وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

کفش پاشنه بلند چه عوارضی دارد؟

1

 

تاثیر نامطلوب بر طرز ایستادن: کفش پاشنه بلند، بخش مرکزی بدن را به سمت جلو خم می کند و هم ترازی ستون فقرات و باسن را از بین می برد.

وارد آوردن فشار: پوشیدن کفش پاشنه بلند ممکن است قد را بلندتر نشان دهد اما هر چه ارتفاع پاشنه بیشتر می شود، فشار وارد شده به پاها نیز افزایش می یابد.

تومور عصبی مورتون: بلندی پاشنه و باریک بودن پنجه کفش، بافت ضخیمی را اطراف عصب انگشت سوم و چهارم به وجود می آورد که می تواند به درد و بی حسی در انگشت ها منجر شود.

انحراف شست پا: کفش های سفت و تنگ موجب رشد زائده استخوانی دردناک در مفصل انگشت شست می شوند به گونه ای که انگشت شست را به سمت انگشت های دیگر پا منحرف می کنند.

انگشت چکشی: باریک بودن پنجه کفش، انگشت های کوچک تر را در قسمت مفصل میانی به حالت خمیده در می آورد در نتیجه ماهیچه انگشت دوم، سوم و چهارم قادر نخواهند بود در وضعیت صاف قرار گیرند و حتی در بیرون از کفش نیز این حالت اصلاح نمی شود.

زانو: راه رفتن با کفش پاشنه بلند فشار زیادی را به قسمت داخلی مفصل زانو وارد می کند که موجب می شود زنان در این ناحیه به عارضه آرتروز مبتلا شوند. نتایج به دست آمده در یک مطالعه حاکی از آن است زمانی که زنان از کفش هایی با پاشنه بلند و نامناسب استفاده می کنند، فشار وارد شده به مفصل زانوی آنها حدود ۳۶ درصد افزایش پیدا می کند.

ماهیچه پشت پا: این ماهیچه مطابق با زاویه پاشنه بلند کفش منقبض می شوند به همین دلیل ممکن است ماهیچه پشت پا کوتاه و سفت شود.

تاندون آشیل: زمانی که قسمت جلویی و پنجه پا به دلیل پاشنه بلند کفش به سمت پایین قرار می گیرد، تاندون آشیل سفت می شود. هر چه پاشنه بلندتر باشد، تاندون کوتاه تر می شود و به درد در ناحیه پاشنه پا منجر می شود.

ایجاد زائده پشت پا: کفش های پاشنه بلندی که دارای بند سفت است یا قسمت پشت آنها سخت و انعطاف ناپذیر است، موجب دردناک شدن پاشنه پا می شوند و بزرگ شدن استخوان پشت پا را به دنبال دارند که دفورمیتی هاگلوند (Haglund’s deformity) شناخته می شود.

آسیب دیدگی قوزک پا: کفش پاشنه بلند موجب برهم خوردن تعادل می شود به همین دلیل احتمال به خطر افتادن در افرادی که از این کفش ها استفاده می کنند بیشتر است و می تواند شکستگی یا پیچ خوردگی قوزک پا را به دنبال داشته باشد.

عارضه متاتارسالژیا (Metatarsalgia): پوشیدن کفش هایی با پاشنه بلند موجب می شود، وزن بدن به طور نامناسبی روی بخش های مختلف بدن توزیع شود. همچنین استفاده طولانی مدت از این کفش ها موجب بروز درد در قسمت توپی پا می شود.

دفورمیتی هاگلوند از عوارض کفش پاشنه بلند
دفورمیتی هاگلوند از عوارض کفش پاشنه بلند
You might also like
1 Comment
  1. جهانگیر صدیقی says

    باسلام وخسته نباشیدهمه مطالب تان مفید هستند

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*