وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

چه موقع دیابت نوع 2 خطرناک میشود ؟

0

 

 

دیابت شیرین نوع 2 – Diabetes mellitus type 2 که سابق بر این آن را دیابت شیرین غیروابسته به انسولین (NIDDM) یا دیابت بزرگسالان می‌نامیدند، نوعی اختلال در سوخت و ساز بدن است که با بالا بودن گلوکز خون در شرایط مقاومت در مقابل انسولین و کمبود نسبی انسولین شناسایی می‌شود.
این مسئله در تقابل با دیابت شیرین نوع ۱ است که در آن به دلیل تخریب سلول‌های جزیره‌ای در لوزالمعده با کمبود مطلق انسولین مواجه هستیم.
نشانه‌های کلاسیک این بیماری عبارتند از احساس تشنگی مفرط، تکرر ادرار، و احساس گرسنگی مفرط. ۹۰٪ افراد مبتلا به دیابت به دیابت نوع ۲ دچار هستند و ۱۰٪ دیگر به ترتیب مبتلا به دیابت شیرین نوع ۱ و دیابت بارداری می‌باشند.
گفته می‌شود که چاقی دلیل عمده دیابت نوع ۲ در افرادی است که به لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری هستند. از دیگر دلایل آن می‌توان به عدم تحرک، فشار خون بالا، داشتن HDL خون پایین و یا تری گلیسیرید بالا اشاره کرد.

در شروع بیماری می‌توان با افزایش ورزش و اصلاح رژیم غذایی دیابت نوع ۲ را کنترل کرد. اگر سطح گلوکز خون با این روش‌ها به اندازه کافی پایین نیامد، ممکن است مصرف داروهایی مانند متفورمین یا انسولینلازم باشد. معمولاً باید به طور مرتب سطح قند خون کسانی که انسولین مصرف می‌کنند کنترل شود.

بیش از 20% افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به خاطر ژنهای تربیت شده ی خود نمیتوانند به تناسب اندام قبلی خود و آب کردن چربیها از طریق ورزش برسند.
سالیانیست که پزشکان هشدار میدهند که ورزش برای پیشگیری از بیماری دیابت نوع 2 بسیار مهم است.به کسانی که با این بیماری دست و پنجه نرم میکنند نیز همیشه گفته شده است که ورزش یکی از راه های کلیدی در درمان بیماری آنهاست.
اما یک مطالعه جدید نشان میدهد ، برخی از این بیماران به دلیل تربیت شدن ژن آنها نمیتوانند از طریق ورزش به سلامتی خود دست یابند. این تحقیقات نشان میدهد که یک پنجم این بیماران از طریق ورزش شانسی جهت بهبودی کامل ندارند.
پزشکان در برابر تعداد زیادی از این بیماران که به برای مدتی به ورزش مشغول بودند ، به این دست یافتند که تغییری در قند خون هر پنج نفر از آنها پیش نیامده است.
لازم به ذکر است بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 ، با تزریق انسولین به بدن خود باعث باز شدن سلول های بدن خود برای استفاده ی انرژی از قند خون میشوند.که خود این انسولین نیز منجر به قند اضافی در جریان خون میشود.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*