۱۰ تا ۱۸ ساله ايجاد می كند و ممكن است برای والدين پذيرش اين موضوع كه فرزندشان از يك مرحله وارد مرحله ديگر می شود سخت باشد.
والدين بايد بپذيرند كودك بزرگ می شود، رشد می كند، به مرحله ای می رسد كه از حالت كودكی بيرون می آيد. همچنين اگر والدين خودشان از دوران بلوغ تجربه بدی داشته باشند ممكن است هنگام بلوغ فرزندشان احساس خوبی نداشته باشند. درحاليكه بلوغ يك پديده كاملا طبيعی است كه بايد اتفاق بيفتد.

همچنین مقاله زیر می‌تواند اطلاعات جامع و کاملی درباره بلوغ فرزندتان در اختیار شما قرار دهد.

آنچه والدين بايد درباره بلوغ فرزندشان بدانند

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*