وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

کمک به کودکان بیش فعال برای درس خواندن

0

 

» حواست با منه بچه ؟! «

اختلال بیش فعالی و کمبود توجه مشکلاتی را در خصوص درک مفهوم گذشت زمان و منظم و مرتب بودن ایجاد می کند. اگر فرزندتان مبتلا به این بیماری است پس احتمالا دست خودش نیست که ساعت ها وقتش را صرف انجام تکالیفش کرده و عاقبت هم نمی تواند آنها را تمام کند.
به عنوان پدر و مادر شما می توانید به او کمک کنید تا بهتر از عهده انجام تکالیفش برآید. با آموزش نظم و ترتیب به کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه، در واقع مهارتی را یادش می دهید که به اندازه یک عمر ارزش دارد.

مطلب مفید در همین رابطه :  برقراری ارتباط با کودک ADHD

» مکان مشخصی برای انجام تکالیف درسی داشته باشید

کودکانی که مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه هستند باید برای انجام تکالیف خود یک روال مشخص و قابل پیش بینی داشته باشند. یک مکان مشخص را به عنوان محل نوشتن مشق برای کودک در نظر بگیرید و مراقب باشید که این مکان از محل نشست سایر اعضای خانواده، اتاق خواهر یا برادر، در ورودی منزل، تلویزیون و هر چیز دیگری که ممکن است حواس فرزندتان را پرت کند، به اندازه کافی فاصله داشته باشد. یادتان باشد که مداد، کاغذ و هر وسیله دیگری را که بچه ها موقع انجام تکالیف درسی به آن احتیاج دارند، در آن محل قرار دهید.

» برنامه زمانی مشخص داشته باشید

کودک مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه به یک تقویم بزرگ یا وسیله شاخص دیگری احتیاج دارد که همیشه جلوی چشمش باشد و بتواند گذشت زمان و وقت را به او یادآوری کند. یک تقویم دیواری بزرگ برای فرزندتان بخرید و آن را درست در جایی قرار دهید که بتواند به راحتی آن را ببیند. دیوار آشپزخانه یا نزدیک میز کار کودک، محل خوبی برای نصب این تقویم است. برای اینکه زمان امتحانات و تحویل پروژه ها را به فرزندتان یادآوری کنید از کاغذ یا ماژیک رنگی استفاده کنید.

» از معلم ها کمک بگیرید

برای درست کردن یک برنامه درسی مشخص برای کودکی که مبتلا بها ختلال بیش فعالی و کمبود توجه است از معلم ها و مسوولان مدرسه کمک بگیرید. در حالت ایده آل بهتر است این کار را قبل از شروع سال تحصیلی انجام دهید، اما بعد از این زمان هم دیر نیست. از معلم فرزندتان بخواهید برنامه امتحانات و زمان تحویل پروژه ها را از قبل در اختیارتان قرار دهد. از طریق ایمیل با معلم ها در تماس باشید و یادتان باشد اطمینان از اینکه می توانید روی همکاری معلم فرزندتان حساب کنید، بسیار کمک کننده است.

» مطابق برنامه پیش بروید

داشتن یک برنامه مشخص روزانه کلید ارتباط با کودکانی است که مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه هستند. آنها باید زمان مشخصی برای انجام تکالیف درسی، خوردن شام و سپس رفتن به تخت خواب داشته باشند. اگر یک روز از برنامه عقب ماندید، روز بعد دوباره از نو شروع کنید. جلو رفتن طبق برنامه نه تنها به فرزندتان کمک می کند بلکه احتمال دعوا، درگیری و نق زدن های احتمالی را خواهد گرفت.

» پاداش بدهید

اگر انجام تکالیف درسی برای فرزندتان یک مبارزه طاقت فرساست، پس برای تمام کردنش هم پاداشی در نظر بگیرید. لازم نیست این جایزه خیلی بزرگ باشد، اما کودک باید بلافاصله بعد از انجام تکالیفش آن را دریافت کند. به محض اینکه فرزندتان دفتر و کتاب هایش را جمع کرد و آنها را توی کیف مدرسه اش گذاشت، جایزه اش را بدهید؛ مثلا به او پیشنهاد کنید که با هم کتاب بخوانید، اجازه دهید تلویزیون ببیند یا با رایانه اش بازی کند و… سیستم پاداش را به برنامه روزانه اضافه کرده و به آن پایبند باشید.

» وظایف بزرگ را به بخش های کوچک تقسیم کنید

وقتی فرزندتان به کلاس بالاتر می رود تکالیف درسی اش هم پیچیده تر می شود. شاید لازم باشد کتابی را خلاصه بکند، یک پروژه برای درس علوم تحویل بدهد، مقاله بنویسد و… همه این کارها ممکن است برای او بیش از حد بزرگ باشند، پس برای انجام بهتر این تکالیف آنها را به بخش های کوچک تر تقسیم کرده و یک زمان مشخص برای تحویل هر بخش در نظر بگیرید. گاهی اوقات حتی نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه برای انجام تکالیف درسی بزرگ و پیچیده به کمک احتیاج دارند تا برنامه ریزی دقیق تری انجام دهند.

» از زمان سنج استفاده کنید

کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه اغلب متوجه گذشت زمان نشده و به اصطلاح آن را گم می کنند. برای کمک به حل این مشکل می توانید از زمان سنج استفاده کنید. زمان مشخصی را برای او در نظر بگیرید تا تکالیف درسی اش را تمام کند. زنگ زمان سنج همچنین می تواند به او کمک کند تا دوباره حواسش را جمع کند و نگذارد ذهنش منحرف شود.

» نظم و ترتیب را یادش بدهید

اگر فرزندتان تکالیف درسی اش را فراموش می کند یا کوله پشتی اش پر از کاغذهای مچاله شده و جزوه های تا شده است، به او کمک کنید تا کمی منظم شود. این کار را به شکل بصری انجام دهید. برای هر موضوع درسی یک پوشه مجزا به رنگ روشن در نظر بگیرید. یک نسخه از برنامه درسی فرزندتان را برای مواقع لزوم پیش خودتان نگه دارید. شماره تلفن همکلاسی هایش را داشته باشید تا اگر لازم شد با آنها تماس بگیرید و در مورد تکالیفی که باید برای کلاس انجام دهند سوال کنید.

» استراتژی هایی برای انجام تکالیف سخت

آیا کودکتان به راحتی از پس بعضی از تکالیف بر می آید اما انجام برخی دیگر برایش بسیار دشوارا ست؟
از او بخواهید که جای آنها را با هم عوض کند. اجازه دهید کارش را با تکالیف آسان شروع کند، سپس چند دقیقه سراغ موارد سخت تر برود و بعد دوباره سر مشق های آسانش برگردد.ا ین کار بها و کمک می کند تا کمترا حساس ضعف و گیجی کند.

» هدف گذاری کنید

پاداش دادن به بچه ها خوب است اما اگر برای یک نمره بیست قول خرید یک ماشین را به فرزند نوجوان خود بدهید، قطعا نتیجه عکس می دهد.ا هداف بلندمدت، کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه را گیج می کند در عوض بهتر است چندین هدف کوتاه مدت برایش در نظر بگیرید که ظرف یک روز یا یک هفته قابل دسترسی بوده و پاداش های فوری به دنبال داشته باشند.

» مسیر را برای فرزندتان مشخص کنید

آیا فرزندتان نمی داند که چطور باید تکالیفش را انجام دهد؟ اول، مسیر درست را برایش توضیح دهید بعد از او بخواهید که حرف هایتان را تکرار کند. سپس مسیر را گام به گام برایش روی کاغذ بکشید و آن را روی دیوار روبه رویش نصب کنید. وجود یک یادآور بصری برای اغلب کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی و کمبود توجه کمک کنندها ست.

» واضحات را توضیح دهید

وقتی دارید به فرزندتان توضیح می دهید که چطور باید تکالیف درسی اش را انجام بدهد، حتی از چیزهایی هم که به نظرتان واضح است نگذرید و آنها را نیز به کودک گوشزد کنی؛ به عنوان مثال آخرین مراحلی که همیشه باید برای فرزندتان توضیح بدهید این است که «مقاله ات را توی پوشه خودش بگذار» و «پوشه ات را داخل کوله پشتی قرار بده»؛ هر چه این مراحل را با جزئیات بیشتر و دقیق تر توضیح بدهید فرزندتان راحت تر می تواند تکالیفش را تمام کند.

» موقع تغییر مقطع به فرزندتان کمک کنید

موقع تغییر کلاس، مدرسه یا مقطع تحصیلی فرزند شما به توجه و کمک بیشتری احتیاج دارد و ممکن است مشکلاتش برای انجام تکالیف درسی بیشتر شود. پس در چنین مواقعی برای کمک کردن به او زمان بیشتری بگذارید، با هم به درس و مشقش برسید و بیشتر کارهایش را کنترل کنید.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*