وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

۷ راه ساده مقابله با اضطراب

0

دشمن را در راه خانه شکست دهید

۱- خائن را شناسایی کنید

نخستین راه برای غلبه بر نگرانی و اضطراب این است که بدانیم کدام عامل نفوزی خائنی به درون ذهن و روح شما نفوذ کرده و مشغول خراب کاری است.
یادتان باشد استرس یک عامل بیرونی است٬ حتی اگر مشکلات درونی باعث ناراحتی شما شده باشد هم٬ باز این مشکل از بیرون قابل کنترل است.
عمده دلیل اضطراب ما به بیرون بر میگردد; به کار٬ به روابط٬ به بی نظمی و به هزار دلیل دیگری که باید شناسایی شود.
گام نخست در مقابله با اضطراب این است که ابتدا مشکل را پیدا کنید. وقتی درک کنید که دلیل نگرانی شما چیست٬ می توانید برای حل آن راهی بیابید.

۲- کمک بگیرید

مهمترین عامل مدیریت بحران٬ ایجاد آرامش لحظه ای برای حفظ توانایی تصمیم گیری های بزرگ است.
در بسیاری از مسابقات فوتبال مربیان در لحظات حساس بازی کپ می کنندو توانایی تصمیم گیری را از دست می دهند. معمولا در چنین مواردی کمک مربیان به آرام کردن مربی می پردازند یا در کوتاه ترین زمان ممکن٬ تصمیمات قابل اتخاذ را پیدا کرده و به اطلاع مربی می رسانند.
گاهی اوقات تنها یک تعویض ساده یا یک اقدام عملی کوچک می تواند کل مشکلات را برطرف کند٬ اما شما انقدر در خود مشکل غرق شده اید که راه حل ساده را نمی بینید٬ کمک گرفتن و مشاوره از دوستات معتمد٬ حکم بیمه کردن ذهن را دارد.
معمولا آدم های موفق همواره در منزل یا محیط کار معتمدانی دارند که هر لحظه به آنها مراجعه کنی٬ بهترین و خردمندانه ترین پیشنهادها را با لبخند تقدیم می کنند .

۳- مشکل را مرور کنید

گاهی اوقات همین که با کسی هم کلام شوید و مشکلات را برای او بازگو کنید٬ کافی است تا ذهن شما به حلاجی مشکل بپردازد.
گاهی اوقات مشکلات٬ درون ما می مانند و از درون خفه مان می کنند٬ در چنین مواقعی صحبت کردن با یک پشتیبان مناسب و خالی کردن خود٬ کمک می کند تا حس درستی داشته باشیم.
سنگ صبور زندگی خود را پیدا کنید و مشکل را با او مرور کنید٬ حتی اگر نتواند کمک تان کند٬ با هم حال شما بهتر می شود .
بعضی از آدم ها این توانایی را دارند که جای درد و دل کردن با دیگران٬ مشکلات را روی کاغذ می آورند.
بعضی راز ها را نمی توان فاش کرد٬ اما می توان آن را روی کاغذ نوشت; وقتی مشکل را روی کاغذ می آوری٬ دست کم یک باردیگر آن را در ذهن مرور میکنی.

۴- از خشم یا عکس العمل شتاب زده بپرهیزید

حضرت علی (ع) جمله بسیار گران بهایی دارند که باید آن را با طلا نوشت : «هنگام خشم٬ نه دستور٬ نه عمل٬ نه تنبیه» وقتی اضطراب داریم٬ وقتی جاسوس غریبه٬ درون ذهن ما مشغول خرابکاری و ایجاد اضطراب است٬ تصمیمات شتاب زده و عمدتا مبتنی بر خشم می گیریم.
این تصمیمات معمولا منطقی نیستند و در آینده مضراتی را در پی دارند.
گفتنش دشوار است و عمل کردن به آن دشوار تر٬ اما اگر بتوانید به کلام مولا توجه کنید٬ قطعا ضرر نخواهید کرد; پس هنگام خشم نه دستور٬ نه تنبیه و نه عمل!
کمی صبر و کمی تحمل کمک می کند تا تصمیمات بهتری بگیرید .

۵- با برنامه ریزی به مقابله با اضطراب بپردازید

عمده دلایل اضطراب ها و نگرانی ما٬ مسائل ساده ای است که اگر قبلا کمی برایش وقت می گذاشتیم تبدیل به بحران نمی شد .
یکی از دلایلی که مشکلات ساده می توانند آدم های مختلف را فلج کنند٬ تلنبار شدن آنها روی هم است.
نویسنده ای را در نظر بگیرید که میخواهد برای چند هفته نامه٬ دوهفته نامه و ماهنامه مطلب بنویسد; اگر از قبل برای تک تک این نشریات برنامه ریزی قبلی کند و مشخص نماید که قرار است به هر نشریه در چه تاریخی٬ چه مطلبی را بدهد٬ با بحران تلنبار شدن مطالب نانوشته مواجه نمی شود٬ اما اگر برنامه نداشته باشدبه احتمال فراوان مطالب نانوشته اش روی هم تلنبار می شوند و او ناچار است یا شتاب زده مطالب بی کیفیتی را تحویل دهد یا اینکه بد قولی کند.
یک مثال دیگر برای این نگرانی۲ خاطره آشنای پیک های شادی است که در مدرسه می گرفتیم.
اگر روزی چند دقیقه برای پیک ها وقت می گذاشتیم٬ کار ذره ذره تمام میشد٬ اما معمولا عادت داشتیم که پیک ها را تا روز سیزده بدر باز نکنیم!
تلنبار کردن مشکلات روی هم بر دشواری آنها می افزاید; اگر برنامه ریزی داشته باشیم میتوانید بسیاری از مشکلات بحران ساز را در نطفه خفه کنیم.

۶- از انرژی مثبت غفلت نکنید

کم مشکلی است که با یک لبخند دلگرم کننده٬ نتوان به سراغش رفت. گاهی اوقات تنها یک لبخند یا یک دستی که دوستانه به شانه زده شود یا گفتن یک جمله ساده «توکل به خدا» کمک میکند تا از دست رفته شما به حالت اولیه برگردد .
اضطراب و نگرانی انرژی شما را تحلیل می دهدو مانع از این می شود که بتوانید با توان به رفع مشکل خود بپردازید; بکوشید تا از منبع انرژی مثبت دور نمانید.
یک تماس تلفنی با خانه و صحبت با مادر یا همسر٬ خواندن اس ام اس های بامزه ای که دوستان برایتان فرستاده اند و در موبایلتان نگه داشته اید٬ گوش کردن به یک موسیقی شاد یا آرام بخشی که کمک میکند تا دقایقی استراحت کرده و به تجدید قوا بپردازید٬ صحبت کردن با همکاری که همیشه حرف زدن با او دلپذیر و لذت بخش استو کارهای دیگری از این دست سبب می شود تا موج اول حمله اضطراب را رد کنید .
این موج اولیه موج فلج کننده ای است که اگر بتوانید با مدیریت از آن عبور کنید و صدمه نبینید٬ آن وقت می توانید با خیال آسوده تری به رتق و فتق امور بپردازید .

۷- زندگی را فراموش نکنید

فرض کنید مدیریت یک شرکت در حال ورشکستگی را به شما سپرده اند یا از شما خواسته اند بنا به تخصصتان در پیش بردن یک پروژه سنگین عقب افتاده همکاری کنید .
این بدان معناست که باید در طول یک زمان مشخص٬ استرس یا فشار کاری فراوانی را تحمل کنید٬ پس باید سعی کنید در این مدت از خواب مناسب٬ غذای مناسب و دیگر موارد ضروری خود را محروم نکنید.
نمی توانید ۸ ساعت بخوابید٬اما می توانید ظهرها یا هر زمانی که نیازمند بودید «۱۵» دقیقه چرت بزنید.
نمی توانید برای خوردن غذا وقت بگذارید٬ پس از جایگذین های مثل میوه یا شکلات های انرژی زا بهره بگیرید; خودتان را از انرژی و از زندگی خالی نکنید.
اگر قرار است هدایت یک پروژه را در دست بگیرید٬ از تمام انرژی خود و نفرات زیر دست بهره بگیرید; یک ساعت صرف وقت در روز برای شارژ کردن باتری ها کمک میکند تا شما ۳ یا ۴ ساعت بیشتر کار کنید.
یک اتاق منظم یا یک محیط کار آرام٬ کمک میکند تا مشکلات بیشتری را حل کنید .

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*