وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

کریزوتینیب Crizotinib

0

کریزوتینیب چیست؟

کریزوتینیب (Crizotinib) با نام تجاری زالکوري (Xalkori) یک داروی ضد سرطان می‌باشد که از رشد و گسترش سلول های سرطانی در بدن جلوگیری می‌کند.
این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان ریه و سرطان ریه سلول غير كوچك (NSCLC) که به سایر نقاط بدن گسترش یافته استفاده می شود.
کریزوتینیب یک مهار کننده تیروزین کیناز است که از رشد و گسترش سلول های سرطانی جلوگیری می کند.

اطلاعات دارویی:

نام علمی: کریزوتینیب (Crizotinib)

نام‌های تجاری: زالکوري (Xalkori)

کلاس درمانی: عامل آنتی نئوپلاستیک

کلاس دارویی: تیروزین کیناز بازدارنده

ساختار شیمیایی:

[ در حال حاظر دسترس نمی‌باشد ]

نکات مهم قبل از مصرف دارو:

برای اینکه مطمئن شوید این دارو برای شما بی خطر است٬ در مورد تمامی سابقه ها و حساسیت های خاص به ویژه شرایط زیر٬ پزشکتان را در جریان قرار دهید.

بیماری کبد و کلیه.
یک اختلال ریتم قلب.
عدم تعادل الکترولیت (مانند سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون).
سابقه شخصی یا خانوادگی سندرم QT طولانی.
استفاده از هر گونه داروهای قلب یا فشار خون.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

رده بندی بارداری : گروه D

این دارو می‌تواند به جنین آسیب برساند و یا باعث نقائصی در هنگام تولد نوزاد شود٬ اگر شما از این دارو استفاده می کنید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید
هنوز معلوم نیست که این دارو میتواند به شیر مادر عبور کند و یا به کودک شما آسیب برساند٬ قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید .

عوارض جانبی جدی:

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

سردرد با درد قفسه سینه و سرگیجه شدید، غش، ضربان قلب سریع یا تپش قلب.
ضربان قلب بسیار آهسته.
درد ناگهانی قفسه سینه یا احساس ناراحتی، خس خس، سرفه خشک و یا سرفه با خلط، احساس تنگی نفس.
تب، لثه ها متورم، زخم های دردناک دهان، درد در هنگام بلع، علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا.
کبودی آسان یا خونریزی (خونریزی بینی، خونریزی لثه).
مشکلات کبدی – تهوع، درد بالای معده، خارش، احساس خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم).

عوارض جانبی شایع:

تهوع، استفراغ.
اسهال، یبوست.
تورم در دست و یا پا.
احساس خستگی.
مشکلات بینایی از جمله تاری دید، افزایش حساسیت چشم به نور.

تداخلات دارویی :

قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود در مورد تمام نسخه ها و داروهایی که استفاده می کنید ( حتی ویتامین ها، مواد معدنی، داروهای گیاهی و … ) مشورت نمایید٬ به ویژه داروهای زیر:

آمیودارون، آنتی آریتمیک (به عنوان مثال، دیزوپرامید، dofetilide، درونیدرونات، سوتالول)، آرسنیک، asenapine، آستمیزول، bepridil، کلروکین، سیزاپراید، سیتالوپرام، کلوزاپین، dolasetron، دومپریدون، دوکسپین، دروپریدول، آنتی بیوتیک های فلوروکینولون (به عنوان مثال، لووفلوکساسین)، هالوپریدول، ibutilide ، ماپروتیلین، متادون، نورتریپتیلین، اندانسترون، paliperidone، پنتامیدین، فنوتیازینها خاص (به عنوان مثال، کلرپرومازین، تیوریدازین)، مهار کننده های کویتاپین، ترفنادین، تترابنازین، toremifene، تیروزین کیناز (به عنوان مثال، dasatinib، lapatinib، nilotinib، مالآت)، vandetanib، یا زیپرازیدون.

ضد قارچ آزول (به عنوان مثال، ایتراکونازول، کتوکونازول، وریکونازول)، بتا بلاکرها (به عنوان مثال، پروپرانولول)، مسدود کننده های کانال کلسیم (به عنوان مثال، وراپامیل)، کلونیدین، دیگوکسین، آنتی بیوتیکهای ماکرولیدی (به عنوان مثال، کلاریترومایسین، اریترومایسین، troleandomycin)، mifepristone، نفازودون، مهار کننده های پروتئاز (به عنوان مثال، ریتوناویر)، و یا تلیترومایسین.

کاربامازپین، hydantoins (به عنوان مثال، فنی توئین)، فنوباربیتال، پریمیدون، rifamycins (به عنوان مثال، ریفامپین)، و یا مخمر سنت جان.

آلفنتانیل، سیکلوسپورین، مشتقات ارگوت (به عنوان مثال، ارگوتامین)، فنتانیل، پیموزاید، کویندین، sirolimus، یا تاکرولیموس.

اخطار:

این اطلاعات نباید توسط شما مورد استفاده قرار گیرد و شما مجاز به تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو یا هرگونه داروی دیگری نمی‌باشید.
تنها ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دانش و اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری در مورد تجویز این دارو دار می‌باشد و مشخص می‌کند که آیا این دارو برای شما مناسب می‌باشد یا خیر.
این اطلاعات تنها خلاصه ای از اطلاعات عمومی در مورد این دارو است٬ و هرگز اطلاعات کاملی را در مورد امکان استفاده، هشدارها، احتیاط، تداخلات دارویی، عوارض جانبی، و یا خطراتی که ممکن است برای شما اتفاق بیوفتند را در اختیار شما قرار نمی‌دهد .
این اطلاعات توصیه های پزشکی نیست و جایگزین اطلاعاتی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در اختیار شما قرار می‌دهد نمی‌باشد.
شما باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود٬ برای دریافت اطلاعات کامل در مورد خطرات و مزایای استفاده از این دارو صحبت نمایید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*