وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

انسولین هوشمند

0

 

دیابت یکی از بیماریهای سمج و مخرب قرن ماست که تا به حال درمان قطعی نداشته است و بهترین راه , پیشگیری است . ولی به هر حال تعداد بسیار زیادی از مردم سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند و تحقیقات برای درمان دیابت به طوری جدی در حال انجام است .

دیابت چیست؟

بیماری مزمنی است که دلیل آن ناتوانی پانکراس (لوزالمعده) در تولید انسولین کافی و یا ناتوانی بدن در مصرف انسولین تولید شده است.

این وضعیت باعث می شود که گلوکز زیادی در خون جمع شود.

ویژگی دیابت نوع یک تولید ناکافی انسولین است.

دلیل ابتلا به دیابت نوع دو ناتوانی بدن در مصرف انسولین تولید شده و معمولا نتیجه اضافه وزن و عدم تحرک جسمی است.

منبع: سازمان بهداشت جهانی

 

با وجود پیشرفت‌هایی که در درمان دیابت به وجود آمده، مثل پمپ انسولین و نیز تولید چهار نوع انسولین مختلف، هنوز مبتلایان به دیابت نوع اول باید خود میزان انسولینی را که هر روز لازم دارند تنظیم کنند.

این یعنی ممکن است فرد مبتلا به دیابت نوع اول (دیابتی که فرد نیاز به تزریق انسولین دارد) مجبور باشد تا ده بار در روز قند خون خود را اندازه بگیرد و انسولین مورد نیاز خود را محاسبه کند.

این مراقبت دائم از قند خون و انسولین کاری دشوار است؛ اشتباه محاسبه یا تغییر تغذیه یا فعالیت فرد یا عوامل دیگر ممکن است باعث افزایش یا کاهش بیش از حد قند خون شوند که عوارض خود را به دنبال می‌آورد.

 

متیو وبر یکی دیگر از پژوهشگران این تحقیق می گوید: “در حال حاضر هیچ انسولینی که خود را با میزان قند خون تنظیم کند و از نظر بالینی هم تایید شده باشد وجود ندارد.

انسولین هوشمند

برای حل این مشکل، محققان دانشگاه یوتا نوعی انسولین “هوشمند” تولید کرده‌اند به نام Ins-PBA-F که دوام زیادی در خون دارد و وقتی که قند خون بالا برود، فعال می شود.

آزمایش این انسولین هوشمند در موشهای دیابتی نشان داد که یک بار تزریق انسولین هوشمند به این موشها، حداقل چهارده ساعت دوام دارد و در این مدت انسولین هوشمند بارها بطور خودکار برای پایین آوردن قند خون فعال می‌شود.

علاوه بر این انسولین هوشمند در مقایسه با انسولین طولانی‌اثر، سریعتر و بهتر قند خون را پایین می آورد. در واقع تزریق انسولین هوشمند به موشها نشان داد که سرعت و نحوه عمل آن در پایین آوردن بدون خطر قند خون، تفاوتی با موشهای سالم ندارد.

تا به حال برای تولید انسولین های “هوشمند”، از نوعی ژل یا پوشش پروتئینی استفاده می‌شده تا مولکول انسولین را در بر بگیرد و مانع از تاثیر آن در زمانی شود که قند خون پایین است.

این پوشش خود مشکلاتی ایجاد می کرد و باعث واکنش ناخواسته سیستم ایمنی بدن به آن می شد.

آینده انسولین هوشمند

اما Ins-PBA-F در واقع با ایجاد تغییر شیمیایی در انسولین طبیعی تولید شده است. از این نظر محققان فکر می‌کنند مصرف طولانی مدت این انسولین بی خطر باشد چون از انسولین طبیعی مشتق شده است.

دکتر چو می گوید: “Ins-PBA-F کاملا شایسته نام هوشمند است چون خودش به گلوکز واکنش نشان می دهد. این اولین دارو در این رده است.”

“به نظر می رسد انسولین ما بهتر از هر چیز دیگری که در حال حاصر برای درمان دیابت وجود دارد کارآمدی دارد.”

مرحله اول آزمایش این انسولین هوشمند روی انسان، در دو تا پنج سال آینده می تواند آغاز شود.

 

منبع : بی بی سی با دخل و تصرف

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*