وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

کنترل دیابت با رژیم غذایی

0

کنترل دیابت با رژیم غذایی،یکی از راه های آسان برای جلوگیری از پیشرفت و کنترل این بیماری است.دیاابت از جمله بیماری هاییست که رابظه مستقیمی با رژیم های غذایی دارد.در افراد مبتلا به دیابت در صورتی که رژیم غذایی خاصی دنبال نشود باعث تشدید بیماری و عوارض جبران ناپذیری می شود.اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که با این بیماری آشنا هستید نوشتار زیر را از دست ندهید.

 

همان طور که دو نوع دیابت شناخته شده است، دو برنامه غذایی نیز برای کنترل این بیماری توصیه می شود.
دیابت نوع 1 وابسته به تزریق انسولین است و معمولا افراد جوان را مبتلا می کند. خوشبختانه، داروها و وسایل امروز به بیماران این امکان را می دهد تا فرد بتواند میزان قند خون را کنترل کند. بیماران دیابتی باید برنامه غذایی متعادلی را رعایت کنند که عبارتند از:
– کاهش مصرف قند: مقدار توصیه شده تا حد زیادی با توجه به شرایط متغیر است اما طبق یک قاعده کلی نشاسته باید 50% دریافت کالری را تامین کند. این مقدار فقط شامل خوراکی های شیرین نیست، بلکه همه غلات مانند سیب زمینی، نان و خمیرها نیز دارای قند هستند.
– کاهش چربی ها: چربی ها باید حداکثر 30% کالری جذب شده طی روز را تامین کنند که تقریبا حدود 65 گرم است. البته باید چربی های پنهان در خوراکی های مختلف را نیز در نظر گرفت.
– افزایش مصرف سبزیجات سرشار از فیبر
– عدم مصرف بیش از حد گوشت: مقدار 150 گرم در روز کافی است.
این توصیه ها برای همه حتی کسانی که مبتلا به دیابت نیستند نیز مفید است. لازم نیست تا بیمار دیابتی یک برنامه غذایی خاص را دنبال کند بلکه نکته مهم تر اینکه تغذیه متعادلی داشته باشد.
رژیم کاهش وزن؛ مقابله با دیابت نوع 2
دیابت نوع 2 که با افزایش وزن در ارتباط است و عموما در میانسالی بروز می کند، برنامه غذایی متفاوت تری دارد. در واقع،‌ 80% افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دچار افرایش وزن بوده اند که از همین رو باید برنامه غذایی جدی برای کاهش وزن داشته باشند.
تا حد امکان باید خوراکی هایی با شاخص قند بسیار بالا مانند شکلات، نوشابه های شیرین و… از برنامه غذایی حذف شده و در صورت نیاز از شیرین کننده ها استفاده شود.
صرفنظر از اینکه افزایش وزن چقدر بوده، کاهش وزن 5 تا 10 کیلوگرم معمولا برای مقدار قند خون طبیعی کافی است و بسیاری از بیماران در طولانی مدت می توانند به تعادل برسند. البته در مواردی ممکن است به نتیجه نیز نرسد زیرا تغییر عادات زندگی هرگز ساده نیست!
به چربی ها توجه کنید.
زمانی که از رژیم غذایی مقابله با دیابت صحبت می شود، معمولا تصور اصلی کاهش مصرف قند است. گرچه این نکته قابل قبول است، اما با این حال کاهش چربی ها نیز بسیار مهم خواهد بود.
در واقع، افزایش چربی در خون و دیابت یک نتیجه در پی دارند؛ افزایش قابل توجه خطر بیماری های قلبی. همراه شدن این دو عامل می تواند حکم بازی کردن با آتش را برای سلامتی داشته باشد.
البته توجه داشته باشید که کمتر خوردن چربی به تنهایی کافی نیست، بلکه باید چربی های خوب مصرف شود. افزایش مصرف چربی های غیر اشباع مانند روغن های گیاهی و خوراکی های سرشار از امگا 3 انتخاب مناسبی است.
رژیم غذایی به تنهایی کافی نیست!
طی سال ها تحقیق مشخص شد که فعالیت جسمانی برای بیماران مبتلا به دیابت بسیار حیاتی و لازم است. از همین رو توصیه می شود تا در کنار تغذیه درست، روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش انجام شود.

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*