وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

کیفیت درمان در ایالت متحده آمریکا

0

cancer survivor

» ماراتن بیماران سرطانی «

در کشورهاي در حال پيشرفت و جهان سوم همواره بحث بر سر نحوه و کيفيت متفاوت درمان‌هاي موجود براي يک بيماري است. جالب اينجاست که حتي درکشورهاي پيشرفته‌اي چون ايالات متحده آمريکا نيز چنين مشکلاتي در سيستم بهداشتي و درماني وجود دارد.

مهم‌ترين عوامل مرگ و مير در ايالات متحده به ترتيب شامل: بيماري‌هاي قلبي، سرطان، سکته مغزي، مشکلات مزمن ريوي، ديابت و آلزايمر هستند.
هر بيمار با مطلع شدن از وجود سرطان در بدن خود، به دنياي واقعيت‌هاي گزنده‌اي وارد مي‌شود. امسال بيش از 4/1 ميليون مورد جديد سرطان و بيش از 559 هزار مورد فوت بر اثر اين بيماري‌ها در ايالات متحده گزارش شده است. تنها آمار مرگ و مير ناشي از سکته‌هاي قلبي در ايالات متحده بيش از تمام انواع سرطان‌ها بوده است.

درمان سرطان‌ها از هر بيماري ديگري پيچيده‌تر است. بيماران از شنيدن اينکه بايد به جاي يک پزشک به چند پزشک مانند جراح، متخصص پرتودرماني و متخصص شيمي درماني مراجعه کنند، متعجب مي‌شوند.

بيماران بايد براي تشخيص و درمان در اتاق‌هاي انتظار مطب پزشکان مدت‌هاي طولاني به انتظار بنشينند. پزشکان هميشه هم عقيده نيستند و بيمار در بحراني‌ترين زمان زندگي با بدني رنجور، وحشت‌زده و آسيب‌پذير بايد به دنبال بيوپسي و آزمايش‌هاي جديد باشد، با نماينده بيمه سر و کله بزند و مراحل مشکل يک درمان پيچيده سرطاني به وسيله پزشکان و در بيمارستان‌هاي گوناگون را طي کند. حتي بيماران با فرهنگ‌تر هم مطمئن نيستند تحت درمان مناسب قرار دارند.

به بيماران توصيه مي‌شود که بايد خود مواظب خودشان باشند. درمان‌هاي مناسبي وجود دارد ولي بيمار به هر حال خودش بايد آنها را پيدا کند.
به خيلي از آنها مي‌گويند مراقب اصلي درواقع خودشان هستند ولي بسياري از آنها نمي‌دانند معني اين حرف چيست.

دکتر نينا يتل، استاد سياستگذاري بهداشتي و پزشکي دانشگاه پزشکي منهتن مي‌گويد: «آمريکا، کشوري با نظام بهداشتي عظيم و پيشرفت‌هاي چشمگير در درمان بيماري‌هاست؛ ولي حتي با دانستن راه‌هاي موثر درمان، همه بيماران به اين مزايا دسترسي ندارند.»

باوجود اينکه مرگ و مير حاصل از سرطان‌ها از 15 سال پيش در آمريکا کاهش داشته است، متخصصان مي‌گويند بسياري از بيماران هنوز تحت درمان مطلوب قرار نمي‌گيرند. برخي به قدر کافي درمان نمي‌شوند و برخي به شکل غلط يا بيش از حد تحت درمان قرار مي‌گيرند.

دکتر استفان راج، رييس بخش جراحي موسسه سرطان‌شناسي ژزول پارک بوفالو مي‌گويد: «تفاوت چشمگير کيفيت درمان‌هاي مختلف سرطان در آمريکا تعجب‌برانگيز است و فهميدن چند و چون اين تفاوت‌ها شما را شوکه مي‌کند.»

دولت و گروه‌هاي پزشکي به اين نابرابري‌ها اعتراف دارند. در ماه مارس امسال موسسات مربوط به سرطان به همراه مجمع کيفيت ملي تلاش کردند با بررسي کيفي مرحله اول اقداماتي که روي بيماران سرطاني انجام مي‌شود، ميزان به روز بودن درمان‌هاي سرطان پستان و کولون را که از شايع‌ترين سرطان‌ها هستند، بسنجند.

نتيجه اين تحقيق با کمال تعجب اين بود که بسياري از بيمارستان‌ها از اعمال اقدامات پايه بسيار معمولي هم شانه خالي مي‌کنند. به عنوان مثال، زنان زير 70 سالي که به دليل سرطان پستان، لامپکتومي شده‌اند بايد پرتو درماني شوند و پزشکان براي بيماران مبتلا به سرطان کولون که به غدد لنفاوي گسترش پيدا کرده است، ملزم به تجويز شيمي درماني هستند اما چنين خدماتي به صورت مطلوب به بيماران ارايه نمي‌گردد.
دکتر راج که در اين بررسي شرکت داشته است، مي‌گويد: «باور نمي‌کنيد که چه تعدادي از بيماران حتي تحت درمان با چنين درمان‌هاي ساده و سر راستي هم قرار نمي‌گيرند.»

منابع اینترنتی سرطانی

در پایگاه اينترنتی nccn.org دستورالعمل‌هاي درمان هفتاد تا هشتاد نوع سرطان را مي‌توان پيدا کرد اما براي پي‌بردن به نابرابري‌هاي موجود در سيستم‌هاي درماني که از سوي جراحان سرطان در ايالات متحده، انجمن انکولوژي آمريکا و شبکه ملي سرطان مورد بررسي قرار گرفته است، مي‌توانيد به سايت زير مراجعه کنيد:

https://www.facs.org/quality%20programs/cancer/ncdb/qualitymeasures

گاهي دو سال طول مي‌کشد که متخصصان براي همين اصول اوليه هم به توافق برسند. اولين هدف پزشکان و بيمارستان‌ها بايد در نظر گرفتن استانداردهاي ملي باشد ولي در نهايت مديران و پرداخت‌کننده‌ها و از جمله سيستم خدمات‌رساني سالخوردگان (Medicare) هستند که چگونگي اين اقدامات درماني را تعيين مي‌کنند.

اولين نشانه‌هاي بحران

کارن پاسکالتو، باريک اندام و مومشکي، پس از عمل سزارين متوجه يک برآمدگي غير طبيعي به اندازه و شکل موز در زير دنده‌هايش شد. پزشکان بدون توجه خاصي از کنار اين مشکل گذشتند و بيمار را با تشخيص احتمالي کبودي به منزل فرستادند.

پس از يک هفته کارن درمانده و ضعيف، با حالت تهوع و درد شکمي به بيمارستان بازگشت. بيمار به دليل کم‌خوني شديد احتياج به تزريق خون پيدا کرده بود.

آزمايش‌ها نشان از سرطان پيشرفته کولون دادند که به کبد متاستاز داده و در مرحله پيشرفته بود. کارن گفت: «دکتر با چشمان اشک‌آلود به طرفم آمد و فقط گفت شش ماه ديگر زنده مي‌مانيد.»

منبع: "Salamatiran"
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*