وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

2014 سالی درخشان برای صنعت داروسازی آمریکا

0

 

براساس گزارش موسسه اطلاعات و آمار بهداشتي آمريکا، رکورد هزينه‌کردن براي دارو در اين کشور در سال 2014 شکسته شده است. آمريکايي‌ها در طي اين اين سال در مجموع 374 ميليارد دلار براي خريد دارو هزينه کرده‌اند که اين ميزان 13درصد بيشتر از سال قبل بوده است.

به نظر مي‌رسد که داروهاي گران‌قيمت درمان هپاتيت C يکي از علل اين افزايش هزينه‌کرد در بخش دارو در اين کشور است. در سال 2014 در مجموع در آمريکا 11ميليارد دلار دارو براي درمان هپاتيت C هزينه شده است. اين در حالي است که در سال پيش از آن تنها 1 ميليارد دلار براي اين گروه از داروها هزينه شده بود. براساس قوانين جديد بهداشتي آمريکا، درمان با اين داروها براي هپاتيت مشمول بيمه شده بود و اين افزايش هزينه‌کرد در اين بخش ناشي از اين مورد بوده است.

مايکل کلينراک، مدير تحقيقات و توسعه بازار شرکت IMS، مي‌گويد‌: «اين سالي واقعا شگفت‌انگيز بود، يک سال پر از اتفاق‌هاي عجيب… در هيچ سالي چنين رشدي در بخش دارو ديده نشده بود. اين ميزان هزينه‌کرد براي تمام فعالان در اين حيطه يک فرصت خوب است.»

تا پيش از اين درمان‌ مناسبي براي هپاتيت C در گايدلاين‌هاي امريکا توصيه نمي‌شد، اما همزمان با به‌کارگيري داروهاي جديد که تاثيرگذاري زيادي داشته‌اند، اين داروها تحت پوشش بيمه قرار گرفتند. اين داروها تقريبا براي درمان هر بيمار حدود 80 هزاردلار هزينه دارد، اما اين هزينه‌‌ بالا هم شايد به صرفه باشد.

کارا ميلر، سخنگوي شرکت دارويي ژيلاد که تهيه‌کننده دو دارو در اين زمينه است، مي‌گويد: «داروهاي هاروني و سووالدي با درمان هپاتيت و جلوگيري از بروز عوارض پردامنه اين بيماري درماني کاملا به صرفه است. ما بر اين باور هستيم که اين چنين داروهايي ارزش واقعي علم و صنعت داروسازي را نشان مي‌دهند.»

براساس گزارش تفضيلي منتشر شده، سهم داروهاي جديد در بازار کلي دارويي 3/20 ميليارد دلار بوده است. در زمينه بيماري‌ها رشد در زمينه درمان دارويي بيماري ام‌اس هم شاخص بوده است . در اين زمينه پرداخت براي دارو با افزايش 25درصدي، قيمتي به مبلغ کلي 9/13 ميليارد دلار رسيده است که سهم داروهاي جديد و نوترکيب در اين ميان 7/4 ميليارد دلار بوده است.

البته کلينراک بر اين اعتقاد است که چنين رشدي در سال 2015 تجربه نخواهد شد و تجربه سال 2014 تجربه‌اي يگانه خواهد ماند. از سوي ديگر هم ميلر مي‌گويد که بازار داغ رقابت باعث شده که اين شرکت قيمت داروهايش را کاهش دهد و به کاهش بيشتر در آينده هم فکر کند. رابين کارنائوسکا، متخصص تحليل بازار بيوتک در صنعت دارويي، مي‌گويد که تبليغات موثر در زمينه داروهاي هپاتيت باعث شده بود که بسياري از بيماران براي درمان بيماري خود اقدام نکنند و منتظر ورود اين داروها به بازار باشند و جهش چشمگير اين بازار ناشي از اين مورد بوده است. او مي‌گويد: «حيطه درمان اين بيماري مهم تا قبل از حضور ژيلاد واقعا فقير بود، اما پس از ورود اين داروها همه پزشکان احساس کردند که اين داروها قابليت درمان هپاتيت را دارند و براي همين درخواست‌هاي بسياري زيادي براي آن‌ها ايجاد شد، اما احتمالا در چند سال آينده شاهد افزايش درخواست براي اين داروها نخواهيم بود» پيش‌بيني او اين است که تا سال آينده هزينه درمان دارويي هر فرد هپاتيتي به حدود 50 هزار دلار خواهد رسيد.

کلينراک مي‌گويد که سال 2014 احتمالا تا مدت‌ها تکرار نخواهد شد، اما متذکر مي‌شود که افزايش گردش مالي صنعت داروسازي امريکا قطعا در سال‌هاي آينده هم اتفاق خواهد افتاد، اما با شيبي کندتر.

منبع: ScienceTime
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*