وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

گاز سارین چیست و با قربانی چه میکند؟

به بهانه حمله شیمیایی در سوریه

0

در پی احتمال استفاده از گاز اعصاب سارین در سوریه کشور های آمریکا , بریتانیا و فرانسه دستور حمله تلافی جویانه به سوریه را صادر کردند و به این بهانه در این مطلب راجع به گاز سارین و تاثیرات مهلکش صحبت میکنیم .

گاز سارین بدون بو و رنگ بوده و به دلیل تبعات آن و استفاده از آن به عنوان سلاح کشتار جمعی به طور گسترده در دنیا منع شده . سلاحی مخوف و نامتعارف که از راه تنفس , چشمها و به طور کلی پوست وارد بدن  میشود و حتی مقدار بسیار کمی از آن ( نیم میلی گرم ) در مدت کمی کشنده است .

سارین  یک ترکیب شیمیایی فُسفُری مخرب سیستم اعصاب و ماده‌ای بسیار سمی و مرگبار با فرمول شیمیایی C4H10FO2P است. شکل ظاهری این ترکیب، مایع بی‌رنگ شفاف و در شکل خالص بی‌بو است. سارین در طبقه‌بندی جنگ‌افزارهای شیمیایی در دسته عوامل عصبی و جزو عوامل سری G قرار می‌گیرد. این ماده عضلات قلب و سیستم تنفسی را از کار می‌اندازد و قرارگرفتن در معرض گاز آن در چند دقیقه می‌تواند منجر به مرگ ناشی از خفگی شود.  ویکیپدیا

با ورود سارین به بدن، بسته به مقدار آن، اختلال در بینایی، تنگی نفس، انقباض عضلانی، تهوع، بی‌هوشی و از کارافتادن دستگاه تنفسی بروز می‌کند.

سارین ۲۶ بار مرگ‌آفرین‌تر از سیانور است و حتی نجات‌یافتگان تا مدت‌ها از پیامدهای منفی مسمومیت ناشی از آن رنج می‌برند.

سارین در دمای زیر 150 درجه در حالت مایع بوده و برای بالقوه کردن پتانسیل این سارین باید آن را به وسیله راکت یا موشک در هوا منتشر کرد .

 اگر چه این سم به صورت مایع تولید می‌شود، نقطه تبخیر پایین آن باعث می‌شود که هنگامی در محیط قرار می‌گیرد، به سرعت تبدیل به گاز شود.

گازهای اعصاب سمی‌ترین و سریع‌الاثرترین سلاح‌های شیمایی موجود در جهان هستند.

سارین مانند بسیاری از آفت‌کش های ارگانوفسفاتی که ساختار مولکولی شبیه آن دارند، مانع از به اصطلاح “خاموش شدن” غدد و عضلات بدن می‌شود، به عبارت دیگر این بخش‌های بدن به طور مداوم در حالت تحریک‌شده باقی می‌مانند. حتی یک قطره کوچک سارین روی پوست فرد باعث تشنج عضلانی و تعریق شدید در او می‌شود.

افرادی که در معرض مقادیر زیادی سارین قرار گرفته‌اند، اگر به فوریت درمان نشوند، به سرعت کنترل‌شان بر کارکردهای بدنی‌شان را از دست می‌دهند، و ممکن است به حالت اغما بروند و دچار نارسایی تنفسی شوند.

سارین با ایجاد تداخل در سیستم عصبی بدن آثار مخربی بر جای میگذارد . از علائم گاز سارین میتوان به سوزش , التهاب و تاری چشمها , تنفس دشئار و نامنظم , از دست دادن کنترل عضلات , تشنج و کفی که به سطح دهان می آید اشاره کرد .

گاز اعصاب در تعدادي از كشورهاي دنيا نظير امريكا، شوروي‌سابق، فرانسه و عراق به مقدار زيادي توليد و ذخيره گرديده است، ولي تاكنون بكارگيري اين عوامل در جنگ‌ها كم‌ بوده و تنها موارد قابل ذكر از كاربردشان، استفاده عراق بر عليه كردهاي كشور خود و در جنگ تحميلي بر عليه ايران مي‌باشد. در دو حمله تروريستي در سال‌هاي 1994 و 1995 در ژاپن نيز نوعي از اين عوامل (سارين) مورد استفاده قرار گرفته است.

در گذشته صدام حسین در حلبچه از این سلاح شیمیایی علیه مردم خودش استفاده کرد و 5000 هزار نفر از مردمش را به قتل رساند . بزرگترین حمله شیمیایی علیه غیر نظامیان .

همانطور که میدانید جدیدا تصاویر تکان‌دهنده‌ای از اجساد و قربانیان در شهر دوما سوریه در حومه دمشق منتشر شده که به گفته امدادگران و گروه‌های پزشکی بر اثر خفگی ناشی از یک حمله شیمیایی جان داده‌اند .  آمریکا ادعا کرده در دوما ممکن است از گاز سارین استفاده شده باشد .

هنوز تحقیق جامعی در این مورد انجام نشده .

در همین حال، دولت سوریه ادعای شکل‌گیری یک حمله شیمیایی را تکذیب کرده و آن را “ساختگی” دانسته است. روسیه هم این حملات را تکذیب کرده است.

 

 

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*