وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

همه چیز درباره مزاج

0

مزاج

چهار نوع مزاج یا خلق و خو وجود دارد که در پاسخ به اینکه “چرا شما آن کار را انجام داده اید؟” موثر می باشند.

آیا تا به حال از اینکه چرا افراد کاری متفاوت با دیگران را انجام میدهند متعجب شده اید؟

آیا اینکه چرا شما و دوستتان در یک موقعیت مشابه عکس العمل متفاوتی از خود بروز می دهید، تعجب شما را برانگیخته است؟

وآیا این مطلب که بچه های یک والدین چرا باید اینقدر با هم متفاوت باشند، حیرت برانگیز نیست؟

هر شخص دید منحصر به فردی به جهان پیرامون خود دارد و واکنش خاص خود را نیز نسبت به آن بروز می دهد.
فیلسوفان،شاعران، و روانشناسان چند صد سال برای شناخت پیچیده ترین معمایی که می توان تصورش را کرد یعنی بشر، صرف کرده اند.

چهار نوع مزاج

یکی از راه های درک و شناخت بشر که امتحان خود را نیز پس داده، تشخیص چهار نوع مزاج در افراد است که شامل مزاح خوش مشرب، سودایی (عصبانی)، بلغمی (خونسرد و بی رگ)، و مالیخولیایی (افسرده) می باشد و کلید حل این معمای پیچیده را نیز فراهم می آورد. با توجه به اینکه بشر با در نظر گرفتن حروف، اعداد، رنگ ها، انگیزه، و حالات رفتاری؛ خود را در 36 نوع شخصیت طبقه بندی کرده است ، تشخیص چهار مزاج در افراد ساده ترین و موثرترین سیستم برای شناخت انسان است.

این مدل حدودا در 350 سال قبل از میلاد توسط بقراط ایجاد شد . وی با بررسی کاهش یا افزایش بیش ازحد مایعات بدن توانست تفاوت هایی برای چهار نوع از افراد درنظر بگیرد.

مزاج ها در آموزش و پرورش

رودولف اشتاینر، بنیان گذار آموزش و پرورش رودولف، مدل مزاج را احیا کرد و برای اولین بار در سال 1919 آن را به معلمان رودولف معرفی نمود. وی به معلمین آموخت، هنگامی که هر درس مطلبی را برای هر نوع مزاج ارئه  دهد درنتیجه بچه ها به طور فعال به درس پاسخ می دهند.
مدل چهار مزاج به درک موارد ذیل می پردازد:

مزاج آتشین و سودایی مصمم
مزاج ترشرو و افسرده سیمپاتیک
مزاج ثابت قدم و بلغمی قانع
مزاج شاد و سرزنده وخوش مشرب

 

آیا خود را می شناسید؟

در حالیکه هیچ کس کاملا دارای یک خلق و خو نیست، همه ما یکسری تمایلات ذاتی داریم. می توانید 7 بیلیون جمعیت روی زمین را به عنوان چراغ های متنوع متشکل از چهار رنگ اصلی درنظر بگیرید. تجارب زندگی، والدین، معلمین و محیط زیست باعث بوجود آمدن تفاوت های بی پایان در چهار مزاج اصلی می شوند.

با آگاهی از اینکه یک مزاج  حقیقی وبی عیب وجود ندارد، دراین باره مطالعه کرده و سعی کنید مزاح اصلی خود ا کشف کنید و به یاد داشته باشید که هر مزاج دارای ویژگی ها و چالش های مخصوص به خود است . ما به عنوان یک بزرگسال، سعی می کنیم تا تعادلی از هر مزاج را داشته باشیم به گونه ای که بتوانیم خود را با هر موقعیتی وفق دهیم. از سوی دیگر بچه ها تشویق می شوند تا بر اساس مزاجشان زندگی کنند و آن را به طور کامل تجربه نمایند و فرا بگیرند که چطور با نقاط قوت و چالش های مزاج خود کنار آیند.

 

مزاچ در کودکان

داستانی کوتاه برای شفاف سازی مزاج ها

تصور کنید که بچه ها در یک روز بهاری در پارک مشغول بازی هستند که در این زمان یک توله سگ وارد صحنه می شود. بچه ای که دارای مزاج خوش مشربانه است احتمالا در حال بالا رفتن از درخت و یا تاب خوردن است ، اعضای لاغر او قوی و هماهنگ هستند، و موهایش مانند هاله ای روشن در اطراف سرش است. او به احتمال زیاد تاب، سرسره، چرخ و فلک، میله های صعود را امتحان کرده که همه اینها باعث می شود دوستانش باشادی و شعف نزدیکش بمانند. این کودک عاشق تنوع است و مدام در جستجوی تنوع می باشد به طوریکه به ندرت کارها را به اتمام می رساند.  زمانی که توله سگ وارد پارک می شود این دختر بچه با خوشحالی و جیغ و داد به سمت سگ می دود و آن را نوازش می کند و گوشهایش را می مالد. سپس این کودک پروانه ای را می بیند و سگ را رها کرده به تعقیب پروانه مشغول می شود. فرد خوش مشرب ممکن است به عنوان “دمدمی مزاج” و “بی وفا” تلقی شود با این حال این شخص در اجتماع و طبقه خود فردی اجتماعی و مورد توجه دیگران است.

کودکی که در پارک زیر درخت افرا نشسته است، کودکی بلغمی مزاج است. این کودک که شکم نسبتا تپلی دارد ترجیح می دهد که جایی نشسته و بقیه بچه ها را تماشا کند. او آرزو می کند که ای کاش سبد پیک نیک با خود به پارک آورده بودند و در این حال شام شب گذشته را نیز به یاد می آورد و با خود می گوید :شاید کمی از ماکارونی دیشب برای نهار امروز باقی مانده باشد؟ زمانی که توله سگ نزدیک او می شود کودک بلغمی مزاج توله را روی پای خود میکشد و در آغوش میگیرد و از حضور آن لذت می برد و زمانی که توله قصد رفتن دارد نیز این کودک کاملا آرام است و اصلا آَشفته و ناراحت نمی شود.

کودک مالیخولیایی و افسرده، زیاد از بیرون ماندن  شاد نمی شود. او بیشتر ترجیح می دهد که به خانه برگردد و در اتاق آرام و ساکت خود کتاب بخواند. او مطمئن است که امروز روز جالبی نخواهد بود و حتی  به اندازه روزی که پاییز گذشته به پارک رفته بودند و برگ ها در اثر وزش باد صدا می دادند نیزجالب و مفرح نیست. این کودک به خاطر زانوهایش که روز گذشته در راه مدرسه پوستش کنده شده آشفته است و مطمئن است که دوستانش می دانند او زمین خورده است.او نگران است که این سگ احتمالا از خانه بیرون آمده و اینکه الان آن خانواده چقدر نگران سگشان هستند.

در بالای اسلاید کودک سودایی و عصبانی تظاهر میکند که کاپیتان یک کشتی است و درحال هدایت خدمه، و در رویای سرزمین های که قرار است فتح کند و گنج هایی که خواهد یافت. او تا زمانی که خدمه طبق خواسته اش عمل کنند خوشحال است اما زمانی که برخلاف نظرات او عمل کنند بی ادب، خشمگین و رئیس ماب می شود. بدن چهارشانه ، خشن وگونه های گلگونش به سختی می تواند انرژی و قدرت نهفته این کودک را تحمل کند. زمانی که سگ از درد واغ واغ میکند، فرد سودایی به سرعت از یکی از همبازی هایش می خواهد تا سگ را نگه دارد و خود پای سگ را معاینه کرده و به آرمی خاری که در پایش است را بیرون می آورد.

زمانی که صاحب توله سگ میرسد، بچه ها متوجه می شوند که دیگر دیر شده وبه سمت خانه هایشان می روند – کودک خوش مشرب درحال لی لی کردن و به تنهایی ، کودک افسرده در حالی که شانه هایش افتاده و پاهایش را روی زمین میکشید، کودک بلغمی مزاج در حالی که در فکر میان وعده عصر است و کودک سودایی و عصبانی نیز در طول راه هر چاله آبی که ببیند محکم داخل آن میپرد .

شما کدامیک از بچه های این پارک هستید؟ اگربتوانیم به یادآوریم که در کودکی و مخصوصا سنین بین 5 تا 15 سال چگونه بوده ایم، در این صورت تشخیص مزاج اصلی مان راحت تر است. فرد سودایی و خوش مشرب ذاتا برون گرا هستند در حالیکه افراد افسرده و بلغمی  مزاج درون گرا می باشند. فقط بر اساس این دو ویژگی ، شما می توانید تصور کنید که چطور ممکن است بین افراد در یک جمع اختلاف نظر بوجود آید.

با آگاهی از اینکه چطور می توان یک مزاج را برانگیخت (مثلا به چالش کشیدن مزاج سودایی و ارائه پیشنهاداتی برای افراد خوش مشرب) و اینکه دیگران چطور ما را درک میکنند، میتوانیم خودمان را بهتر بشناسیم و هارمونی مان را در کلاس، خانه و محل کار افزایش دهیم.

گفته شده که هر نوع تضاد ناشی از تضاد مزاج است. داشتن اطلاعات بیشتر درباره خودمان و همدیگر به درک عمیق تر می انجامد و روابط را تقویت میکند.

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*