وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چند نکته تستوسترونی

0

 

» چند نکته تستوسترونی «

اگر آقایی دچار علائم کاهش تستوسترون باشد ابتدا باید سطح این هورمون در بدن از طریق آزمایش خون سنجیده شود.
اگر میزان آن بین۲۴۰ تا ۳۵۰ میلی گرم بر دسي لیتر باشد برای ۳ ماه، ماهی یک بار پزشک تزریق عضلانی تستوسترون انجام می دهد و اگر تغییر واضحی در وضعیت ظاهری بیمار رخ دهد و سطح سرمیک تستوسترون افزایش یابد مشخص است این فرد بیماری است که از درمان تستوسترون سود برده است.
در بیمارانی که سطح سرمیک تستوسترون آزاد آنها زیر ۲۴۰ است تشخیص قطعی است و نیاز به درمان طولانی مدت با تستوسترون دارند.

در ایران تنها آمپول تستوسترون موجود است اما در خارج از کشور کپسول تستوسترون نیز یافت می شود.

گاهی کاهش سطح تستوسترون در آقایان جوان تر رخ می دهد. علت این مشکل مشخص است و معمولا در بیماران مبتلا به نارسایی کلیه، بیمارانی که دیالیز می شوند، افراد الکلی یعنی کسانی که حد مشخصی از الکل را روزانه مصرف می کنند و مبتلایان به سیروز کبدی و هپاتیت بروز می کند.
در این افراد به دلیل بیمار بودن کبد، تستوسترون تولید نمی شود. در نتیجه بیماران دچار کاهش سطح این هورمون و افزایش سطح استروژن می شوند. این حالت در افرادی که داروهای نیروزا استفاده می کنند مثل ورزشکاران نیز به صورت تظاهرات بدنی زنانه و پستان های بزرگ دیده می شود.

در این افراد استروژن خون افزایش می یابد و سطح تستوسترون پایین می آید. این گروه همچنین دچار مشکلات نعوظی، کاهش میل جنسی و کاهش قدرت باروری می شوند.
مصرف برخی داروها مخصوصا داروهای مربوط به بیماری های روانی مانند دوقطبی نیز سطح سرمیک تستوسترون را پایین می آورد. در نهایت تومورهای مغزی مخصوصا گروهی که پرولاکتین ترشح می کنند باعث کاهش سطح تستوسترون می شوند.
آتروفی بیضه نیز به هر دلیلی که رخ دهد (ضربه، تومور یا عفونت) اگر هر دو بیضه را دچار مشکل کند باعث کاهش سطح تستوسترون و بروز آندروپوز مصنوعی در سنین پایین می شود.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*