وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

کاهش موارد بستری نارسای قلبی با کمک سندریتاید

0

 

يک شرکت بيوتکنولوژي متمرکز روي ابداع درمان‌هاي جديد براي بيماري‌هاي قلبي- عروقي (با نام کاپريکور)، اعلام کرده است که ثبت‌نام براي اولين مطالعه باليني فاز2، روي داروي سندريتايد (Cenderitide) در درمان مبتلايان به نارسايي قلبي را تکميل کرده است. سندريتايد براي درمان سرپايي بيماران پس از يک دوره بستري به دليل نارسايي قلبي شديد و نيز چند مورد مصرف ديگر، در دست توليد است. هم اکنون 14 بيمار در اين مطالعه شرکت داده شده‌اند. بيماران مذکور تا 8 روز متوالي دوز افزايش يابنده سندريتايد را از راه اينفيوژن زيرجلدي با کمک سيستم انتقال دارويي با نام امني پود (OmniPod) دريافت کرده‌اند. در مطالعه مذکور ايمني، تحمل‌پذيري و فارماکوکينتيک و پاسخ‌دهي فارماکوديناميک به دوزهاي مختلف و اکثرا بالاي سندريتايد (در مقايسه با دوزهاي رايج) بررسي شد.

ليندا ماربان، مديرعامل شرکت کاپريکور، مي‌گويد: «اين مطالعه باليني فاز2، گام موثري در راه تحقيق روي بيماران تحت درمان سرپايي نارسايي شديد قلبي است و درمان جديد در صورت تاييد، کمک شاياني به نياز درماني سالانه يک ميليون بيمار با نارسايي قلبي است که به اين دليل در بيمارستان‌ها بستري شده‌اند و نياز به بستري مجدد را در اين گروه بيماران کاهش مي‌دهد.»

هدف از مطالعه مذکور، بررسي قابليت استفاده از سندريتايد در مبتلايان به نارسايي قلبي پيشرفته است. درصورت تاييد، سندريتايد از طريق پمپ پوستي انتقال دارو، وارد بدن بيمار مي‌شود. پمپ «امني پود» اين امکان را براي بيماران فراهم مي‌سازد که بتوانند درمان مناسبي خارج از محيط بيمارستان دريافت کنند و در کل هزينه‌هاي درماني اين گروه از بيماران را به‌طور قابل‌توجهي کاهش مي‌دهد.

سندريتايد، يک گيرنده دوگانه ناتري اورتيک پپتيدي است و نتايج موفق به دست آمده از مطالعه با نام پاراديگم روي مبتلايان به نارسايي قلبي (PARADIGM-HF) نشان داده است که مکانيسم اثر مهارکننده نپروليزين گيرنده آنژيوتانسين، با پيشگيري از شکست آنزيم ،باعث بالا رفتن سطح پپتيدهاي ناتري اوريک درون‌زاد در مبتلايان به نارسايي مزمن قلبي مي‌شود. انتظار مي‌رود که نتايج کامل‌تر اين مطالعه در نيمه دوم 2015 ميلادي ارائه شود.

براساس آمارهاي اعلام شده از سوي انجمن قلب آمريکا، نارسايي قلبي شايع‌ترين علت بستري بيمارستاني در بزرگسالان بالاي 65 سال در آمريکاست و در کل مسبب سالانه بيش از يک ميليون بستري بيمارستاني است. در ميان بيماراني که در نتيجه ابتلا به اين بيماري تحت بستري قرار مي‌گيرند، 24درصد طي يک ماه بعدي و 50درصد طي 6 ماه بعدي مجددا نياز به بستري خواهند داشت. درحال حاضر سندريتايد مورد تاييد سازمان غذا و دارو نيست و فقط براي مقاصد تحقيقاتي و به‌طور محدود مصرف مي‌شود.

منبع: GLOBE NEWSWIRE
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*