وبسایت تخصصی دارویی و پزشکی

درمان سرطان با سم عقرب

0

پژوهشگران کالج سنت جان در انگلیس، کره‌ هایی از جنس طلا ساخته‌ اند که 4 میلیون برابر از یک تار موی انسان، کوچک‌تر است. سپس روی آن را با داروی متداولی در شیمی درمانی به نام «سیس پلاتین» پوشاندند و متوجه شدند وقتی آن را به تومور تزریق کردند، تولید سلول‌ های سرطانی متوقف شده و خیلی از آنها نابود شدند.

آنها سپس کره‌های طلا را به علاوه رادیوتراپی روی نمونه‌های تومور مغز امتحان و مشاهده کردند که الکترون‌های مرکز کره طلا «برانگیخته» شده و dna سلول‌ های سرطانی را از کار انداختند. این فرآیند همچنین اجازه داد شیمی درمانی به تومورهای ضعیف‌ شده حمله کند.

به گفته پژوهشگران، 20 روز پس از اجرای این روش جدید روی نمونه‌های تومور مغز، هیچ سلول زنده‌ای در آن باقی نماند.
نتیجه این پژوهش در مجله nanoscale منتشر شده است.
خبر دیگر اینکه، دانشمندان سازمان غذا و داروی آمریکا (fda) با استفاده از رنگ تومور موفق شدند سرطان مغز را تشخیص داده و به درمان آن بپردازند.

برابر این گزارش، رنگ تومور به پزشکان کمک می‌ کند به راحتی تومور را شناسایی کنند. این عمل با استفاده از پروتئین مشتق شده از سم فلج‌کننده از نوعی عقرب به دست می‌آید.
سد خونی مغزی، محدوده جداکننده بین مایع برون‌سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدن است بطوری که اگر مواد رنگی به ‌درون خون تزریق شوند، می‌توان مشاهده کرد که از این ماده درون مغز اثری دیده نمی‌شود.

سم عقرب ضمن اینکه در تشخیص سلول های تومور مفید است، از سد خونی سلول های مغز هم می‌ گذرد.
پژوهشگران در حال بررسی این موضوع و راه های درمان آن هستند.

 

شبکه خبر
You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

*