وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

10 پیشنهاد برای کاهش استرس

0

 

 کاهش استرس

 

امروزه زندگی بدون استرس واقعا امکان پذیر نیست, هر لحظه عواملی پیش خواهد آمد که دچار استرس میشویم, ولی آیا به نظر شما ما نمی توانیم سدهایی را که در اطرافمان ساخته ایم از بین ببریم و استرس ها را کاهش دهیم ؟ در این مقاله سعی شده است راه حل ها و توصیه هایی برای کاهش استرس ارائه دهیم.

1- استراحت کنید!
هنگامیکه زیر فشار کاری 24 ساعته هستید، استرس هیچ زمانی برای خود نمی یابد تا خود را بروز دهد و تخلیه شود. اگر این استرس راهی برای بروز پیدا نکند ناگهان فوران می کند.
استراحت و ورزش بهترین کارهایی هستند که می توانید در اوقات بی کاری انجام دهید.

2- غذای سالم بخورید!
یک غذای سالم ، متناسب و متعادل، انرژی لازم را برای روبه رو شدن با کارها و وظایف روزانه فراهم می کند. آهسته غذا بخورید و غذا را به خوبی بجوید. بدین ترتیب مانع هدر رفتن انرژی بدنتان می شوید که برای هضم غذا مصرف می شود. در نتیجه بهتر می توانید بر اعصاب خود مسلط شوید.

3- آرام باشید!
فعالیت مدام ، دویدن و عجله کردن بیهوده در کارها و تمایل به انجام همه ی کارها به تنهایی و یک تنه به راحتی شما را به دام استرس می کشاند. هرگاه احساس کردید که در هنگام اجرای کارها عجله می کنید خودتان را مجبور به آرامش کنید.

4- بیش از حد کار نکنید!
به جای کار کردن خیلی زیاد، به اندازه، اما مفید کار کنید تا همه از نتیجه ی کار راضی باشند.  پشت سر هم کار کردن کار بیهوده ای است. این امر سبب می شود که در پایان یک روز کاری تحملتان از کار بیش از حد، تمام شود.

اگر می خواهید کارهایتان را اولویت بندی کنید، قبل از شروع کار از خود بپرسید آیا انجام این کار در این ساعت ضروری است و پایان آن در همین ساعت  برای دیگران،مثلا رییس، اهمیت دارد؟

5- “نه” گفتن را یاد بگیرید!
آیا همکارتان یا دوستتان از شما می خواهد کار دست و پا گیر و بیهوده ای را انجام دهید؟ نفس عمیقی بکشید و با احترام بگویید ” نه” ! به خود بگویید که محکوم نیستید برای همه وقت آزاد داشته باشید.

6- از قبل خود را برای کارها آماده کنید!
موکول کردن کارها برای روزهای بعد علت مهمی در به وجود آمدن استرس است. همچنین این امر سبب می شود تا کارهایی را که روز قبل انجام نداده اید به ضرورت و با سرعت انجام دهید و در کارهایتان بی دقتی کنید. برای آن که از استرس دور بمانید خود را برای انجام کارها آماده کنید تا وقت داشته باشید به آرامی به کارهایتان برسید.

7- مثبت بین باشید!
همیشه در کنار موقعیت های منفی می توانید نکته ای مثبت نیز پیدا کنید. هیچ وقت یک موضوع کاملا سیاه و منفی نیست همچنان که کاملا سفید و مثبت نیست. باید خوب و بد، سیاه و سفید را با هم و در کنار هم قبول کنیم.

8- تلاش نکنید تا همه چیز را کنترل کنید!
کنترل کردن و در دست داشتن همه ی امور امری محال است، چه برای کارکنانتان باشد چه برای فرزندانتان. گاهی اوقات قسمت و تقدیر سبب می شود تا همه ی کارها طبق میل و خواسته ی شما انجام نشود. سعی کنید به کارهایتان از این زاویه نگاه کنید . بدین ترتیب استرس اینرا که عاقبت کارها چه خواهد شد، نخواهید داشت.

9- در یک زمان تنها یک کار را انجام دهید!
انجام چندین کار به طور هم زمان ممکن است به شما احساس سازندگی و مفید بودن دهد، اما این احساس اشتباه است. هیچگاه نمی توان با انجام کارهای متعدد نتایج خوبی برای هر کدام از آن ها رقم زد. هنگامی که در حال انجام کاری هستید، بقیه ی کارها مثل کار با کامپیوتر، کار با موبایل و … کنار بگذارید و فقط روی کاری که در حال انجام هستید، تمرکز کنید تا استرس کاریتان کم شود.

10- زمانی را با کسانی بگذرانید که دوستشان دارید!
گاهی اوقات با کار کردن بیش از حد احساس گناه می کنیم و فکر می کنیم خانواده را از یاد برده ایم. فراموش نکنید که احساس خانواده و کسانی که دوستشان دارید نیز همانند احساس شماست. در هفته زمانی را به خانواده و دوستانتان، برای گردش و فعالیت گروهی، اختصاص دهید.

اگر همه ی توصیه های فوق را به کار ببندید، نتایج خوبی را به دست می آوریم ، به شرطی که از همین الان شروع کنیم. شاید فردا فرصتی نباشد.

دانشنامه پزشکی – استرس

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*